Browin Blog - Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!

Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!

2020-04-22

Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!
Pomogą Ci w tym nasze beczki.


Rzeczywistość zdominowała walka z pandemią, a tymczasem warto też zapobiegać innemu zagrożeniu, jakim staje się brak wody. To problem, który z każdym rokiem nabiera wagi i który od każdego z nas wymaga coraz bardziej odpowiedzialnej, mądrej postawy. Wszyscy wiemy, że następują zmiany klimatyczne, że Polska od ponad dekady zmaga się suszami letnimi, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie dokuczliwe. Deszczu potrzebują rolnicy, sadownicy, wszyscy, dla których radością jest pięknie zielny ogród czy działka. Wody potrzebujemy nie tylko w kranach. Wszyscy wiemy, jakie potrafią być skutki suszy… Dlatego czekając na – miejmy nadzieję optymistyczne prognozy – niech każdy z nas wodę oszczędza, bo każda jej kropla naprawdę staje się bezcenna. Jak było zimą ze śniegiem, każdy wie, a i wiosna póki co nie rozpieszcza nas ilością deszczu. Sytuacja hydrologiczna jest niewesoła, łagodnie mówiąc… Specjaliści co prawda pracują nad wprowadzeniem niezbędnych rozwiązań, ale w obecnej sytuacji, przy ograniczonych kontaktach bezpośrednich prowadzenie skutecznych działań w odpowiedniej skali jest niezwykle utrudnione. Trzeba też mieć na uwadze, że kiedy deszcz się pojawia, ale ma formę nawałnicy, to zamiast wsiąkać w glebę, w znacznej ilości spływa do rzek i potoków. Co zatem warto robić, by w miarę własnych możliwości wnieść swój wkład w ratowanie wodnych zasobów, a przy tym zyskać dodatkową wodę na własny użytek? 


Zachęcamy nie tylko do oszczędzania wody, do zwracania uwagi na to, by jej nie marnować – zachęcamy także do zbierania deszczówki i wykorzystywania jej zamiast wody z tradycyjnych ujęć sieciowych.


Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Deszczówkę z powodzeniem wykorzystasz do podlewania roślin

w swoim pracowicie pielęgnowanym ogródku czy na działce, a także do napełnienia oczka wodnego. Deszczówką umyjesz samochód, narzędzia czy meble ogrodowe. Przyda się do wykonania rozmaitych prac porządkowych w gospodarstwie i wokół domu. Deszczówka świetnie nada się również do mycia okien – nie pozostawi przy tym na szybach białych smug.

Istotną zaletą deszczówki jest to, że nie ma w niej chloru, że jest to woda miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze odpowiednie dla roślin. 


Wyliczono, że wystarczy ok. 15 minut opadów, by z dachu o średniej powierzchni zebrać ponad 300 litrów wody. Łatwo można tę ilość przełożyć na zużycie wody związane choćby z praniem czy umyciem samochodu. To naprawdę duża dawka przydatnej wody prosto z chmur i do tego całkowicie za darmo. Zbieranie deszczówki to mądre, ekologiczne zachowanie, a do tego bardzo praktyczne – zapewniające mniejsze wydatki na wodę. Koszt zakupu beczki szybko się zwróci, a ona sama będzie Ci służyć bardzo długo. 

Deszczówkę możesz również użyć do mycia głowy. Nie zaleca się używania w tym celu wody z rynny, ale deszczówki zbieranej pod gołym niebem, np. do mniejszej beczki. To świetny patent, zwłaszcza dla pań. Nie od dziś wiadomo, że świeża woda deszczowa doskonale nadaje się do mycia i płukania włosów, o wiele lepiej niż chlorowana woda z kranu.

A zatem wykorzystaj deszcz, kiedy już się pojawi. W zależności od pory roku możesz wykorzystywać także śnieg lub grad… Potrzebujesz tylko odpowiedniej, plastikowej beczki dobrej jakości.

Jak zbierać deszczówkę?


Jedną z najlepszych metod zbierania deszczówki jest ustawienie beczki w taki sposób, by wpływała do niej woda z rynny. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu przy rynnie zbieracza umożliwiającego odprowadzanie deszczówki. Aby w przechowywanej wodzie nie rozwinęły się glony, zbiornik powinien dać się szczelnie zamykać i być nieprzezroczysty, by nie przepuszczał światła. Kiedy przestanie padać wystarczy zakręcić pokrywę, by do czasu użycia woda pozostała czysta, by nie wpadły do beczki liście, owady i by nie rozwinęły się wspomniane już glony. 

Bądź pomysłowy! Korzystaj także z produktów już używanych! Dbaj o zasoby naturalne i dawaj produktom nowe życie. Jeśli Twoja beczka była wcześniej używana do kiszonek czy fermentacji, a już nie chcesz jej wykorzystywać w tym celu, umyj ją dokładnie i ustaw przed domem tak, by dalej Ci służyła jako pojemnik na deszczówkę. 

W naszej ofercie znajdziesz wielofunkcyjne beczki z pokrywą (zakręcaną lub zamykaną stalową obręczą dociskową). Są dopuszczone do kontaktu z żywnością, idealne między innymi do przygotowania kiszonych ogórków, kapusty, czy też do przeprowadzenia fermentacji. Doskonale sprawdzą się także jako estetyczne, trwałe beczki właśnie do zbierania deszczówki.
 
Beczki 80 L, 130 L oraz 240 L, plastikowe, niebieskie – także na deszczówkę!
 

Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!

... bo zielone jest piękne!