Browin Blog - Poznaj tajemnicę przygotowania miodu pitnego

Poznaj tajemnicę przygotowania miodu pitnego

2019-12-05

Miód pitny można traktować jako wyjątkowy trunek. Przez dodatek wody, chmielu lub korze­ni, gotowanie, a następnie odfermento­wanie powstałego płynu, otrzymujemy napój, który w zależności od naszych preferencji smakowych może być mniej lub bardziej słodki. Miód pitny może przyjmować różne odcienie żółtej barwy. Jest to trunek o przyjemnym zapachu, który zyskuje największe zainteresowanie w okresie jesienno-zimowym. W Polsce sposób warzenia miodów pitnych był znany od najdawniejszych czasów. Jego smak towarzyszy nam zatem od pokoleń.Jeśli nie miałeś okazji go jeszcze próbować to koniecznie postaw na prawdziwy sam domowego trunku, albowiem jest on nad wyraz lepszy od wersji dostępnych na sklepowych półkach.

Jesteś ciekaw, jak zrobić domowy miód pitny?

Poznaj nasz przepis i przekaż go dalej!

Poznaj tajemnicę przygotowania miodu pitnego

Przygotowanie miodu pitnego jest łatwe i tylko nieznacznie różni się od domowej produkcji win. Kluczowy w tym przypadku jest surowiec, który stanie się podstawą trunku. Na proces wyrobu miodów pitnych składają się trzy główne etapy: przygotowanie brzeczki miodowej, jej fermentację i dojrzewanie.

Brzeczka miodowa może zawierać tylko miód i wodę lub być zaprawiona chmielem, korzeniami, ziołami lub sokami owocowymi, pozwalając tym samym na otrzymanie różnego rodzaju miodów pitnych. 

Warto wspomnieć o tym, iż w konsekwencji wyboru sposobu przygotowania brzeczki możemy otrzymać zarówno miody sycone, jak i niesycone. Miód pszczeli charakteryzuje się gęstą formułą, posiada sporą zawartość cukru, dlatego aby prawidłowo przeszedł proces fermentacji należy rozcieńczyć go wodą. Jeżeli miód zostanie rozpuszczony w letniej wodzie, a następnie poddany fermentacji, to otrzymamy miód niesycony, zwany naturalnym. Sposób ten stosuje się rzadko, a do przygotowania tego rodzaju miodu pitnego stosuje się miody najwyższej jakości, by uniknąć obniżenia jego właściwości aromatycznych w czasie gotowania. Metoda ta jest też dość wymagająca ze względu na możliwość rozwinięcia się drobnoustrojów podczas procesu fermentacji. Z tego powodu miody sycone zyskują przewagę w rankingu miodów pitnych wytwarzanych w domowych warunkach. Aby miód można było nazwać syconym, musi zostać poddany procesowi gotowania (warzenia). Dopiero po ugotowaniu i ostudzeniu brzeczki przelewa się ją do czystego i zdezynfekowanego balonu fermentacyjnego, a w następnej kolejności dodaje się drożdże dedykowane miodom pitnym. Zapewniając takie warunki możemy być pewni prawidłowej, bezpiecznej i szybkiej fermentacji.


Ogólnie przyjęty podział miodów pitnych klasyfikuje je na półtoraki, dwójniaki, trójniaki i czwórniaki.

Wszystko zależy od stosunku ilości miodu i wody w brzeczce, którą charakteryzuje dany rodzaj miodu pitnego.

Półtorak - otrzymuje się z brzeczki, do której użyto 1 L miodu na 0,5 L wody. (58-61°Blg). Zazwyczaj jest on bardzo słodki, a zawartość jego alkoholu wynosi 16%.

Dwójniak - otrzymywany jest z brzeczki, do której użyto 1 L miodu na 1 L wody. (48-50°Blg). Jest również słodki, a jego zawartość alkoholu to ok.15%.

Trójniak - te rodzaj miodu pitnego otrzymujemy z brzeczki, do której użyto 1 L miodu lecz na 2 L wody. (34-36 °Blg). Jest półsłodki, o zawartości alkoholu ok. 12-14%.

Czwórniak - to z kolei miód, który otrzymujemy z brzeczki, do której użyto 1 L miodu na 3 L wody. (25-28 °Blg). Jest on wytrawny, a jego zawartość alkoholu oscyluje w granicach 10-12%.


Warto pamiętać, że...

Im więcej wody dodamy na 1 L miodu, tym bardziej wytrawny (a co za tym idzie, mniej słodki) miód pitny otrzymamy. Brzeczki dwójniaka i półtoraka zawierają bardzo duże ilości cukru, które nie mogą być całkowicie przerobione przez drożdże podczas fermentacji. Te rodzaje brzeczki fermentują dość ciężko i długo. Otrzymuje się z nich miody pitne, które są bardzo słodkie, wymagają długiej fermentacji oraz kilkuletniego okresu leżakowania. 

Początkującym zaleca się rozpoczęcie przygody z miodami pitnymi od produkcji czwórniaków i trójniaków, gdyż stosunkowo łatwo fermentują i szybko dojrzewają. Zwykle są dojrzałe już po roku, a czwórniaki nawet już po 8 miesiącach.

Poznaj nasz przepis i przygotuj miód, który stanie się Twoim popisowym trunkiem.


...bo domowe jest lepsze!