Browin Przepiśnik - Wino z truskawek

Wino z truskawek

Trunki i napoje

2020-06-03 Drukuj przepis
Udostępnij
śr. 4.75 | ilość ocen: 5

Pełnia sezonu truskawkowego już tuż-tuż. Ten czerwony owoc to zwiastun nadchodzącego lata i świetny surowiec, który wykorzystać możemy na różne sposoby. My mamy propozycje na przygotowanie truskawkowego napoju dla osób pełnoletnich. Wino truskawkowe jest proste do zrobienia i łatwo fermentuje. Pamiętać jednak musimy o tym, że truskawki mają niską kwasowość, dlatego moszcz z tych owoców rozcieńczamy w niewielkim stopniu.

Przygotowywanie wina kojarzy nam się zazwyczaj z dużym litrażem, ale napój bogów nastawić możemy również w wyposażonym w rurkę fermentacyjną słoiku do wina. Dzięki temu wystarczy niewielka ilość surowca i kawałek miejsca na blacie. Wszystko zależy od tego, ile surowca na wino posiadamy i jak bardzo jesteśmy spragnieni ;).

Poniżej proponujemy przepis na 4 L wina z truskawek, z opcją fermentacji w słoiku, który jest naszą nowością. 

Słoik TO 5 L do wina - zestaw

W razie potrzeby przepis z łatwością przemnożyć można na większe objętości fermentowane w balonie szklanym lub w pojemniku fermentacyjnym.

Przygotowanie

Na wino wybierz owoce dojrzałe i niepopsute. Umyj je dokładnie i odszypułkuj. Następnie tak przygotowane truskawki rozgnieć lub zblenduj i umieść w naczyniu, w którym będziesz prowadzić fermentację. Do miazgi dodaj Pektoenzym i dokładnie wymieszaj, po czym dodaj Kwasomix, zaparzoną herbatę, syrop cukrowy (800 g cukru + 1,2 L wody), pożywkę oraz drożdże. Polecamy drożdże Enovini Truskawka, które pozwalają na wydobycie z owoców optymalnej ilości aromatów i zapewniają uzyskanie świetnie zbalansowanego, najlepszego domowego wina truskawkowego, jakie można zrobić.
Moszcz truskawkowy łatwo fermentuje, po 3-4 tygodniach wino możemy zlać znad osadu, ewentualnie dosłodzić i dofermentować. Minimalny czas leżakowania wina to 6 miesięcy. Mamy jednak dobre wieści – nikt nie wlepia mandatów za picie w domu młodego wina. Dlatego, jeśli jesteś niecierpliwy i nie chcesz czekać do zimowych wieczorów, próbnej degustacji możesz dokonać już wcześniej.

Wino z truskawek

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

wino truskawkowe

drożdże do truskawek

letnie wino

wino owocowe

przepis na winoNewsletter