pixel
Browin Blog - Dlaczego zakwas na barszcz czerwony jest zdrowy?

Dlaczego zakwas na barszcz czerwony jest zdrowy?

2024-12-09
ulubione

Domowy barszcz czerwony ma niepowtarzalny smak — nieporównywalny do tego z kartonika lub w proszku! Głęboki kolor, niesamowity aromat, "charakterny" smak — robiąc barszcz od podstaw, przygotowujesz go tak, jak lubisz! Warto więc już teraz pomyśleć o przygotowaniu własnego zakwasu z buraków, który robi się podobnie, jak zakwas na żurek. Cały proces jest niezwykle prosty, a sam zakwas warto pić również prosto ze słoika... Jak przygotować zakwas z buraków? Jak ugotować barszcz czerwony z zakwasu, a także dlaczego zakwas z buraków jest zdrowy — o tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Dlaczego zakwas na barszcz czerwony jest zdrowy?

Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz?

Zakwas buraczany to klarowny płyn powstający podczas kiszenia buraków, czyli poddawania ich fermentacji z udziałem bakterii kwasu mlekowego. To właśnie one rozkładają zawarty w burakach cukier i przekształcają go w kwas mlekowy, który chroni warzywa przed zepsuciem i pozwala im zachować cenne wartości odżywcze. Zakwas buraczany ma charakterystyczny, kwaśny smak i zapach - idealnie nadaje się do ugotowania czerwonego barszczu, a także picia bezpośrednio — zarówno w rozcieńczonej, jak i nierozcieńczonej wersji. Co ważne, jego wykonanie we własnej kuchni pozwala również oszczędzić pieniądze. Cena litra zakwasu na sklepowych półkach waha się w okolicach 20-25 zł. Ty za taką samą ilość domowego zakwasu zapłacisz od 5 do 8 zł!

Przepis na zakwas z buraków

Składniki:

  • 500 g buraków ćwikłowych
  • 4 ząbki czosnku
  • 350 ml letniej wody
  • przyprawy: 2 liście laurowe, 5 ziaren pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego, płaska łyżeczka soli (najlepiej kamiennej niejodowanej)
  • słoik o pojemności 700 ml

Przygotowanie:

Szklany słoik wyparz wrzątkiem — musi on być idealnie umyty, inaczej istnieje ryzyko zakażenia zakwasu. Buraki umyj i obierz. Pokrój na grubsze plastry lub w kostkę. Do słoika wsyp na dno odrobinę przypraw, a następnie wkładaj warstwami naprzemiennie buraki i przyprawy. Letnią, przegotowaną wodę wymieszaj z solą, a następnie zalej nią buraki, dociskając je i usuwając jak największą ilość powietrza ze słoika. Płyn powinien dokładnie przykrywać buraki — jeśli wystają one ponad powierzchnię — dolej więcej wody. Uwaga! Słoik pozostaw z lekko nałożoną nakrętką, co pozwoli na ujście gazów wydzielanych podczas fermentacji.
Pozostaw na ok. 7 dni w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Nie masz aż tyle czasu? Jeśli chcesz uzyskać zakwas z buraków szybciej — dodaj do niego większą ilość czosnku lub kawałek skórki z chleba na zakwasie oraz umieść słoik w ciepłym miejscu — np. na kuchennym blacie. Pozwoli to skrócić czas kiszenia do 3-4 dni.


Jeśli planujesz reglarne picie zakwasu, przygotować możesz go w większym słoju. Świetnie w tym celu sprawdzą się bezpieczne, atestowane, nietłukące słoiki do fermentacji i kiszenia. Wyposażone są one w rurkę fermentacyjną, która pozwala swobodnie wydobywać się wytwarzanemu podczas fermentacji dwutlenkowi węgla. Słojów tych nie wolno zalewać wrzątkiem, dlatego w celu ich dokładnego wymycia użyj pirosiarczyn potasu. 

Gotowy zakwas możesz przechowywać w lodówce i cieszyć się nim przez długi czas.


Uwaga!
Codziennie doglądaj swojego zakwasu — jeśli przez pierwsze 3 dni na jego powierzchni zbierze się biała piana — usuń ją wyparzoną łyżką. Biała piana to nie pleśń, a naturalne dla fermentacji zjawisko. Jeśli zaś w celu przyspieszenia procesu dodana była do zakwasu skórka z chleba — usuń ją po 3 dniach kiszenia, gdyż pozostając dłużej z burakami, może się ona stać pożywką dla pleśni. Jeśli buraki zaczną wypływać na powierzchnię — koniecznie uzupełnij braki płynu. Konsystencja zakwasu jest gęsta, lepka i przypomina kisiel? Być może w słoiku jest zbyt mała ilość zalewy, buraki nie były dobrej jakości lub fermentacja przebiega w zbyt wysokiej temperaturze. Nie panikuj — przestaw słoik w chłodne miejsce, dolej nieco więcej zalewy i poczekaj. Jeśli efekt śluzu zniknie — uratujesz swój zakwas! Jeśli jednak jego konsystencja nadal będzie podejrzana — lepiej wylej nastaw i przygotuj nowy.


Dlaczego zakwas na barszcz czerwony jest zdrowy?

Przepis na barszcz czerwony z domowego zakwasu

Składniki:

  • 1,5 L wody
  • 1 korzeń pietruszki
  • 1 mały por
  • 1 duża marchewka
  • ćwiartka selera
  • 0,5 cebuli
  • 1 kg buraków
  • 500 ml gotowego zakwasu
  • 1 liść laurowy
  • 1 ziarno ziela angielskiego
  • sól, pieprz

Przygotowanie:

Pietruszkę, por, marchewkę, seler i cebulę obierz i pokrój w kostkę. Przełóż do garnka, dodaj przyprawy: liśc laurowy oraz ziele angielskie, zalej wodą i gotuj przez 1 godz., aż warzywa będą miękkie. Buraki obierz i pokrój w plastry lub kostkę. Dodaj do wywaru i gotuj ok. 50 minut. Następnie wyłów je z wywaru (nie będą Ci już potrzebne). Do garnka wlej zakwas (sam płyn, bez buraków). Dopraw solą i pieprzem. Barszcz podgrzej, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Podawaj z domowej roboty uszkami, pasztecikami lub krokietami.


Dlaczego zakwas na barszcz czerwony jest zdrowy?

Pij zakwas — na zdrowie!

Dlaczego zakwas z buraków jest zdrowy? Nie bój się wykorzystywać zakwasu, jako... zwykłego napoju! Jeśli nie wykorzystasz całości zakwasu do przygotowania barszczu, możesz go po prostu wypić. Jeśli jednak chcesz kolejny raz przygotować barszcz — własnoręcznie przygotowany zakwas przelej do butelki i przechowuj w lodówce nawet do kilku tygodni. Dlaczego warto spożywać zakwas? Buraki są niezwykle zdrowymi warzywami, a kiszenie podkręca dodatkowo ich walory. Zakwas zawiera wiele cennych witamin: A, C oraz te z gruby B. Jest również bogaty w potas, magnez, żelazo, wapń, miedź i cynk. Zakwas zawiera również fitosterole, błonnik i antocyjany. Nie pozostaje więc nic innego, jak napisać, że zakwas jest naturalnym probiotykiem! Dodatkową zaletą zakwasu jest jego niska kaloryczność i dobra przyswajalność przez organizm. Zakwas z buraków dietetycy polecają szczególnie podczas leczenia anemii, w celu wzmocnienia organizmu, a także odbudowy mikroflory w jelitach, np. po leczeniu antybiotykami. Regularne picie zakwasu z buraków pozwala uregulować ciśnienie krwi, pracę nerek i wątroby, a także poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci.
Jak pić zakwas? W celach profilaktycznych i przy chorobie — na surowo od 0,5 szklanki do 1 całej szklanki, codziennie. Możesz również pić zakwas lekko podgrzany, z dodatkiem ulubionych przypraw. Zakwas sprawdzi się także jako dodatek do smoothie lub koktajli warzywnych. Jeśli lubisz sałatki — użyj zakwasu zamiast octu czy soku z cytryny!


Co zrobić z buraków z zakwasu?

Na koniec jeszcze jeden tip, który pozwoli Ci na wykorzystanie zakwasu w 100% i nie zmarnowanie ani jednego grama jedzenia. Pamiętajcie, aby po wypiciu zakwasu nigdy nie wyrzucać buraków — ukiszone i pokrojone w słupki idealnie sprawdzą się w sałatce warzywnej. Możesz również przecisnąć je przez wyciskarkę, zblendować na smoothie lub użyć części jako startera na kolejny zakwas! Bądź eko — jedz i pij — na zdrowie!


...bo domowe jest lepsze!