Jarzębina to jeden z darów jesieni, który może cieszyć nie tylko oko ale i podniebienie. To owoc, z którego śmiało możesz nastawić domowe wino. To surowiec odpowiedni dla osób, które gustują w winach z wyraźną goryczką.
Zbiór owoców jarzębiny przeprowadza się, gdy owoce są już w pełni dojrzałe, drzewo owocuje od września do listopada. Najlepiej gdy zrywamy owoce po pierwszych przymrozkach, ścinając całe baldachy.
Przy obróbce jarzębiny pamiętać należy, iż w składzie posiada ona trującą substancję - kwas parasorbinowy, powodujący nudności i biegunkę. Aby go zneutralizować należy odszypułkowaną, umytą jarzębinę zamrozić na 2-4 dni a następnie, po rozmrożeniu, sparzyć ją wrzątkiem.
Przygotowanie:
Rozmrożoną jarzębinę lekko rozgnieć i zalej 3 litrami wrzątku. Dodaj syrop cukrowy (1 kg cukru + 1 L wody) i zalej nim owoce.
Po wystudzeniu dodaj Kwasomix, 1,2 opak. pożywki z witaminą B1 i wybrane drożdże winiarskie. Fermentuj w miazdze przez około tydzień.
Następnie moszcz odcedź, owoce odciśnij i odrzuć, a do reszty płynu dodaj kolejną porcję wystudzonego syropu cukrowego (1,5 kg cukru + 2 L wody) oraz 1/2 opak. pożywki Kombi Vita.
Kontynuuj fermentację przez 6-7 tygodni. Wino po zlaniu do butelek powinno dojrzewać 8 do 12 miesięcy.