Browin Blog - Wybierz zrębki i rób dym!

Wybierz zrębki i rób dym!

2020-04-28

Dobrze dobrane zrębki to sekret udanego wędzenia i grillowania

Majówka to dla wielu z nas sygnał do rozpoczęcia sezonu na wędzenie i grillowanie. Pogoda już zazwyczaj zachęca do takiej formy relaksu połączonego z oddawania się kulinarnym przyjemnościom na wolnym powietrzu. W tym roku sytuacja ogólna nie sprzyja ani majowym i letnim podróżom, ani odwiedzaniu lokali gastronomicznych i spotkaniom w gronie przyjaciół. Bezpiecznie możemy za to spędzać czas we własnym ogródku czy na działce, w gronie najbliższych. W takich okolicznościach korzystanie z wędzarni czy grilla staje się doskonałym wyborem, pozwalającym do woli cieszyć się pysznymi domowymi potrawami. Mięsa, ryby, wędliny, warzywa, wszystko to możemy przyrządzać na wiele sposobów, tak jak lubimy, dobierając odpowiednie, zdrowe składniki i sposób przygotowania. Mając do dyspozycji ogrodową wędzarnię, a do tego sprzęt do grillowania, możemy wyczarować różnorodne dania, aromatyczne i kuszące smakiem, mniej lub bardziej soczyste, doprawione zgodnie z indywidualnymi gustami. By tak się stało, trzeba jednak spełnić kilka warunków, o których najlepiej wiedzą doświadczeni pasjonaci i prawdziwi mistrzowie sztuki wędzenia czy grillowania. Oczywiście wybór dopasowanego do własnych potrzeb urządzenia ma znaczenie, ale to dopiero początek całego procesu, który prowadzić ma do wspaniałego efektu…
Dlatego pamiętaj: nim przygotujesz wędzarnię czy grilla do pracy, nim wybierzesz mięso czy ryby, musisz jeszcze zadbać o odpowiednie zrębki – to one bowiem pozwolą Ci uzyskać idealne potrawy.

Warto przyjrzeć się zrębkom nieco bliżej:
Zrębki wędzarnicze nie mają wpływu na skład chemiczny wędzonych produktów, ale wpływają na ich zapach, smak oraz barwę. W zależności od rodzaju użytego drewna można uzyskać delikatnie inny smak tych samych produktów spożywczych.

Pamiętaj, że zrębki to nie trociny czy drobne wióry będące odpadami, jakie powstają podczas cięcia, toczenia lub innej obróbce drewna. Zrębki powstają w specjalnych urządzeniach, które tną drewno na regularne kawałeczki, tworząc tak zwane klasy zrębek (o czym w dalszej części artykułu). Zrębki produkowane są z drewna drzew liściastych oraz owocowych, które rosły na terenach ekologicznie czystych.
Drewno po rozdrobnieniu poddawane jest procesowi suszenia w wysokich temperaturach (250-400⁰C), dzięki czemu osiąga najbardziej optymalną wilgotność – poniżej 11%. Proces ten zapewnia również likwidację zarodników pleśni i grzybów oraz drobnoustrojów. Przy obniżonej wilgotności zrębków uzyskujemy wyższą stabilność mikrobiologiczną.

  • Wybierając rodzaj zrębków sprawdź, do jakich potraw są dedykowane. Zależnie od rodzaju użytego drewna, dym powstający podczas procesu wędzenia czy grillowania nada potrawom określone walory, specyficzny charakter, który docenisz podczas degustacji. 
Dobierając rodzaj zrębków do potrawy możesz skorzystać z poniższej tabeli, którą opracowaliśmy dla naszych Klientów i która jest wynikiem naszych osobistych doświadczeń.

Wybierz zrębki i rób dym!

Z doborem zrębków można nieco eksperymentować, jednak trzeba bardzo uważać z pomysłowością w tym zakresie. Istniej bowiem ryzyko, ze zamiast podkreślić walory dania czy ich dodać, osiągnie się skutek odwrotny i dana potrawa więcej tych walorów straci, niż zyska. Dlatego, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędzeniem i grillowaniem, stosuj się do dostępnych zaleceń lub po prostu poproś o poradę naszych Browinowych ekspertów. 


  • Wybierając zrębki zwróć uwagę na ich klasę (frakcję), czyli stopień rozdrobnienia. Klasa zrębków ma wpływ na proces wędzenia, szybkość ich spalania. Zrębki drobniejsze mogą się szybciej wypalać.
  1. KL 02 to zrębki bardzo drobne, ich rozmiar mieści się w zakresie 1-3 mm.
  2. KL 08 to zrębki większe, ich rozmiar mieści się w zakresie 6-8 mm.
  3. KL 10 to zrębki bardzo duże, ich rozmiar mieści się w zakresie 8-12 mm.

Drobne zrębki bardzo dobrze się sprawdzą się w wędzarniach ogrodowych – takich jak nasze modele 330218 i Era Konesera (330230), czy też w wędzarni automatycznej, elektrycznej z termostatem (330260).

Zrębki duże polecane są do tak zwanych wędzarni balkonowych (takich jak modele 330006 czy 330007), ponieważ długo i równomiernie oddają dym. 

  • Pamiętaj, by zapewnić sobie potrzebną ilość zrębków, by wystarczyło ich na planowaną liczbę „wędzeń” czy „grillowań”. 


Zrębki umieszcza się z reguły na przeznaczonej do tego celu tacce lub w specjalnym pojemniku – zależnie od konstrukcji urządzenia – i wykorzystuje zgodnie z instrukcją dołączoną do danego modelu.

W naszej ofercie znajdziesz zrębki najwyższej jakości, zapewniające sprawny proces wędzenia. Możesz wybrać te, które będą się świetnie spisywać w opcji dosypywania ręcznego, a także te, które będą idealne do urządzeń z mechanicznym podajnikiem zrębków. Masz do wyboru większe i mniejsze opakowania. Dzięki naszym zrębkom Twoje potrawy zyskają niepowtarzalny smak, aromat, a także kolor idealny dla mięsa, szynek, kiełbas czy ryb. Dostępne u nas zrębki wędzarnicze posiadają pozytywne opinie Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowego Instytutu Sanitarnego.

Pamiętaj, by zrębki przechowywać w suchym, chłodnym miejscu – dzięki temu dłużej zachowają pełnię swoich właściwości.

Z naszej bogatej oferty związanej z wędliniarstwem, wędzeniem i grilowaniem, wybierz zrębki dla siebie – mamy dla Ciebie zrębki dębowe, morelowe, z jabłoni, czereśni, gruszy, śliwy, olchy, olchy i buku, a aktualnie także końcówki serii zrębków z dodatkiem ziół.

Wybierz zrębki i rób dym!

Z grupy klasycznych, popularnych zrębków wybraliśmy przykładowo dwa rodzaje – przyjrzyjmy się im nieco bliżej…

Zrębki wędzarnicze, morela

Wybierz zrębki i rób dym!

Doskonałe do wędzenia i grillowania drobiu, ryb, wołowiny oraz wieprzowiny

gramatura 450 g, frakcja KL 08 (średnia)

Dzięki swojemu rozmiarowi (od 6 do 8 mm) idealnie nadają się zarówno do wędzarni małych, jak i dużych. Używane na grillu nadają potrawom wyjątkowego aromatu oraz smaku.

Pochodzą z naturalnego drewna morelowego (100%) z terenów ekologicznie czystych. Są wolne od związków impregnujących i konserwujących, nie zawierają frakcji pylących. Charakteryzują się optymalną zawartością wody – poniżej 11%.

Sposób użycia:

Grillowanie: Wokół żarzącego się węgla drzewnego ułożyć dwucentymetrową warstwę zrębków – nie należy umieszczać ich bezpośrednio na palenisku, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu. Grill należy przykryć pokrywą bezpośrednio po ułożeniu potraw na ruszcie. Czas grillowania: od 10 do 30 minut (w zależności od wielkości i rodzaju przyrządzanego mięsa).

Wędzenie: W zależności od rodzaju wędzarni jaką dysponujemy, umieścić zrębki na tacy przeznaczonej specjalnie do tego celu lub wokół paleniska – nie należy umieszczać ich bezpośrednio na źródle ciepła, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu.


Zrębki wędzarnicze, olcha i buk

Doskonałe do wędzenia i grillowania baraniny, wołowiny oraz wieprzowiny.
Wybierz zrębki i rób dym!

gramatura 450 g, frakcja KL 02 (najdrobniejsza)
Pochodzą z naturalnego drewna olchowego i bukowego (70% olcha i 30% buk) z terenów ekologicznie czystych. Wolne od związków impregnujących i konserwujących. Nie zawierają frakcji pylących. Charakteryzują się optymalną zawartością wody – poniżej 11%.
Sposób użycia:
Grillowanie: Wokół żarzącego się węgla drzewnego ułożyć dwucentymetrową warstwę zrębków – nie należy umieszczać ich bezpośrednio na palenisku, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu. Grill należy przykryć pokrywą bezpośrednio po ułożeniu potraw na ruszcie. Czas grillowania – od 10 do 30 minut (w zależności od wielkości i rodzaju przyrządzanego mięsa).
Wędzenie: W zależności od rodzaju wędzarni jaką dysponujemy umieścić zrębki na tacy przeznaczonej specjalnie do tego celu lub wokół żarzącego się paleniska – nie należy umieszczać ich bezpośrednio na źródle ciepła, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu. Dozowanie: 20-40 ml/kg mięsa.


Wspomnianą już grupę zrębków z dodatkiem ziół – aktualnie końcówki serii w bardzo atrakcyjnej cenie – tworzą następujące produkty: 

  • Zrębki bukowe z dodatkiem cebuli i gorczycy, a ponadto ziela angielskiego, kolendry, pieprzu, tymianku, pomidora i papryki – przeznaczone do wędzenia i grillowania ryb, drobiu, wieprzowiny i owoców morza („Śmiech przez łzy”, symbol 780901).​
  • Zrębki bukowe z dodatkiem rozmarynu i jagód jałowca, a ponadto tymianku, majeranku, kolendry i anyżu – przeznaczone do wędzenia i grillowania jagnięciny, wołowiny oraz dziczyzny („Sąsiedzkie pogaduszki”, symbol 780902).
  • Zrębki bukowe z dodatkiem czosnku i imbiru, a ponadto papryki, rozmarynu, pietruszki, szczypiorku, soli, dekstrozy i oleju roślinnego – przeznaczone do wędzenia i grillowania jagnięciny, wieprzowiny, a także drobiu. („Mocne wrażenia”, symbol 780903).
  •  Zrębki bukowe z dodatkiem owoców jałowca, a ponadto papryki, kolendry i szyszek sosnowych – przeznaczone do wędzenia i grillowania jagnięciny, ryb oraz drobiu („Kusząca propozycja”, symbol 780904).
Polecamy także obejrzenie dwóch filmów – w jednym których zrębki występują w wędzarni, a w drugim w platformie wędzarniczej: 


...bo domowe jest lepsze!