Browin Blog - Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!

Zbieraj deszczówkę – to proste, ekologiczne i opłacalne!

2023-07-28
ulubione

Zbieraj deszczówkę i śnieg – to proste, ekologiczne i opłacalne!

Pomogą Ci w tym nasze beczki.


Warto zapobiegać zagrożeniu, jakim staje się brak wody. To problem, który z każdym rokiem nabiera wagi i który od każdego z nas wymaga coraz bardziej odpowiedzialnej, mądrej postawy. Wszyscy wiemy, że następują zmiany klimatyczne, że Polska od ponad dekady zmaga się suszami letnimi, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie dokuczliwe. Deszczu potrzebują rolnicy, sadownicy, wszyscy, dla których radością jest pięknie zielny ogród czy działka. Wody potrzebujemy nie tylko w kranach. Wszyscy wiemy, jakie potrafią być skutki suszy… Dlatego czekając na – miejmy nadzieję optymistyczne prognozy – niech każdy z nas wodę oszczędza, bo każda jej kropla naprawdę staje się bezcenna. Sytuacja hydrologiczna jest niewesoła, łagodnie mówiąc… Specjaliści co prawda pracują nad wprowadzeniem niezbędnych rozwiązań, ale w obecnej sytuacji, przy ograniczonych kontaktach bezpośrednich prowadzenie skutecznych działań w odpowiedniej skali jest niezwykle utrudnione. Trzeba też mieć na uwadze, że kiedy deszcz się pojawia, ale ma formę nawałnicy, to zamiast wsiąkać w glebę, w znacznej ilości spływa do rzek i potoków. Co zatem warto robić, by w miarę własnych możliwości wnieść swój wkład w ratowanie wodnych zasobów, a przy tym zyskać dodatkową wodę na własny użytek? 


Zachęcamy nie tylko do oszczędzania wody, do zwracania uwagi na to, by jej nie marnować – zachęcamy także do zbierania deszczówki oraz śniegu i wykorzystywania jej zamiast wody z tradycyjnych ujęć sieciowych.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Deszczówkę z powodzeniem wykorzystasz do podlewania roślin

w swoim pracowicie pielęgnowanym ogródku czy na działce, a także do napełnienia oczka wodnego. Deszczówką umyjesz samochód, narzędzia czy meble ogrodowe. Przyda się do wykonania rozmaitych prac porządkowych w gospodarstwie i wokół domu. Deszczówka świetnie nada się również do mycia okien – nie pozostawi przy tym na szybach białych smug.

Istotną zaletą deszczówki jest to, że nie ma w niej chloru, że jest to woda miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze odpowiednie dla roślin. 


Wyliczono, że wystarczy ok. 15 minut opadów, by z dachu o średniej powierzchni zebrać ponad 300 litrów wody. Łatwo można tę ilość przełożyć na zużycie wody związane choćby z praniem czy umyciem samochodu. To naprawdę duża dawka przydatnej wody prosto z chmur i do tego całkowicie za darmo. Zbieranie deszczówki to mądre, ekologiczne zachowanie, a do tego bardzo praktyczne – zapewniające mniejsze wydatki na wodę. Koszt zakupu beczki szybko się zwróci, a ona sama będzie Ci służyć bardzo długo. 


Deszczówkę możesz również użyć do mycia głowy. Nie zaleca się używania w tym celu wody z rynny, ale deszczówki zbieranej pod gołym niebem, np. do mniejszej beczki. To świetny patent, zwłaszcza dla pań. Nie od dziś wiadomo, że świeża woda deszczowa doskonale nadaje się do mycia i płukania włosów, o wiele lepiej niż chlorowana woda z kranu.A zatem wykorzystaj deszcz, kiedy już się pojawi. W zależności od pory roku, zimą możesz wykorzystywać także śnieg lub grad… Potrzebujesz tylko odpowiedniej, plastikowej beczki dobrej jakości.


Jak zbierać deszczówkę?


Jedną z najlepszych metod zbierania deszczówki jest ustawienie beczki w taki sposób, by wpływała do niej woda z rynny lub swobodnie padał do niej deszcz. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu przy rynnie zbieracza umożliwiającego odprowadzanie deszczówki. Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtra do rynny, dzięki któremu spływająca woda nie będzie zawierała liści czy gałązek. Aby w przechowywanej wodzie nie rozwinęły się glony, zbiornik powinien dać się szczelnie zamykać i być nieprzezroczysty, by nie przepuszczał światła. Kiedy przestanie padać wystarczy zakręcić pokrywę, by do czasu użycia woda pozostała czysta, by nie wpadły do beczki liście, owady i by nie rozwinęły się wspomniane już glony. 


Bądź pomysłowy! Korzystaj także z produktów już używanych! Dbaj o zasoby naturalne i dawaj produktom nowe życie. Jeśli Twoja beczka była wcześniej używana do kiszonek czy fermentacji, a już nie chcesz jej wykorzystywać w tym celu, umyj ją dokładnie i ustaw przed domem tak, by dalej Ci służyła jako pojemnik na deszczówkę. 


W naszej ofercie znajdziesz wielofunkcyjne beczki z pokrywą (zakręcaną lub zamykaną stalową obręczą dociskową). Są dopuszczone do kontaktu z żywnością, idealne między innymi do przygotowania kiszonych ogórków, kapusty, czy też do przeprowadzenia fermentacji. Doskonale sprawdzą się także jako estetyczne, trwałe beczki właśnie do zbierania deszczówki lub śniegu.

... bo zielone jest piękne!