Browin Blog - Słowniczek początkującego piwowara

Słowniczek początkującego piwowara

2020-09-17

Piwowarstwo to nie czarna magia. To pasja i wspaniała przygoda, które mają tym więcej uroku, im bardziej pogłębiamy swoją wiedzę na ten temat i im większe doświadczenie zyskujemy. Poniższy słowniczek jest zbiorem terminów i ich objaśnień, który osobom początkującym ułatwi zgłębienie sekretów domowego wyrobu piwa.

BREW-KIT – nachmielony ekstrakt słodowy, w postaci gęstego syropu z dodatkiem chmielu. Konkretna kompozycja słodów do przygotowania określonego gatunku piwa. Idealna alternatywa dla osób, które nie maja czasu na klasyczne warzenie.
BRZECZKA PIWNAwywar przygotowany ze słodu, wody, chmielu oraz innych produktów niesłodowanych np. syropu cukrowego. 

CHMIELHumulus Lupulus L. roślina dwupienna stosowana w piwowarstwie, najczęściej w formie granulatu lub pokruszonych szyszek, nadająca piwu charakterystyczną goryczkę oraz szczególny smak i aromat. Chmiel posiada też właściwości bakteriostatyczne, jego dodatek pozwala utrwalić piwo. 

CUKROMIERZareometr Ballinga – miernik służący do pomiaru ilości cukru w brzeczce w temp. 20°C. 

DROŻDŻE PIWNE DOLNEJ FERMENTACJIfermentują w niższych temperaturach około 5 – 13°C, po fermentacji osiadają na dolne naczynia. Drożdże dolnej fermentacji charakteryzują się czystszym profilem aromatycznym piwa. Używane głównie do piw typu lager, pilzner, bock (koźlak). 

DROŻDŻE PIWNE GÓRNEJ FERMENTACJI fermentują w wyższych temperaturach około 15 – 25°C, zbierają się w górnej warstwie brzeczki tworząc charakterystyczny kożuch. Drożdże górnej fermentacji tworzą więcej produktów ubocznych fermentacji i wnoszą do piwa wiele nut m.in. estrowe nuty owocowe, nadając piwu bogatszy i bardziej złożony bukiet. Używane do piw typu Ale, pszenicznych, brytyjskich. 

EBC jednostka używana do określenia barwy słodu i piwa. Im wyższa wartość tym ciemniejsza barwa piwa.

EKSTRAKT POCZĄTKOWY – ilość cukrów znajdująca się w brzeczce przed fermentacją. Wyrażany np. w stopniach Ballinga.

EKSTRAKT POZORNY (KOŃCOWY) - zawartość cukrów niefermentowalnych w gotowym piwie, po zakończonym procesie fermentacji. Pomiar zaburza zawartość alkoholu w piwie stąd jego wartość jest przybliżona, a ekstarkt nazywany pozornym.

EKSTRAKT SŁODOWY NIECHMIELONY zamiennik cukru stosowany przy produkcji piwa, może występować w formie gęstego syropu lub w postaci proszku. Wzbogaca smak piwa.

FERMENTACJA BURZLIWA właściwa fermentacja przeprowadzana przez drożdże, w wyniku której powstaje alkohol i dwutlenek węgla. 

FERMENTACJA CICHAfermentacja mająca na celu sklarowanie oraz dojrzewanie młodego piwa. 

GLUKOZA KRYSTALICZNA cukier dodawany do butelek w celu nagazowania piwa. 

IBU jednostka goryczy, im większa wartość tym piwo bardziej goryczkowe.

MŁÓTO (wysłodziny) – nierozpuszczalne składniki zacieru w postaci osadu z łusek kiełków i drobin słodu. Stanowi odpad po filtracji. Młóto wykorzystywane jest często jako pasza dla zwierząt.

REFERMENTACJA wtórna fermentacja w butelce, mająca na celu nagazowanie piwa. W tym celu przy rozlewie dodaje się do butelek cukier. 

SKALA BALLINGA - ukazuje stężenie cukru w roztworze wodnym. 1 Blg = 10g cukru na 1 L płynu.

SKROBIA cukier złożony obecny w słodzie. Pod wpływem zacierania rozkładany  jest do cukrów prostych, poddawanych fermentacji. 

SŁÓD skiełkowane i wysuszone ziarno zbóż. Najpowszechniej stosowany jest słód jęczmienny. 

ŚRUTA SŁODOWA rozdrobnione łuski i ziarna słodu. 

ŚRUTOWANIErozdrobienie słodu mające na celu pokruszenie łusek oraz ziarna. W ten sposób uzyskujemy śrutę słodową. 

WSKAŹNIK JODOWY SKROBI  płyn Lugola – roztwór jodku potasu, służący do oznaczenia stopnia rozłożenia skrobi. Brak zmiany zabarwienia wskaźnika oznacza koniec zacierania. 

WYSŁADZANIE – przepłukiwanie młóta gorącą wodą w celu wyciągnięcia pozostałych w nim cukrów. 

ZACIERANIE proces produkcji brzeczki piwnej, mającej na celu rozpuszczenie skrobi oraz białek w wodzie, pod wpływem enzymów. 

ZŁOŻE FILTRACYJNEłuski i ziarna słodu, uzyskane po procesie zacierania, przez które filtrujemy brzeczkę. ...bo domowe jest lepsze!