Jako surowiec na wino najczęściej stosowane są owoce. Co zrobić kiedy sezon na nie już za nami? Mamy dobre wieści, są wina, które nastawiać możemy cały rok. Przykładem takiego jest wino z ryżu.
Wino ryżowe pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu — głównie Chin, Korei oraz Japonii. Trunek ten powstaje podczas fermentacji skrobi ryżowej, więc proces ten przypomina nieco produkcję piwa. Wina produkowane z ryżu są mocne i zawierają najczęściej od 18 do 25% alkoholu etylowego, przez co idealnie sprawdzają się do marynowania mięs, a także jako dodatek do gotowania. Wino ryżowe możesz przygotować także samemu. Poznaj nasz przepis na wino ryżowe — krok po kroku!
Przepis na wino z ryżu
Przygotowanie:
Nieugotowany ryż przepłucz intensywnie partiami pod bieżącą wodą tak, aby przelatująca woda była czysta. Ryż wsyp do gąsiora. Cytryny obierz ze skóry oraz z białych skórek (Uwaga! Niedokładne obranie powoduje paskudną goryczkę), rozerwij na mniejsze kawałki i wrzuć do gąsiora. Wsyp przyprawy i rodzynki. Gdy wszystkie składniki znajdują się już w gąsiorze, wlej roztwór cukrowy w proporcjach (pierwsza na początku, druga po tygodniu fermentacji). Cukier dodaj oczywiście w formie syropu cukrowego. Zmieszaj wszystkie składniki, dodaj Kwasomix, pożywkę oraz drożdże. W takiej postaci zostaw na około miesiąc, a następnie zlej i zostaw do dalszej fermentacji.