BREW-KIT – nachmielony ekstrakt słodowy, w postaci gęstego syropu z dodatkiem chmielu. Konkretna kompozycja słodów do przygotowania określonego gatunku piwa. Idealna alternatywa dla osób, które nie maja czasu na klasyczne warzenie.
BRZECZKA PIWNA – wywar przygotowany ze słodu, wody, chmielu oraz innych produktów niesłodowanych np. syropu cukrowego.
CHMIEL – Humulus Lupulus L. roślina dwupienna stosowana w piwowarstwie, najczęściej w formie granulatu lub pokruszonych szyszek, nadająca piwu charakterystyczną goryczkę oraz szczególny smak i aromat. Chmiel posiada też właściwości bakteriostatyczne, jego dodatek pozwala utrwalić piwo.
CUKROMIERZ – areometr Ballinga – miernik służący do pomiaru ilości cukru w brzeczce w temp. 20°C.
DROŻDŻE PIWNE DOLNEJ FERMENTACJI – fermentują w niższych temperaturach około 5 – 13°C, po fermentacji osiadają na dolne naczynia. Drożdże dolnej fermentacji charakteryzują się czystszym profilem aromatycznym piwa. Używane głównie do piw typu lager, pilzner, bock (koźlak).
DROŻDŻE PIWNE GÓRNEJ FERMENTACJI – fermentują w wyższych temperaturach około 15 – 25°C, zbierają się w górnej warstwie brzeczki tworząc charakterystyczny kożuch. Drożdże górnej fermentacji tworzą więcej produktów ubocznych fermentacji i wnoszą do piwa wiele nut m.in. estrowe nuty owocowe, nadając piwu bogatszy i bardziej złożony bukiet. Używane do piw typu Ale, pszenicznych, brytyjskich.
EBC – jednostka używana do określenia barwy słodu i piwa. Im wyższa wartość tym ciemniejsza barwa piwa.
EKSTRAKT POCZĄTKOWY – ilość cukrów znajdująca się w brzeczce przed fermentacją. Wyrażany np. w stopniach Ballinga.
EKSTRAKT POZORNY (KOŃCOWY) - zawartość cukrów niefermentowalnych w gotowym piwie, po zakończonym procesie fermentacji. Pomiar zaburza zawartość alkoholu w piwie stąd jego wartość jest przybliżona, a ekstarkt nazywany pozornym.
EKSTRAKT SŁODOWY NIECHMIELONY – zamiennik cukru stosowany przy produkcji piwa, może występować w formie gęstego syropu lub w postaci proszku. Wzbogaca smak piwa.
FERMENTACJA BURZLIWA – właściwa fermentacja przeprowadzana przez drożdże, w wyniku której powstaje alkohol i dwutlenek węgla.
FERMENTACJA CICHA – fermentacja mająca na celu sklarowanie oraz dojrzewanie młodego piwa.
GLUKOZA KRYSTALICZNA – cukier dodawany do butelek w celu nagazowania piwa.
IBU – jednostka goryczy, im większa wartość tym piwo bardziej goryczkowe.
MŁÓTO (wysłodziny) – nierozpuszczalne składniki zacieru w postaci osadu z łusek kiełków i drobin słodu. Stanowi odpad po filtracji. Młóto wykorzystywane jest często jako pasza dla zwierząt.
REFERMENTACJA – wtórna fermentacja w butelce, mająca na celu nagazowanie piwa. W tym celu przy rozlewie dodaje się do butelek cukier.
SKALA BALLINGA - ukazuje stężenie cukru w roztworze wodnym. 1 Blg = 10g cukru na 1 L płynu.
SKROBIA – cukier złożony obecny w słodzie. Pod wpływem zacierania rozkładany jest do cukrów prostych, poddawanych fermentacji.
SŁÓD – skiełkowane i wysuszone ziarno zbóż. Najpowszechniej stosowany jest słód jęczmienny.
ŚRUTA SŁODOWA – rozdrobnione łuski i ziarna słodu.
ŚRUTOWANIE – rozdrobienie słodu mające na celu pokruszenie łusek oraz ziarna. W ten sposób uzyskujemy śrutę słodową.
WSKAŹNIK JODOWY SKROBI – płyn Lugola – roztwór jodku potasu, służący do oznaczenia stopnia rozłożenia skrobi. Brak zmiany zabarwienia wskaźnika oznacza koniec zacierania.
WYSŁADZANIE – przepłukiwanie młóta gorącą wodą w celu wyciągnięcia pozostałych w nim cukrów.
ZACIERANIE – proces produkcji brzeczki piwnej, mającej na celu rozpuszczenie skrobi oraz białek w wodzie, pod wpływem enzymów.
ZŁOŻE FILTRACYJNE – łuski i ziarna słodu, uzyskane po procesie zacierania, przez które filtrujemy brzeczkę.
...because homemade is better!