Browin Blog - Poradnik - jak wypalić, myć i konserwować kociołek żeliwny?

Poradnik - jak wypalić, myć i konserwować kociołek żeliwny?

2020-07-14
ulubione

Kociołek to doskonały pomysł na przygotowywanie potraw w plenerze. To sposób znacznie bardziej oryginalny od znanego wszystkim grilla. Dlatego warto się mu bliżej przyjrzeć. To świetny sposób na zaskoczenie gości niespotykanym, a jednocześnie bardzo smacznym daniem, które spożywane na świeżym powietrzu doda uroku nie tylko letnim dniom. Przypomni także niepowtarzalny klimat, jaki daje płomień ogniska.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kociołka żeliwnego, warto poznać krok po kroku, jak się obchodzić z takim naczyniem, by służyło nam latami.

Ten krótki poradnik to zebrane w jednym miejscu wskazówki postępowania z kociołkiem. W prostych krokach przedstawia poszczególne, niezbędne etapy, pozwalające na bezpieczne wypalenie oraz właściwe umycie i konserwację tego specyficznego naczynia.

Poradnik - jak wypalić, myć i konserwować kociołek żeliwny?

Etap 1. Wypalanie

Zanim przygotujesz w kociołku jakiekolwiek danie, musisz wcześniej wyokonać kilka czynności. Po zakupie, a przed pierwszym użyciem, kociołek należy umyć jedynie wodą, a następnie osuszyć i posmarować jego powierzchnię cienką warstwą oleju jadalnego – od wewnątrz i na zewnątrz. Do tak przygotowanego kociołka wystarczy wlać wodę, umieścić go nad rozżarzonym ogniskiem i możesz przystąpić do wypalania, które trwa ok. 30 minut. Po tym czasie odczekaj, aż ognisko zgaśnie, a kociołek się wystudzi, następnie wylej wodę i starannie wytrzyj kociołek ręcznikiem papierowym. Wypalanie to proces niezbędny, który zabezpieczy kociołek przed rdzewieniem.

Etap 2. Mycie 

Z racji na żeliwo, z którego wykonane jest naczynie, do jego mycia nie poleca się stosowania żadnych detergentów, jedynie wodę. Dopuszczalny jest dodatek piasku lub soli, który pomoże usunąć ewentualne problematyczne zabrudzenia lub ślady rdzy, mogącej powstać przy nieodpowiednim użytkowaniu. Naczynia z żeliwa służą jedynie do przygotowywania jedzenia, a nie do przechowywania go, dlatego po wystygnięciu kociołek należy opróżnić, umyć, osuszyć i zakonserwować.

Uwaga! Rozgrzanego żeliwa nigdy nie zalewaj zimną wodą – grozi to „szokiem termicznym” i zniszczeniem naczynia. 

Etap 3. Konserwacja

Zabezpieczenie kociołka z zewnątrz i od wewnątrz cienką warstwą oleju jadalnego jest najlepszym sposobem na konserwację tego naczynia. Proces powtarzać należy po każdym użyciu. Przed każdorazowym użyciem kociołka z żeliwa upewnij się, czy jest on naoliwiony. Przed przygotowaniem w nim potrawy sprawdź, czy jego wewnętrzna i zewnętrzna powierzchnia nie jest sucha, czy została dokładnie zabezpieczona olejem. 

Wyżej wymieniony sposób konserwacji jest bardzo ważny – zwłaszcza jeśli wiesz, że kociołek przez dłuższy czas nie będzie używany. Naczynie przechowuj w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, nie zamykaj go też szczelnie pokrywką, co dodatkowo uchroni go przed rdzą. 

Pozostaje nam życzyć wielu udanych i smacznych biesiad przy kociołku i płomieniach ogniska.

Poradnik - jak wypalić, myć i konserwować kociołek żeliwny?

Na naszym blogu znajdziesz również artykuł dotyczący kuchennych naczyń żeliwnych – polecamy lekturę.

Na kanale Youtube dostępny jest film, z którego dowiesz się jak przygotować przykładową potrawę w kociołku żeliwnym . Ostrzegamy – ślinka cieknie od samego patrzenia…😉

...bo domowe jest lepsze!