Browin Blog - 7 sposobów,  by wydłużyć świeżość jedzenia i nie marnować go!

7 sposobów, by wydłużyć świeżość jedzenia i nie marnować go!

2021-02-11

Według raportu "Nie marnuj jedzenia – 2017", 4-osobowa rodzina z powodu marnowania i wyrzucania żywności traci rocznie nawet 2,4 tys. zł! Aktualnie szacunki są niestety jeszcze mniej korzystne, z roku na rok ilość marnowanego jedzenia rośnie, dlatego tym większa jest potrzeba radykalnego zastopowania tego zjawiska, tym bardziej, że jak wiemy w wielu miejscach świata wciąż jednym z największych problemów jest głód… Według PIE w 2018 roku do wyrzucania żywności przyznało się aż 42% Polaków, a do najczęściej wyrzucanych produktów należały: pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%), warzywa (37%) oraz nabiał (jogurty 27%, mleko 12%). Jak nie marnować jedzenia i sprawić, że nie tylko zaoszczędzimy, ale także będziemy cieszyli się ulubionymi potrawami dłużej? Oczywiście, by nie marnować żywności, należy przede wszystkim robić przemyślane zakupy, kupować tylko sprawdzone produkty, które skonsumujemy, i to w ramach ich daty przydatności do spożycia. Warto także mieć pomysł na to, jak wykorzystać wszystkie produkty. Co jednak w momencie, gdy przygotowaliśmy za dużo dań, np. z okazji świąt lub spotkań rodzinnych? W tym artykule podpowiemy Wam, jak zabezpieczyć niektóre produkty, a także całe gotowe potrawy przed ich zepsuciem się i by przez dłuższy czas nadawały się do wykorzystania codziennym menu. 
Zapakuj próżniowo! 

Świeżość i przydatność do spożycia dużej ilości wędlin, gotowych dań, serów oraz pieczywa doskonale przedłużysz korzystając z pakowania próżniowego! Prawidłowo zapakowana próżniowo żywność jest całkowicie pozbawiona tlenu, co przekłada się na wydłużenie jej świeżości. Suche pokarmy nie wilgotnieją, tłuste są chronione przed jełczeniem i szybszym psuciem się. Tak zapakowane dania chronione są przed bakteriami, pleśnią i insektami. Pieczywo, ciasta oraz surowy drób możesz w opakowaniu próżniowym przechowywać do 8 dni. Nieco dłużej, bo ok. 10-14 dni możesz przechowywać owoce, gotowane warzywa, a także zupy i obrobione termicznie mięsa. Surowe warzywa wytrzymają do 20 dni, żółty ser nawet do 2 miesięcy, a zapakowane próżniowo i zamrożone produkty nawet do 2 lat! Pakując próżniowo nie tylko zapewniasz produktom dłuższą przydatność do spożycia, ale także wzmacniasz efekt marynowania, np. mięs czy ryb, które poleżą w marynacie bądź w zalewie w bezpieczny sposób nawet przez kilka dni! Warto więc zainwestować w przeznaczone do tego urządzenie, gdyż koszt żywności, którą uratujemy przed zepsuciem i wyrzuceniem, szybko rekompensuje nam ten wydatek. Uwaga! Do pakowania próżniowego nadaje się praktycznie każdy artykuł spożywczy, z wyjątkiem świeżych miękkich serów, np. twarogu.
7 sposobów,  by wydłużyć świeżość jedzenia i nie marnować go!

Zamroź i zachowaj na później!

Wspomniane wcześniej mrożenie zastosować można nie tylko do zapakowanej próżniowo żywności. Mrożenie to jedna z najbezpieczniejszych form przechowywania żywności przez dłuższy czas i dokonywać jej można również w specjalnych, przeznaczonych do tego pojemnikach i woreczkach. Mrożąc, również przychylamy się do idei niemarnowania jedzenia. Mrozić można zarówno rzeczy surowe (np. ciasto na pierogi, owoce, warzywa, mięsa), jak i gotowe już dania oraz wypieki (np. sernik, chleb czy bułki). Uwaga! W zależności od produktu, który zamrażamy, zmienia się długość przechowywania mrożonki. Warto więc zadbać o to, by każdy produkt miał na opakowaniu wypisaną datę zamrożenia. Kolejna ważna zasada to niezamrażanie ponownie rzeczy, które były już raz zamrożone. Nie należy mrozić produktów „luzem” lub w szklanych pojemnikach. Istnieje również lista produktów, których nie należy zamrażać. Wśród nich znajdują się cytrusy, ogórki, sałata i pomidory – ze względu na dużą ilość wody produkty te straciłyby jędrność i swoje walory smakowe. Nie należy zamrażać także ziemniaków i cebuli, gdyż stracą kolor i konsystencję. Zamrożony jogurt, majonez oraz ricotta i mascarpone w procesie mrożenia mogą się rozwarstwić; podobnie będzie z ciastami z kremem budyniowym lub bitą śmietaną. Ser żółty w plasterkach lub kawałku stanie się natomiast bardzo kruchy, dlatego przed mrożeniem zaleca się jego starcie. Jeśli chodzi o jajka, nie zaleca się mrożenia ich na twardo (po rozmrożeniu będą gumowe). Mrożąc jajka surowe, należy natomiast oddzielić białka od żółtek.

Zrób domowe przetwory!

Dostępność dużej ilości warzyw i owoców, to świetna motywacja do przygotowania domowych przetworów. Soki, dżemy i konfitury z sezonowych owoców z radością otworzysz późną jesienią i mroźną zimą. W słoikach możesz zamknąć potrzebną ilość warzyw i owoców, a następnie przechowywać je nawet 2 lata. Do wykonania przetworów nadadzą się nie tylko polskie owoce i warzywa sezonowe, takie jak wiśnie, truskawki czy dynie, ale także te bardziej egzotyczne. Ananas idealnie nada się na kompot lub konfiturę. Z mango, bananów i kiwi zrobisz dżem. Kiszone cytryny będą świetne do lemon curd – słodko-kwaśnego kremu do deserów. Przetwory możesz wykonać również z pomarańczy i mandarynek. Marchewka czy buraczki będą ciekawą propozycją w postaci domowej marmolady. Konfiturę przygotujesz także z czerwonej cebuli. Najważniejsze, by podczas przygotowywania przetworów zadbać o sterylność słoików, a gotowe, wypełnione pysznościami słoiki poddać pasteryzacji, dzięki czemu zapobiegnie się rozwojowi drobnoustrojów. Tak zakonserwowane słoiki na pewno ucieszą Cię w momencie, gdy nie będziesz mieć dostępu do sezonowych owoców i warzyw. Otworzysz tylko tyle słoików, ile w danym czasie będziesz potrzebować. Pamiętaj, że na trwałość domowych przetworów istotny wpływ ma sposób ich przechowywania. Optymalna temperatura to 10-15⁰C – zadbaj więc o to, by Twoje słoiki znajdowały się z dala od punktów ciepła.

Kiszonki – na zdrowie!

Inną ciekawą alternatywą dla przetworów w słoikach są kiszonki. Ich zdrowotna moc znana jest wszystkim – tak przygotowane buraki, kapusta czy ogórki świetnie odnajdą się więc w Twojej kuchni zimą, gdy organizm szczególnie będzie potrzebował wsparcia odporności, a więc solidnej dawki witamin i minerałów. Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji. Kiszonki w dużych ilościach przygotujesz w beczkach, możesz je także przygotować w kamionkowych naczyniach, dzięki czemu nie tylko będą dobrze smakowały, ale również fantastycznie prezentowały się na stole! Mówiąc o kiszeniu, zazwyczaj ma się na myśli kapustę lub ogórki. Z powodzeniem możesz jednak kisić także kalafiory, buraki, cukinie, marchew, cebulę i czosnek. Wiele owoców również nadaje się do kiszenia, a są to m.in. jabłka, śliwki, gruszki, cytryny i winogrona. Kiszonki „dojrzewają” około 4 tygodni, a przechowywać można je do pół roku, a nawet roku – gdy przełożymy je do mniejszych słoików i poddamy pasteryzacji. Chcąc uzyskać jak najdłuższą „żywotność” kiszonek, należy zadbać o to, by warzywa i owoce były dokładnie przykryte sokiem, co zabezpieczy je przed dostaniem się pleśni.

Wekowanie – sposób na obiady!

Szybka pasteryzacja obiadów, czyli wekowanie, to świetny sposób na przechowywanie resztek ze świąt, dużych rodzinnych spotkań czy po prostu na zaoszczędzenie czasu i przygotowanie od razu większej ilości porcji swojego ulubionego dania. Do wekowania świetnie nadają się wszystkie obiady „jednogarnkowe” – bigos, fasolka po bretońsku czy sosy, np. do makaronu. Do wekowania w słoikach nadają się również gulasze i zupy. Wekowanie jest niezwykle szybkie – wystarczy jeszcze gorącą potrawę przełożyć do wyparzonego słoika, zakręcić i postawić do wystygnięcia do góry dnem. Po ostygnięciu słoiki można przechowywać w lodówce średnio 14-21 dni. O prawidłowym przebiegu wekowania będzie świadczyła wklęsła nakrętka słoika. Jeśli jakieś danie chcemy przechować dłużej, słoiki można dodatkowo poddać pasteryzacji.

Wykorzystaj nadmiar owoców czy przetworów – zrób wino!

Sezonowe owoce, których nie chcesz zachować w słoikach pod postacią przetworów – dżemu, konfitur lub marmolady, mogą fantastyczną bazą do stworzenia domowego wina. Zrobienie własnego trunku jest jednak również sposobem na zużycie niewykorzystanych dotąd dżemów, konfitur, kompotów i soków wypełniających spiżarnię lub piwniczne półki. Takie wina nie będą mocnymi trunkami, ale na pewno pozwolą na uzyskanie ciekawego smaku i aromatu, a przy tym będą miłym dodatkiem do własnych, domowych wyrobów kulinarnych.

Susz owoce, warzywa i grzyby!

Doskonałym sposobem na zachowanie sezonowych owoców, a także grzybów, warzyw i ziół jest ich ususzenie. Nic z tego nie powinno się zmarnować, zwłaszcza że jesienią, zimą i wczesną wiosną będą jak znalazł! Wystarczy domowa suszarka do żywności. Suszone produkty na bardzo długo zachowują swoją przydatność, a ich przechowywanie jest mało kłopotliwe. Zawsze będziesz mieć pod ręką choćby grzybka do barszczu, czy też zdrowe chipsy – owocowe lub warzywne. 

...bo domowe jest lepsze!