Browin Blog - Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

2020-03-24

Mądrzy ludzie zwykli dziś mawiać: przez szynkowar – do serca. I to jest prawda, bowiem przygotowując dania z szynkowaru jesteśmy w stanie zauroczyć każdą osobę, która będzie miała przyjemność skosztować tych naszych specjałów. A sztuka ta jest w istocie bardzo prosta – należy tylko wybrać odpowiedni model urządzenia i albo skorzystać z polecanych przepisów, albo też puścić wodze własnej kulinarnej fantazji.

Przyjaźń z szynkowarem należy zacząć od wyboru odpowiedniego modelu szynkowaru (albo szynkowara, jak wolą niektórzy). Tu pomocny będzie artykuł: Jaki szynkowar kupić.

Jedno zdanie dla przypomnienia, czym jest szynkowar i dlaczego warto mieć w domu co najmniej jeden! Szynkowar to urządzenie do przygotowywania, jak sam nazwa sugeruje, przede wszystkim domowych szynek (peklowanych i niepeklowanych), ale także wielu innych parzonych wędlin i dań obiadowych, wyrobów zarówno mięsnych, jak i bezmięsnych, takich jak potrawki z warzywami czy grzybami, mielonki, wegetariańskie pasztety itp. Jak zbudowany jest szynkowar?

By w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje szynkowar, należy przede wszystkim zapoznać się z jego budową, elementami i zalecanymi przez producenta warunkami użytkowania – dlatego zawsze warto zacząć od uważnego przeczytania instrukcji dołączonej do danego modelu, a później pamiętać o najważniejszych zaleceniach. 

Typowy, warty polecenia szynkowar, np. w kształcie walca i wykonany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, zbudowany jest z następujących części:
•    pojemnik / naczynie szynkowaru (komora na wsad mięsny lub bezmięsny);
•    płytka dociskowa;
•    sprężyna dociskowa;
•    pokrywa / wieczko z uchwytem; i otworkiem na termometr kulinarny.

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

Każdy z tych elementów pełni określona funkcję. Przyjrzyjmy się im nieco dokładniej:

•    główny pojemnik – w nim umieszcza się wsad mięsny lub bezmięsny;

•    płytka dociskowa – umożliwia dociśnięcie wsadu w głównym pojemniku, dzięki czemu można uzyskać się wyrób o odpowiednio zwartej konsystencji;

•    sprężyna dociskowa – wkręcona w zaczepy na płytce i umieszczona pomiędzy nią a pokrywą dociska wsad, a zarazem ułatwia odpowiednią blokadę pokrywy na korpusie pojemnika;

•    pokrywka – wyposażona jest w specjalny otwór (gniazdo) na sondę termometru, co pozwala na precyzyjny pomiar i kontrolowanie temperatury wsadu w szynkowarze. Jeśli istnieje potrzeba upchnięcia w pojemniku solidnej porcji wsadu i na sprężynę z płytką pozostaje niewiele miejsca, do założenia pokrywki należy użyć nieco siły. 

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

W praktyce zdecydowanie najlepiej sprawdzają się szynkowary ze stali nierdzewnej. Są wytrzymałe, bezpieczne (przeznaczone do kontaktu z żywnością), odporne na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, świetnie spisują się przy intensywnej i długiej eksploatacji, a ponadto mogą być użytkowane nawet w bardzo wysokich temperaturach i myte w zmywarce.
Nowością na rynku jest szynkowar z dedykowanym garnkiem do parzenia w płaszczu wodnym. To model warty uwagi przede wszystkim z uwagi na unikatowe, opatentowane rozwiązanie, jakie zostało zastosowane w tym zestawie. Specjalny garnek indukcyjny oraz kołnierz pozwalają utrzymać szynkowar nad dnem garnka i w pełni wykorzystać zalety, jakie ma parzenie w tak zwanym płaszczu wodnym. Wszystkich zainteresowanych budową tego modelu zachęcamy do lektury osobnego tekstu: link 


Akcesoria do szynkowarów

Niektóre modele szynkowarów dostępne są w zestawach – od razu z całym kompletem dodatków, inne wymagają dokupienia przydatnych akcesoriów, pasujących do danego modelu lub uniwersalnych. Dzięki tym dodatkowym produktom przygotowanie dań z szynkowaru staje się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. A oto podstawowe akcesoria, które warto polecić:

•    Garnek do szynkowaru – wysoki wielofunkcyjny garnek wykonany ze stali nierdzewnej, umożliwiający zanurzenie wypełnionego wsadem szynkowaru w wodzie do zalecanego w przepisie poziomu. Garnek taki można z powodzeniem wykorzystywać do różnych innych kulinarnych celów. Produkt może być użytkowany na różnych typach kuchenek: płytach elektrycznych, indukcyjnych i gazowych.

•    Garnek do szynkowaru, z pokrywką i koszem – wysoki uniwersalny garnek z nierdzewnej stali, ze szklaną pokrywą z hartowanego szkła i z otworem odprowadzającym parę. Jest idealnym uzupełnieniem szynkowarów o pojemności 0,8 i 1,5 kg. W zestawie jest także specjalny wysoki kosz, umożliwiający gotowanie szparagów w pozycji pionowej. Produkt sprawdzi się zarówno na kuchenkach gazowych, jak i na płytach elektrycznych oraz indukcyjnych. 

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

•    Woreczki do szynkowaru – foliowe woreczki, w których umieszcza się wsad, a następnie wkłada się je do pojemnika. Zapewniają komfort przygotowywania potraw, zwłaszcza o rzadkiej konsystencji, np. w galarecie. Torebki do szynkowara (pod taką nazwą woreczki te także funkcjonują na rynku) zapobiegają bezpośredniemu stykaniu się wkładu z wewnętrzną powierzchnią szynkowaru, bardzo ułatwiają wyjmowanie wyrobu po przygotowaniu i schłodzeniu, a ponadto ułatwiają czyszczenie urządzenia. Dostępne są w różnych rozmiarach, pasujących do pojemności typowych szynkowarów. Produkt jest w całości wykonany z PE, dopuszczony do kontaktu z żywnością. 

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

•    Termometr z sondą do szynkowaru – umożliwia mierzenie temperatury potrawy w pojemniku bez konieczności podnoszenia pokrywy. Sondę termometru wprowadza się bezpośrednio do wnętrza szynkowaru – wykorzystując gniazdo znajdujące się w pokrywie urządzenia. Kupując termometr należy Dostępne są model termometrów z tarczą zaprojektowaną specjalnie pod kątem szynkowarów na 1,5 kg i 0,8 kg; z osłonką zabezpieczającą sondę, zapewniającą bezpieczeństwo użytkowania oraz przechowywania urządzenia.

Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

•    Nastrzykiwarka – urządzenie umożliwiające aplikowanie mieszanki peklującej do wnętrza kawałka mięsa. Przypomina strzykawkę z długą igłą. Do nastrzykiwania służą dwie igły dozujące – jedna zakończona jest szerokim wylotem przeznaczonym do aplikowania marynat z dużymi kawałkami przypraw, zaś druga igła posiada wiele otworów na różnych wysokościach, co ułatwia równomierne nastrzykiwanie mięsa.
Proste i uniwersalne jak… szynkowar!

Przy odrobinie wprawy obsługa szynkowaru staje się niemal dziecinnie prosta (jednak dzieci zdecydowanie nie powinny się nim zajmować) – praktycznie intuicyjna. Najważniejszym kwestiom dotyczącym praktycznych aspektów używania szynkowaru poświęcimy kolejny artykuł.

...bo domowe jest lepsze!