Browin Blog - Pekle i marynaty

Pekle i marynaty

2020-03-26
ulubione

Pekla i Marynata pomogą Ci przygotować świąteczne pyszności!


Przedświąteczny czas, zwłaszcza kiedy mamy wiadomy powód, by przebywać w domach… to dobra okazja, by sobie i rodzinie poprawić nastrój przygotowaniem pysznych dań, które staną się ozdobą wielkanocnego stołu. Szczególnej uwadze polecamy Pekle i Marynatę, które pomogą Ci przyrządzić apetycznie wyglądające, pachnące i smakujące mięsa, kiełbasy czy ryby. 

Jest teraz idealna pora, by wszystko zaplanować, wybrać przepisy i spokojnie przeprowadzić peklowanie czy marynowanie. Należy wziąć pod uwagę, że peklowanie trwa, w zależności od wielkości peklowanej porcji, średnio od tygodnia do dwóch tygodni. A warto mieć jeszcze trochę czasu np. na wędzenie. Zapeklowanie niewielkich polędwiczek zajmie około 7 dni, ale sporego kawałka szynki – już około 14 dni. Tak więc nie zwlekaj – czas działać! A gdy rozpoczną się Święta, będzie można w pełni docenić efekty tej kulinarnej magii.


Dlaczego warto peklować i marynować?
Jest to bowiem doskonały sposób na uzyskanie wyrobów takich jak lubisz, a do tego trwałych, których smakiem można się delektować przez dłuższy czas, które świetnie się przechowują, nie tracąc swoich walorów. A przede wszystkim dzięki peklowaniu mięso zachowa apetyczny kolor i stabilność mikrobiologiczną.
Peklowanie i marynowanie jest proste – kto próbował, ten wie, a kto dopiero zaczyna, może być pewien, że z łatwością sobie poradzi. Oczywiście liczy się również wybór produktów, które skutecznie spełniając swoją rolę, jednocześnie dbają o Twoje zdrowie.
Nasze Pekle powstają bez użycia glutaminianu sodu i cukru. Wyróżnia je też inna bardzo istotna cecha: Pekle do kiełbasy zwyczajnej i dojrzewającej w ogóle nie zawierają nitrytu (azotynów), a Peklosól z ziołami – Pekla, zawiera nitrytu o 50% mniej, niż typowe peklosole oferowane na rynku!
A nie ma co ukrywać, że im mniej azotynów, tym lepiej. Inne zalety naszych gotowych mieszanek? Proszę bardzo:
- odpowiednio dobrane składniki, zapewniające świetny smak;
- bezpieczne proporcje składników (nieprzekroczone normy dziennego spożycia składników
limitowanych);
- sprawdzone przepisy gwarantujące przygotowanie udanych wyrobów;
- niższa cena w porównaniu do oddzielnego zakupu mieszanki przypraw, saletry potasowej i
nitrytu.

Pekle i Marynatę tworzyliśmy przy udziale naszych doświadczonych ekspertów, uważnie wsłuchujących się w potrzeby wędliniarzy i znawców smaku.

A oto nasza peklowa rodzinka. To prawdziwe profesjonalistki, gotowe na wyzwania,
jakie przed nim postawisz, a skoro nadchodzą Święta, to zapewne będzie to przygotowanie
pysznego mięsa albo wędliny. Peklosól z ziołami (taka wersja basic) ma bardzo uniwersalne
zastosowanie, dlatego garnie się do większości mięsnych zadań. Kiedy jednak w grę
wchodzi przygotowanie domowych kiełbas, na ogół bez żalu ustępuje miejsca swoim nieco
młodszym siostrom, dumnym ze swoich specjalistycznych umiejętności: Pekli do kiełbasy
zwyczajnej i Pekli do kiełbasy dojrzewającej. Z kolei miłośnikom ryb chętnie pomoże kuzynka
naszych Pekli, czyli Marynata, dedykowana specjalnie do tego typu dań.
Czas bliżej zapoznać się z naszymi ekspertkami w saszetkach – i sprawdzić ich możliwości w praktyce:

Peklosól z ziołami „Pekla”


Pekle i marynaty

Pekla – peklosól z ziołami, służy do produkcji zalewy solankowej, peklowania,
nastrzykiwania lub wcierania na sucho
. Wśród Pekli to taka wersja basic. Dzięki niej Twoje mięso pozostanie apetycznie różowe, a zawarte w mieszance zioła zapewnią potrawie
doskonały smak.

Polecamy:
Peklowanie na mokro 2 kg mięsa
Zawartość opakowania wsyp do 1 L wody i zagotuj. 2 kg mięsa umieść w dość ciasnym pojemniku (kamionce lub beczce do peklowania) i zalej po wystudzeniu przygotowaną solanką peklującą. Opcjonalnie do peklowania dorzuć 1-2 pokrojone ząbki czosnku. Pekluj w temperaturze 4-6°C przez okres 7-14 dni (w zależności od gabarytów mięsa), obracając co dwa dni. Mięso nadaje się do gotowania, wędzenia i pieczenia.

Składniki: sól, zioła (owoc jałowca, kolendra, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, cząber, rozmaryn, tymianek), azotan potasu, azotyn sodu.
Masa netto: 67 g – na 2 kg mięsa.

Pekle i marynaty


Pekla do kiełbasy zwyczajnej


Pekle i marynaty

Saletra z mieszanką ziół i przypraw – klasa premium! Idealnie sprawdzi się do przygotowania parzonych i wędzonych kiełbas. Zawarte w mieszance zioła i przyprawy zapewnią kiełbasie doskonały smak i wyjątkowy aromat. 

Polecamy:

Przepis na Kiełbasę Zwyczajną

Naszykuj: 600 g łopatki, 500 g karczku, 400 g boczku, 200 g słoniny, 200 g wołowiny, 100 g schabu, 100 ml wody, 1 opakowanie Pekli do Kiełbasy Zwyczajnej i jelita wieprzowe. 

Karczek, łopatkę oraz schab zmiel przez maszynkę o oczkach 12 mm. Boczek i słoninę zmiel przez oczka 8 mm. Wołowinę zmiel dwukrotnie przez oczka najdrobniejsze. Do wołowiny dodaj 100 ml zimnej wody i wyrób ją, aż do pojawienia się białego kleiku. Następnie wszystkie rodzaje mięsa połącz ze sobą, dodaj 1 opakowanie Pekli i dokładnie wyrób. Odstaw do lodówki na 24 godziny. 20 minut przed wyjęciem mięsa z lodówki przygotuj jelita wieprzowe. Dokładnie je opłucz i pozostaw w letniej wodzie. Wyjmij mięso i wyrabiaj jeszcze przez chwilę, następnie spróbuj i w razie potrzeby dopraw do smaku. Za pomocą maszynki do nadziewania napełniaj jelita (dosyć ciasno, ale umożliwić skręcenie serdelków oraz ich uformowanie). Kiełbasę pozostaw do obsuszenia ok. 1-2 godz. w temperaturze pokojowej. Najlepiej w pozycji wiszącej, np. na stojaku wędliniarskim. Po obsuszeniu przełóż kiełbasę do wędzarni i wędź w temperaturze 50-60°C przez 1,5 godziny (do uzyskania złotej barwy). Po tym czasie sparz kiełbasę w wodzie o temperaturze 75°C, przez około 15 minut (odkrój fragment i skontroluj, czy wyrób jest sparzony).

Składniki: sól, mieszanka ziół i przypraw (czosnek granulowany, pieprz czarny, majeranek, gałka muszkatołowa, czerwona papryka ostra), azotan potasu.

Masa netto: 65 g – na 2 kg kiełbasy.

Pekle i marynaty


Pekla do kiełbasy dojrzewającej


Pekle i marynaty

Pekla do kiełbasy dojrzewającej – klasa premium! Jest to saletra z mieszanką ziół i przypraw, która idealnie sprawdzi się do przygotowania dojrzewających, wędzonych kiełbas. Specjalna mieszanka ziół i przyprawy zapewni kiełbasie wspaniały smak i aromat.

Polecamy:

Przepis na wędzoną kiełbasę dojrzewającą:

Naszykuj: 600 g karczku, 600 g łopatki, 400 g boczku, 200 g słoniny, 200 g wołowiny, 100 mlwody, 1 opakowanie Pekli do kiełbasy dojrzewającej, jelita wieprzowe. 

Karczek i łopatkę zmiel przez maszynkę o oczkach sita 12 mm, a boczek i słoninę przez sito o oczkach 8 mm. Wołowinę zmiel dwukrotnie przez sito o najdrobniejszych oczkach, następnie dodaj do niej 100 ml zimnej wody i wyrób, aż do pojawienia się białego kleiku. Połącz ze sobą wszystkie rodzaje mięsa, dodaj 1 opakowanie Pekli i całość dokładnie wyrób. Odstaw do lodówki na 24 godziny. 20 minut przed wyjęciem masy mięsnej z lodówki przygotuj jelita wieprzowe – dokładnie je opłucz i pozostaw w letniej wodzie. Wyjmij mięso i wyrabiaj jeszcze przez chwilę, następnie spróbuj i w razie potrzeby dopraw do smaku. Za pomocą maszynki do nadziewania napełniaj dość ciasno jelita. Kiełbasę pozostaw do obsuszenia przez ok. 1-2 godz. w temperaturze pokojowej, najlepiej w pozycji wiszącej, np. na stojaku wędliniarskim. Po obsuszeniu przełóż kiełbasę do wędzarni i wędź w temperaturze 50-60°C przez 1,5 godziny (do uzyskania złotej barwy). Do wędzenia użyj owocowych zrębków (czereśni lub śliwy). Następnie usuń zrębki z wędzarni, zwiększ temperaturę do 70°C i utrzymuj nie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie powieś kiełbasę na stojaku wędliniarskim, w temperaturze 13-20°C. Proces dojrzewania będzie trwał około tygodnia. Próżniowe zapakowanie kiełbasy pozwoli dalej jej dojrzewać, jednocześnie wydłużając czas jej przechowywania. 

Składniki: sól, mieszanka ziół i przypraw (jałowiec, czerwona papryka słodka, pieprz czarny, chilli, czosnek, majeranek, gałka muszkatołowa, ziele angielskie), azotan potasu.

Masa netto: 60 g – na 2 kg kiełbasy.

Pekle i marynaty


A jeśli wśród bardziej lub mniej tradycyjnych wielkanocnych dań znajdzie się miejsce i na rybkę, to warto zawczasu sięgnąć po Marynatę. Także po Świętach, np. na grilla w przydomowym ogródku.

Marynata do ryb – mieszanka ziół i przypraw

Pekle i marynaty

Marynata do ryb służy do przygotowania zalewy solankowej, która konserwuje i nadaje doskonały smak, uwalniający się podczas wędzenia, pieczenia czy grillowania ryb. Marynata jest wydajna i –co warto podkreślić – nie zawiera substancji konserwujących, sztucznych barwników, syntetycznych aromatów (a jedynie olejki eteryczne wydobywające się z naturalnej mieszanki ziół i przypraw).

Przepis na wędzoną rybę

Naszykuj: 1,5 kg ryby (4 niewielkie pstrągi lub duży karp), 2 L zimnej wody, 1 opakowanie Marynaty do ryb z mieszanką ziół i przypraw.

Do zimnej wody dodaj opakowanie Marynaty w celu sporządzenia solanki. Całość dokładnie wymieszaj. Ryby umyj, pozbaw je skrzeli i umieść w zalewie. Odstaw na około 10 godzin do lodówki lub innego chłodnego miejsca, którego temperatura nie będzie przekraczać 8°C. Po tym czasie ryby wyjmij i dokładnie je osusz (sprawi to, że ryby uwędzą się, a nie ugotują). Do obsuszenia możesz pozostawić ryby w ciepłym miejscu lub wykorzystać suszarkę do żywności. Po wysuszeniu skórka ryb stanie się sucha, a one same zrobią się delikatnie sztywne – jest to moment, kiedy możesz umieścić je w wędzarni i wędzić w temperaturze 60- 70°C przez ok. 40 minut. Do wędzenia ryb idealnie nadadzą się zrębki owocowe, np. czereśniowe. Dla podbicia smaku w trakcie obsuszania polecamy oprószyć wierzch ryby mieszanką ziół i przypraw „Pikantna do ryb”.

Składniki: sól, cukier, mieszanka ziół i przypraw 16,7% (pieprz cayenne, papryka słodka, pieprz czarny, gorczyca biała, tymianek, imbir, liść laurowy).

Masa netto: 120 g – na 1,5 kg ryby.

Pekle i marynaty

Pamiętaj, by Pekle i Marynatę przechowywać w suchym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Więcej przepisów znajdziesz na: Przepiśnik

W przygotowaniu wybranych specjałów pomogą Ci m.in. urządzenia wędliniarskie z naszego asortymentu, które również znajdziesz na naszej stronie firmowej.


Życzymy smacznego!