Browin Blog - Jak suszyć żywność?

Jak suszyć żywność?

2020-09-02
ulubione

W prehistorii suszenie odbywało się początkowo przy wykorzystaniu słońca, wiatru, a następnie ognia. Ta najstarsza, znana człowiekowi metoda konserwacji wykorzystywana była przede wszystkim do obróbki mięsa zwierząt oraz ryb. Obecnie suszenie w domowych warunkach jest możliwe ze sprawą profesjonalnego sprzętu, czyli suszarek elektrycznych i obejmuje znacznie więcej produktów spożywczych — również owoców i warzyw. Co i jak suszyć, czemu warto poddawać żywność temu procesowi i czego wystrzegać się podczas suszenia w domowych warunkach? W tym artykule rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości!


Suszenie w domowych warunkach. Po co to robić?

Suszenie to nic innego jak usunięcie z żywności wody poprzez jej odparowanie — zabieg ten uniemożliwia rozwój drobnoustrojów oraz spowalnia przebieg niekorzystnych przemian enzymatycznych i nieenzymatycznych. Zwiększona zostaje więc trwałość mięs, grzybów, warzyw i owoców, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i składników odżywczych. W suszonej żywności zachowane są bowiem wszystkie biopierwiastki, garbniki, kwasy, karoten, a także błonnik i pektyny. Susz zachowuje również skondensowany smak i aromat. Wybierając suszenie produktów w domu — wiemy, po jakie składniki sięgamy i mamy pewność, że na nasz talerz wpadają tylko zdrowe produkty bez dodatku chemii i konserwantów. Choć suszone owoce są kaloryczne — warto włączyć je do swojej diety. Kolejnym plusem jest także oszczędność pieniędzy i przygotowanie zapasów warzyw, owoców i grzybów — na czas, kiedy nie ma na nie sezonu.


Co można suszyć?

Najbardziej popularne suszone owoce to jabłka, gruszki, śliwki oraz żurawina. Suszyć możemy również banany, a także winogrona — z ich odpowiedniej odmiany, powstają uwielbiane przez wiele osób rodzynki. Do innych owoców nadających się do suszenia należą też morele i brzoskwinie. Jeśli chcemy ususzyć warzywa — świetnie nadadzą się do tego wszystkie warzywa naciowe tj. seler, marchewka oraz pietruszka. Suszyć możemy także pory, buraki, bakłażany i pomidory. Wśród grzybów do suszenia najczęściej wybierane są borowiki, smardze, kurki i koźlarze. Z powodzeniem można wysuszyć jednak nawet pieczarki.


Jak suszyć by produkty były bezpieczne i zdrowe?

Każdy produkt spożywczy różni się zawartością wody dlatego czas oraz temperatura suszenia dla każdego produktu będzie nieco inna:

  • grzyby 45-50°C, po wstępnym podsuszeniu można zwiększyć do 70°C, przez 5-6 h,
  • ​jabłka, gruszki, owoce twarde - 70°C, następnie ok. 50°C od 5 do 12 h,
  • morele, śliwki, owoce miękkie — ok. 45°C później 60°C przez 10-18 h,
  • ​zioła 2-3 h w 35°C,
  • warzywa 6-12 h od 55 do 70°C ,
  • mięso 6-12 - 60°C,
  • ryby 8-11 h - 60°C.


Suszyć możemy w sposób naturalny — pozostawiając żywność w suchym, ciepłym miejscu np. na sicie. Możliwe jest również suszenie na słońcu. Suszyć możemy też w piekarnikach, mikrofalówkach i specjalnych suszarkach do grzybów, warzyw oraz owoców, o których opowiemy za chwilę nieco więcej. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie produktów, które zamierzamy poddać suszeniu. Warzywa należy dokładnie umyć i pokroić na plasterki o tej samej grubości. Podobnie należy postąpić z owocami — w przypadku pestek lub nasion należy owoce przed suszeniem wydrylować. Inaczej należy postępować z grzybami — tych nie myjemy przed suszeniem, a jedynie oczyszczamy ze ściółki i zanieczyszczeń. Suszyć można całe kapelusze i nóżki, jak i również ich plasterki. Coraz popularniejsze staje się także suszenie ziół i pestek np. dyni. Cały czas wiele osób praktykuje również suszenie mięs, ryb i wędlin. Owoce z naturalnie woskową skórką przed suszeniem warto zblanszować, co przyspieszy proces suszenia. Ponieważ suszenie powoduje utratę wody, a co za tym idzie, żywność traci witaminę C – należy pamiętać, że suszone cytrusy takie jak cytryny, limonki, grejpfruty i pomarańcze nie będą zawierały tak dużo cennych wartości co ich świeże odpowiedniki.


Dlaczego warto wybrać suszarkę do żywności?

Suszenie żywności na słońcu może być problematyczne — szczególnie podczas zmiennej pogody. W warunkach miejskich ciężko również o specjalne miejsce w mieszkaniu gdzie będą panowały idealne warunki do suszenia grzybów czy warzyw. Urządzenia będące suszarkami do żywności nie zajmują zaś zbyt wiele miejsca - są skonstruowane, tak by jednorazowo ususzyć, jak najwięcej żywności i zmieszczą się w każdej kuchni. Ich działanie jest banalnie proste — specjalne programy oraz możliwość dostosowania temperatury do własnych potrzeb pozwalają na całkowitą kontrolę nad przeprowadzanym procesem. Większość suszarek zbudowana jest z przezroczystego materiału, dzięki któremu mamy wgląd w to, jak żywność wygląda na każdym etapie suszenia. Suszenie w suszarkach jest również dużo tańsze niż suszenie w piekarnikach. W naszej ofercie znajdziecie Państwo obecnie 4 modele suszarek o różnych mocach, pojemnościach i stopniach regulacji - jesteśmy więc przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie!


Ciekawostki na temat suszenia

Na koniec przygotowaliśmy kilka ciekawostek dotyczących procesu suszenia. Czy wiecie bowiem, że na skalę przemysłową suszy się również mleko? To właśnie dzięki specjalnym maszynom i procesowi suszenia w naszych sklepach znaleźć możemy mleko w proszku. Suszone ekstrakty kawy pozwalają nam na kupno kawy instant, a wysuszone buliony mięsne i warzywne to nic innego jak zupy w kostkach! Jedną ze szczególnych metod suszenia jest zaś liofilizacja - czyli suszenie sublimacyjne zamrożonych substancji. Pierwszy raz zabieg ten przeprowadzono podczas II wojny światowej i miał on na celu wyprodukowanie lekkich racji żywnościowych dla wojsk USA. Żywność liofilizowana wykorzystywana jest również podczas lotów kosmicznych jako zapasy dla załogi.

...bo domowe jest lepsze!