Browin Blog - Szklarnie i tunele ogrodowe - ochrona Twoich roślin

Szklarnie i tunele ogrodowe - ochrona Twoich roślin

2020-03-02

Prace ogrodnicze rozpoczęły się na całego. Właściwe przygotowanie ogrodu szybko zaprocentuje wspaniałymi efektami. Wielu hobbystów-ogrodników obawia się jednak dokuczliwych anomalii atmosferycznych, mających związek z aktualnymi problemami klimatycznymi. Należy liczyć się z tym, że zimy są stosunkowo ciepłe, a pora wiosenna może okazać się dość mroźna i przynieść różne zawirowania pogodowe. Zasianie nowych roślin – przy niepewnej aurze – może nie przynieść oczekiwanych wyników. Młode rośliny warto zatem odpowiednio ochronić przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi – przymrozkami, deszczami, silnymi wiatrami itp. Odpowiednie zabezpieczenie sadzonek oznacza, że nie zagrożą im także ptaki, szkodniki, czy inni czworonożni goście, chętnie „buszujący” w pieczołowicie pielęgnowanych przez nas rabatkach. Warto więc pomóc roślinom w przetrwaniu i odpowiednim rozwoju.

Szklarnie (tunele) ogrodowe

Szklarnie i tunele ogrodowe - ochrona Twoich roślin

Ustawienie namiotów foliowych, potocznie nazywanych też często szklarniami ogrodowymi (choć nie mają szklanych elementów), jest jednym z najbardziej znanych i skutecznych sposobów ochrony roślin. Taką formę zabezpieczenia stosują zarówno profesjonalni ogrodnicy z dużym stażem, jak również te osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Co więcej, zastosowanie takiego typu rozwiązania pozwoli nam na ochronę roślin nie tylko przy niskich temperaturach czy mroźnych wiatrach, ale także w upalne lato. Tunele ochronią rośliny przed skutkami zbyt silnego nasłonecznienia oraz ewentualnym „poparzeniem”, które może nastąpić w wyniku oddziaływania wysokich temperatur. 

Szklarnie ogrodowe sprawdzą się przez wiele sezonów – nie tylko ochronią nasze warzywa czy kwiaty, ale także umożliwią roślinom szybszy rozwój. Do wyboru są różne modele, które można dobrać do wielkości istniejących rabatek czy planowanych potrzeb uprawowych. Montaż tuneli jest prosty i szybki. Dobrze się prezentują i skutecznie pełnią swoją rolę, a kiedy zaistnieje potrzeba, z łatwością dadzą się złożyć, przenieść do montażu w innej części ogrodu lub przechować. Tunele ogrodowe idealnie sprawdzą się w uprawie pomidorów, ogórków, papryki i wielu innych roślin.

Miniszklarnie ogrodowe

Szklarnie i tunele ogrodowe - ochrona Twoich roślin

Wiele osób, dla których uprawianie roślin to forma hobby, nie dysponuje możliwościami, jakie zapewnia własny duży ogród czy działka. Z myślą o nich, a także o posiadaczach balkonów i tarasów, stworzono miniszklarnie, pozwalające na wygodne prowadzenie upraw na małej przestrzeni. Konstrukcja miniszklarni zapewnia szybszy rozwój roślin, a przede wszystkim ich skuteczną ochronę o każdej porze roku – zabezpieczy je przed niekorzystną aurą, zbyt niskimi temperaturami, zimnymi wiatrami, nadmiernym nasłonecznieniem itp. Miniszklarnie wyposażone są w kilka półek (zazwyczaj 2 lub 3) – do wyboru w zależności od potrzeb. Tak ustawione rośliny nie zajmują wiele miejsca i można je bezpiecznie pielęgnować. Miniszklarnie są pojemne, bez trudu można je przenieść w dogodne miejsce, a ich montaż jest szybki i łatwy. Miniszklarnie są odpowiednie do uprawy kwiatów balkonowych takich jak surfinie, petunie fuksje i inne.

Tunele foliowe

Szklarnie i tunele ogrodowe - ochrona Twoich roślin

Zdarza się, że w naszym ogrodzie nie ma możliwości postawienia typowej szklarni (namiotu foliowego). W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się tunele foliowe. Są one dostępne w różnych rozmiarach, a ich konstrukcja sprawia, że nie zabierają wiele miejsca. Warto podkreślić, że tunel nie tylko zabezpieczy nasze rośliny w typowym zakresie związanym z pogodą, ale także przed niechcianymi owadami czy chorobami. Tunele foliowe zawierają odpowiednio zaprojektowany szkielet, który pozwala roślinom na swobodne oddychanie. Produkt ten świetnie sprawdzi się również przy uprawie roślin egzotycznych, tworząc odpowiednie warunki do ich rozwoju.


Klosze ochronne do roślin

Gdy chcemy zabezpieczyć pojedyńcze sadzonki najlepsze będą klosze ochronne do roślin. Sprawdzą się one jako ochrona przed nadmiernymi opadami, zmianami temperatur, wysychaniem oraz dziećmi i zwierzętami.
Klosze ochronne są idealne do sadzonek w systemie hydro. Klosz pozwoli utrzymać podwyższoną wilgotność, gdy korzenie rośliny mają mały kontakt z wodą. Dostępne w różnych rozmiarach i kształtach.
Pokrętło na szczycie klosza pozwala regulować wymianę powietrza, a przeźroczysty plastik nie ogranicza roślinie dostepu światła.

Dbajmy o rośliny …bo zielone jest piękne!

Namioty foliowe (szklarnie ogrodowe), miniszklarnie, tunele foliowe oraz klosze ochronne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, których pasją jest uprawa roślin nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale praktycznie przez cały rok. Taka forma zabezpieczenia sprawia, że rośliny łatwiej rozkwitają i wydają lepszy plon. Czas wegetacji w tunelach czy szklarniach – w porównaniu do roślin nie poddanych ochronie – jest zdecydowanie krótszy, a rośliny, zwłaszcza te młode czy wrażliwe na zmiany temperatur, są skutecznie chronione. Ogród, taras czy balkon – każde z tych miejsc można odpowiednio zagospodarować, tworząc jak najlepsze warunki dla swoich ulubionych roślin – by cieszyć nimi zmysły, a kiedy przyjdzie właściwy czas, także smakować świeże, zdrowe warzywa i owoce.

... bo zielone jest piękne!