O kiszeniu napisano już chyba wszystko, a i w naszych przepisach chętnie wspominamy o dobroczynnym wpływie kiszonek na zdrowie. Najbardziej popularne kiszone warzywa, których smak zna zapewne każdy, to ogórki i kapusta. Dziś to kapusta będzie główną bohaterką – ale w nieco innym wydaniu, wartym szerszego rozpropagowania.
Tradycyjne kiszenie kapusty trwa ok. 10 dni. Pan Robert z kanału Dom Pachnący Żywicą na YouTube proponuje krótszy proces – z wykorzystaniem młodej kapusty. Tak więc nie zwlekajcie, to najlepszy czas na jej przygotowanie. Przy okazji polecamy wykorzystanie naszego nowego słoika do kiszenia, który dzięki rurce fermentacyjnej zapewnia swobodne usuwanie powstającego podczas procesu gazu, bez konieczności upuszczania go poprzez odkręcanie zakrętki (już nie trzeba o tym cyklicznym odkręcaniu pamiętać:)).
Dziękujemy za przesłany przepis i pozdrawiamy, Panie Robercie!
Przygotowanie
Młodą kapustę poszatkuj do dużej miski. Marchewkę potnij na wstążki i dołóż do kapusty. Do całości dodaj sól i wymieszaj wszystko, delikatnie ugniatając. Miskę z zawartością odstaw na około 15 minut.
Po tym czasie ciasno wypełnij słoik kapustą, ugniatając ją ubijakiem do kapusty. Zakręć słoik, w nakrętce zamontuj rurkę fermentacyjną uzupełnioną wodą. Proces prowadź przez 4 dni.
Kiszona młoda kapusta jest niezwykle chrupiąca, a kwaśny smak przełamany jest delikatną nutą słodkości. To świetny pomysł na surówkę do obiadu. Nie ma także przeciwwskazań, by podjadać ją również jako smakowitą przekąskę między posiłkami;)
Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!