Browin Przepiśnik - Stout kawowy

Stout kawowy

Trunki i napoje

2020-09-16 Drukuj
Udostępnij
śr. 0 | ilość ocen: 0
ulubione

Stout wywodzi się z angielskiego porteru. Z angielskiego stout oznacza tęgi i była to pierwotnie mocniejsza wersja porteru. Obecnie stout nie oznacza już piwa mocniejszego i występuje w wielu różnych odmianach, jak: dry stout, milk stout, owsiany stout, Russian Imperial Stout czy coffee stout. Cechą wspólną wszystkich stoutów jest ciemna, często wręcz czarna barwa, wynikająca z użycia palonych słodów, oraz pochodzące od nich smaki i aromaty kawowe oraz czekoladowe. Poniższy przepis to świetny pomysł na wzbogacenie podstawowego koncentratu. Piwa Coopers to idealna baza do eksperymentowania, dlatego zachęcamy – puść wodze fantazji!

Przepis na stout kawowy

Przygotowanie:

Ważne: sprzęt używany do przygotowania piwa dokładnie zdezynfekuj. W tym celu użyj np. pirosiarczynu potasu.

1. Wyjmij drożdże spod wieczka. Zawartość puszek (lub tej z koncentratem i glukozę) rozpuść w około 2-3 litrach ciepłej wody, ciągle mieszając.

2. Uwodnij drożdże – do szklanki z wodą o temperaturze ok. 25°C wsyp drożdże, delikatnie wymieszaj i pozostaw na 20-30 minut. 

3. Rozpuszczony koncentrat i ekstrakt Coopers (lub koncentrat i glukozę) przelej do pojemnika fermentacyjnego, uzupełnij wodą do 20 L. Temperatura całości powinna wynosić ok. 25°C.

4. Dodaj uwodnione drożdże. 

5. Pojemnik fermentacyjny zamknij i zamontuj rurkę fermentacyjną (wypełnioną do połowy wodą). Polecamy także zmierzenie zawartości ekstraktu (°Blg).

6. Rozpocznij fermentację. Prowadź ją przez 7-10 dni, do osiągnięcia 0-2°Blg.

7. Czwartego dnia dodaj do nastawu 500 ml wywaru z kawy – przefiltruj ją 3 razy, aby uzyskać klarowny wyciąg.

8. Po przefermentowaniu piwo zlej do butelek. Do każdej butelki (o poj. 0,5 L) dodaj 4 g glukozy na refermentację.

9. Piwo zakapsluj i odstaw na przynajmniej 2 tygodnie.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

ciemne piwo

stout z kawą

domowe piwo

przepis na piwo

piwo z brewkitu

piwo coopers

stout