Browin Blog - Przygotowani do robienia wina? Cz. 1

Przygotowani do robienia wina? Cz. 1

2024-08-23
ulubione

Dobre przygotowanie zaowocuje dobrym winem, czyli nieco porad dla początkujących i bardziej zaawansowanych.

Sezon na owoce z naszych sadów i ogrodów trwa, a na krzewach winorośli spokojnie dojrzewają piękne grona… Wina z niektórych owoców już nastawione, a inne są dopiero w planach. Domowi winiarze jak zwykle cieszą się letnim urodzajem i korzystają z dostępnych aktualnie darów natury – oczekując na czas stosowny do tego, by pomyśleć także o pysznym trunku z winogron. Tym, którzy dopiero zamierzają rozpocząć winiarskie działania, radzimy, by nie zwlekali i jak najszybciej zatroszczyli się o przygotowanie wszystkich przydatnych produktów.

Dobre wino wymaga właściwego podejścia, nie zrobi się przecież samo. Warto więc, byś „na spokojnie” wybrał odpowiedni sprzęt i akcesoria. Doskonale wiemy, że nie jest to łatwe, kiedy czas miło upływa Ci choćby na grillowaniu, kiszeniu ogórków, robieniu ulubionych przetworów czy też degustowaniu samodzielnie warzonego piwa. Jednak myśl o tym, jak świetnie byłoby móc się cieszyć także własnym, wspaniałym winem, powinna zaowocować konkretnymi i przemyślanymi decyzjami. Zatem – do dzieła! – bez względu na to, czy wino będziesz robić po raz pierwszy, czy jesteś już zaprawionym w boju praktykiem.


Przygotowani do robienia wina? Cz. 1

Jak sprawdzić sprzęt winiarski przed jego użyciem?

Masz już sprzęt i wydaje Ci się, że jesteś gotowy do działania? Upewnij się każdy element jest w dobrym stanie i że niczego Ci nie brakuje. Jeśli posiadasz cukromierz, sprawdź czy nie jest on uszkodzony. Poza zbadaniem, czy nie ma żadnych pęknięć, możesz jeszcze przeprowadzić próbę na wodzie, aby upewnić się, że cukromierz ów dobrze wskazuje 0. Pamiętaj, aby zrobić to w temperaturze 20°C (temperatura, w której miernik był skalowany). Warto także zobaczyć, czy nie poginęły jakieś małe elementy, np. korki albo rurki fermentacyjne. A może Twój zestaw winiarski już swoje przeżył i warto go chociaż częściowo odświeżyć? Może potrzebny jest nowy balon, a może to idealny moment na zakup refraktometru? Może wężyk do obciągu wina domaga się wymiany?
Odnawianie sprzętu i inwestowanie w jego nowe elementy to inwestycja we wspaniałe winiarskie hobby – a więc i w jeszcze lepsze wino domowe, z którego będziesz mógł być jeszcze bardziej dumny!


Przygotowani do robienia wina? Cz. 1


Jak sprawdzić, co aktualnie "piszczy w winie"?   

Na etapie planowania pomyśl również o wykorzystaniu nowości, jakie pojawiły się w ofercie dla hobbystów. Producenci z reguły dbają o to, by w sklepach dostępny był coraz szerszy i lepszy jakościowo asortyment produktów przeznaczonych do użycia na każdym etapie procesu wytwarzania wina. Dobrze jest zatem przed dokonaniem sezonowych zakupów zapoznać się z aktualną ofertą i wybrać stosowne akcesoria, adekwatnie do własnych potrzeb oraz możliwości. Szczególnie warta uwagi jest zawsze kwestia drożdży oraz pożywek winiarskich, oferowanych oddzielnie lub jako mieszanki. Rozwój biotechnologii pozwala na coraz lepsze dopasowanie drożdży do używanego surowca, a także do wciąż rosnących oczekiwań i preferencji wytwórców. Warto też przyjrzeć się walorom nowych rurek fermentacyjnych oraz nietłukącym i lekkim balonom. Użycie tych innowacyjnych balonów m.in. skutecznie ochroni Cię przed stresem, jaki zazwyczaj towarzyszy korzystaniu z tradycyjnych balonów szklanych, zwłaszcza pełnych klarującego się już wina…
Generalnie zalecamy: bądź „na bieżąco”, interesuj się ofertą dla pasjonatów i dopiero wybieraj – wedle uznania lub kierując się poradami specjalistów


Przygotowani do robienia wina? Cz. 1

Jaki sprzęt winiarski kupić, by zrobić swoje pierwsze wino?

Nigdy jeszcze nie robiłeś samodzielnie wina? Chciałbyś w tym roku zacząć, ale nie całkiem wiesz, jak się do tego zabrać? A może znasz kogoś takiego? Sprawa jest prosta. Właśnie dla takich jak Ty przygotowaliśmy gotowe zestawy winiarskie. Jest to świetne rozwiązanie także jako prezent dla osoby, która chciałaby zacząć swoją przygodę z winiarstwem, ale potrzebuje konkretnej zachęty. Warto też pamiętać, że nie trzeba kupować wszystkich przydatnych rzeczy na raz. Można to robić etapami, a zacząć od tego, co niezbędne.
Pierwszym krokiem będzie nabycie pojemnika i rurki fermentacyjnej oraz odpowiednich drożdży i pożywki. Pamiętaj także o pirosiarczynie potasu, który jest środkiem idealnym do przemywania dezynfekcji sprzętu. Jeśli już na pierwszym etapie masz obawy, czy nastaw się uda, tych pięć produktów na początek wystarczy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziesz mógł dokupić balon i wężyk do obciągu wina. Kompletowanie własnego sprzętu wymaga nieco rozeznania „w temacie”, ale pod żadnym pozorem nie zniechęcaj się, gdyż w miarę zdobywania doświadczenia wszystko staje się coraz bardziej klarowne, a my zawsze służymy pomocą. Polecamy zajrzenie do naszego Przepiśnika. Znajdziesz w nim krótki, treściwy poradnik „Jak przygotować wino krok po kroku?”

Po jego przeczytaniu z pewnością sobie poradzisz, a w razie wątpliwości nasi firmowi eksperci chętnie służą wsparciem.
Im bardziej zaawansowanym winiarzem się staniesz, tym Twoje potrzeby będą większe – czy to w kwestii sposobów i miejsca na przechowywanie wina, czy też w kwestii eksperymentowania z surowcami i sprawdzania nowych receptur. Winiarska pasja ma to do siebie, ze wciąga każdego adepta i staje się pięknym sposobem na inwestowanie czasu w tworzenie wyjątkowych, unikalnych trunków, których nie kupi się w sklepie. Kto spróbuje, ten odkryje drogę pełną niespodzianek, wyzwań, czasami także porażek, ale przede wszystkim pełną wspaniałych emocji, których kulminacją jest degustacja każdego udanego, własnoręcznie stworzonego wina. A pierwsze takie wino zawsze jest niezapomniane…

Do lektury drugiej części artykułu zapraszamy w kolejnym tygodniu.



...bo domowe jest lepsze!