pixel
Browin Przepiśnik - Bezglutenowy, wegetariański pasztet świąteczny

Bezglutenowy, wegetariański pasztet świąteczny

Dania

2024-12-09 Drukuj
Udostępnij
śr. 0 | ilość ocen: 0
ulubione

Pasztet to danie kojarzone bardziej ze Świętami Wielkiej Nocy, ponieważ zazwyczaj wykonujemy go z mięsem, wątrobą i innymi podrobami. Jednakże wegańskie i wegetariańskie przepisy niczym nie ustępują pasztetom zawierającym mięso. Dodatek siemienia lnianego oraz soczewicy zapewnia bogactwo białka, a także kwasów Omega-3. Liczne przyprawy nadają wyjątkowego smaku oraz walorów zdrowotnych są bowiem bogate w przeciwutleniacze i mikroelementy. Jeśli chcesz aby pasztet był całkowicie wegański, zamiast jajka dodaj do niego 3 łyżki mielonego siemienia lnianego więcej.

Przepis na wegetariański pasztet z żurawiną, boczniakami, kaszą jaglaną i gryczaną

Przygotowanie:

Jak przygotować boczniaki i kasze do pasztetu?

Oczyść grzyby papierem, ale nie myj ich, gdyż wchłoną dużo wody. Pokrój boczniaki na małe kawałki. Posiekaj cebulę i czosnek. Na oliwie zeszklij cebulę, a następnie dodaj grzyby oraz łyżkę soli i łyżeczkę pieprzu. Dodaj przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie i goździki. Smaż przez kilka minut, a gdy grzyby puszczą wodę, dodaj tymianek, paprykę słodką oraz wędzoną, sos sojowy i płatki drożdżowe. Grzyby i cebulę zdejmij z ognia, gdy z patelni odparuje woda. Wyjmij z patelni liście laurowe i ziele angielskie. Obie kasze przepłucz kilkukrotnie pod zimną wodą i ugotuj w osolonej wodzie. Dodaj tyle wody, aby kasza całą wchłonęła. Po ugotowaniu odstaw do wystygnięcia.


Jak przygotować masę na pasztet?

Połącz kaszę z boczniakami i cebulą, dodaj 2 jajka, sos sojowy, mielone siemię lniane, kolendrę, gałkę muszkatołową, cząber i tymianek. Całość zmiksuj dokładnie blenderem na gładką masę. Dodaj posiekaną drobno pietruszkę, tymianek i porcjami dosypuj zmieloną czerwoną soczewicę (w zastępstwie możesz użyć mąki z soczewicy). Masa na pasztet powinna mieć gęstą konsystencję (mniej więcej taką, by dało się ulepić okrągły kotlet). Masę dopraw solą i pieprzem, możesz też dodać więcej ziół lub płatków drożdżowych. Włóż woreczek do szynkowara, owijając jego brzegi na rancie szynkowara. Następnie łyżką nakładaj do środka masę, ubijając ją dokładnie co warstwę. Po wypełnieniu szynkowara możesz dodatkowo uderzyć nim o blat, aby w środku nie było powietrza. Zawiń brzegi worka do środka i zamknij szynkowar. W środku umieść termometr. Szynkowar umieść w garnku z wodą i rozpocznij parzenie podczas którego, pasztet będzie się podgrzewał powoli, a soczewica i siemię lniane wchłoną nadmierną wilgoć z masy. Umożliwi to jego wygodne krojenie. Czas parzenia wyniesie ok 2 godzin - do tego czasu wsad osiągnie oczekiwaną temperaturę 85-90 oC. Pozostaw pasztet w szynkowarze do wystygnięcia. Możesz wcześniej wyjąć termometr. Następnie ostrożnie wyjmij worek z szynkowara. Pasztet krój na plastry przed podaniem.

Jagoda Dąbrowska
dietetyk​


...bo domowe jest lepsze!

pasztet

wegetariański pasztet

wege

święta

boże narodzenie

przepis

przepisy