Browin Blog - Wybierz zrębki i rób dym!

Wybierz zrębki i rób dym!

2023-10-01
ulubione

Jednym z sekretów udanego wędzenia czy grillowania są dobrze dobrane zrębki, dzięki którym wędzone wyroby mięsne, ryby czy sery zyskują pożądany kolor, wzbogacają swój aromat i smak. Dysponując wędzarnią – dużą ogrodową lub choćby małą tzw. balkonową, o każdej porze roku możesz przygotowywać pyszne i pozbawione konserwantów produkty. Wędzenie to atrakcyjne hobby, a przy tym proces przynoszący w efekcie apetyczne dania, idealne na rodzinny stół, na czas świąt, na imprezę w ogrodzie czy na działce, na weekendowe spotkania ze znajomymi, a także po prostu na miły wieczór z niebanalnym posiłkiem. Wystarczy nieco wiedzy, entuzjazm i zestaw produktów, by zachwycić biesiadników doskonale uwędzonymi wyrobami z domowej kuchni. Równie atrakcyjne będą dania z własnego grilla. 

Jeśli lubisz smak wędzonych szynek, kiełbas, ryb czy serów, jeśli chętnie grillujesz albo chcesz „wejść w temat” – przeczytaj ten artykuł. Przekonasz się, że droga do osiągniecia mistrzostwa w tej sztuce jest całkiem prosta i może stać się prawdziwą pasją. A mając pod ręką odpowiednio dobrane zrębki – i najlepiej także dobry generator dymu, taki jak dragON Jet 1 – zawsze możesz osiągać świetne rezultaty.

Wybierz zrębki i rób dym!

Wędzenie to proces fizykochemiczny, służący przede wszystkim nadaniu poddanym wędzeniu produktom właściwych, pożądanych cech – aromatu, barwy i trwałości. Kluczowym elementem procesu wędzenia jest dym uzyskany ze spalania drewna (w formie zrębków) z drzew liściastych.

Przed przystąpieniem do wędzenia produkty należy dokładnie osuszyć, aby dym nie wnikał do ich środka, a jedynie konserwował powierzchnię bez negatywnego wpływu na zdrowie. Proces osuszenia zapobiega również zakwaszeniu wędzonych wędlin.

Ze względu na temperaturę dymu wędzarniczego rozróżnia się następujące rodzaje wędzenia:

  • zimne, temperatura dymu ok. 22°C (np. kiełbasy surowe, szynka surowa, wędzonka surowa, ryby);
  • ciepłe, temperatura dymu 25÷45°C (np. parówki, serdelki);
  • gorące, temperatura dymu 45÷80°C (np. szynka parzona);
  • pieczenie, temperatura dymu 75÷90°C.

Wybierz zrębki i rób dym!

Warto pamiętać, że zbyt gęsty i gorący dym może łatwo doprowadzić do zakwaszenia mięsa, zatem i w procesie wędzenia należy mieć na uwadze zasadę, że „co za dużo, to niezdrowo”. Wędzarnię warto wyposażyć w generator dymu (dymogenerator) – zwłaszcza taki jak dragON Jet 1 z elektryczną pompką, którego innowacyjna konstrukcja umożliwia doskonała kontrolę oraz regulację gęstości dymu, co ma istotny wpływ na jakość finalnego produktu. Dymogenerator podłączany jest na zewnątrz i poprzez specjalną dyszę wprowadza do skrzyni wędzarniczej dym powstający podczas wyżarzania zrębków w tubie zasypowej generatora. Korzystanie z wędzarni z efektywnym i łatwym w obsłudze generatorem dymu, to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala wędzić w sposób w pełni profesjonalny, optymalizując poziom zadymienia w komorze wędzarniczej. 

Mając do dyspozycji dopasowaną do własnych potrzeb wędzarnię i nowoczesny, dymogenerator, zwłaszcza Jet 1 z linii dragON, można wyczarować różnorodne specjały, aromatyczne i kuszące smakiem, mniej lub bardziej soczyste, doprawione zgodnie z indywidualnym gustem. By tak się stało, trzeba jednak spełnić kilka warunków, o których najlepiej wiedzą doświadczeni pasjonaci i prawdziwi mistrzowie sztuki wędzenia. To m.in. kwestia odpowiedniego przygotowania porcji do wędzenia – jak np. ich aplikacja do siatki wędliniarskiej, wspomniane już osuszenie produktów przed wędzeniem, naszykowanie odpowiedniej ilości haków – i wybór zrębków dopasowanych do rodzaju produktów, które chcesz uwędzić. Dlatego pamiętaj: jeśli do wędzenia przygotujesz mięso czy ryby, zadbaj o odpowiednie zrębki – możesz wybrać albo uniwersalne, dobrane do wszystkich podstawowych rodzajów mięsa i ryb, albo dedykowane do jednego konkretnego lub kilku rodzajów mięsa. Warto wypróbować różne opcje i wybrać te zrębki, które pozwolą Ci uzyskać profil potraw najbardziej trafiający w Twoje oczekiwania. 

Wybierz zrębki i rób dym!

dragON Jet 1 – nowa jakość w profesjonalnym wyżarzaniu zrębków wędzarniczych, do każdego rodzaju wędzarni. 

Zrębki mają swoje sekrety – warto im się przyjrzeć 

Zrębki wędzarnicze nie mają wpływu na skład chemiczny wędzonych produktów, ale wpływają na ich zapach, smak oraz barwę. W zależności od rodzaju użytego drewna można uzyskać delikatnie inny smak tych samych produktów spożywczych.

Pamiętaj – zrębki to nie trociny czy drobne wióry będące odpadami, jakie powstają podczas cięcia, toczenia lub innej obróbki drewna. Zrębki powstają w specjalnych urządzeniach, które tną drewno na regularne kawałeczki, tworząc tak zwane klasy zrębków (które to klasy omówimy w dalszej części tekstu). Stosowane powszechnie zrębki produkowane są z drewna drzew liściastych oraz owocowych – i powinny to być zrębki z drzew, które rosły na terenach ekologicznie czystych. Niekiedy można się też spotkać z próbami wykorzystania zrębków z drzew iglastych, ale są to raczej niszowe eksperymenty niektórych bardziej doświadczonych szefów kuchni. W powszechnej praktyce używanie iglaków jest niewskazane – generalnie ze względu na niekorzystne właściwości wytwarzanego przez nie dymu.

Drewno po rozdrobnieniu poddawane jest procesowi suszenia w wysokich temperaturach (250-400⁰C), dzięki czemu osiąga najbardziej optymalną wilgotność: poniżej 11%. Proces ten zapewnia również likwidację zarodników pleśni i grzybów oraz drobnoustrojów. Przy obniżonej wilgotności zrębków uzyskujemy wyższą stabilność mikrobiologiczną.

Wybierz zrębki i rób dym!

Wybierz zrębki i rób dym!

Wybierając rodzaj zrębków sprawdź, do jakich potraw są dedykowane. Zależnie od rodzaju użytego drewna, dym powstający podczas procesu wędzenia czy grillowania nada potrawom określone walory – specyficzny charakter, który docenisz podczas degustacji.

Dobierając rodzaj zrębków do potrawy możesz skorzystać z poniższej tabeli, którą opracowaliśmy dla naszych Klientów i która jest wynikiem naszych osobistych, wieloletnich doświadczeń.

Wybierz zrębki i rób dym!

Z doborem zrębków można nieco eksperymentować, jednak trzeba bardzo uważać z pomysłowością w tym zakresie. Istnieje bowiem ryzyko, ze zamiast podkreślić walory dania czy dodać nową pożądaną jakość, osiągnie się skutek odwrotny i dana potrawa więcej tych walorów straci, niż zyska. Dlatego, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędzeniem i grillowaniem, stosuj się do dostępnych zaleceń lub po prostu poproś o poradę naszych ekspertów.

Wybierz zrębki i rób dym!

Wybierając zrębki zwróć uwagę na ich klasę (frakcję), czyli stopień rozdrobnienia. Klasa zrębków ma wpływ na szybkość ich spalania i przebieg procesu wędzenia. Zrębki drobniejsze mogą się szybciej wypalać.

  • KL 02 – zrębki bardzo drobne, ich rozmiar mieści się w zakresie 1-3 mm.
  • KL 08 – zrębki większe, ich rozmiar mieści się w zakresie 6-8 mm.
  • KL 10 – zrębki bardzo duże, ich rozmiar mieści się w zakresie 8-12 mm.

Drobne zrębki bardzo dobrze się sprawdzą się w wędzarniach ogrodowych, w tym stalowych czy drewnianych, a zwłaszcza w wędzarniach z generatorem dymu dragON Jet 1. Z kolei zrębki duże polecane są do modeli małych, przenośnych – do tak zwanych wędzarni balkonowych, ponieważ długo i równomiernie oddają dym. 

Pamiętaj, by zapewnić sobie potrzebną ilość zrębków, by wystarczyło ich na planowaną liczbę „wędzeń” czy „grillowań”.

Zrębki umieszcza się z reguły w generatorze dymu (np. dragON Jet 1) lub na przeznaczonej do tego celu tacce, albo w specjalnym pojemniku – zależnie od konstrukcji urządzenia – i wykorzystuje zgodnie z instrukcją dołączoną do danego modelu. W naszej ofercie znajdziesz zrębki najwyższej jakości, zapewniające sprawny proces wędzenia i grillowania. Możesz wybrać te, które będą się świetnie spisywać w opcji dosypywania ręcznego, a także te, które będą idealne do urządzeń z mechanicznym podajnikiem zrębków. Masz do wyboru większe i mniejsze opakowania. Dzięki naszym zrębkom Twoje potrawy zyskają niepowtarzalny smak, aromat, a także kolor idealny dla mięsa, szynek, kiełbas, ryb, a także serów. 

Sposób użycia bez generatora dymu: 

  • Grillowanie: Wokół żarzącego się węgla drzewnego ułóż dwucentymetrową warstwę zrębków – nie umieszczaj ich bezpośrednio na palenisku, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu. Grill przykryj pokrywą bezpośrednio po ułożeniu potraw na ruszcie. Czas grillowania – od 10 do 30 minut (w zależności od wielkości i rodzaju przyrządzanego mięsa). 
  • Wędzenie: W zależności od rodzaju wędzarni jaką dysponujesz umieść zrębki na tacy przeznaczonej specjalnie do tego celu lub wokół żarzącego się paleniska – nie umieszczaj ich bezpośrednio na źródle ciepła, ponieważ natychmiast ulegną spaleniu. Dozowanie: 20-40 ml/kg mięsa.

Dostępne u nas zrębki wędzarnicze posiadają pozytywne opinie Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowego Instytutu Sanitarnego.

Pamiętaj, by zrębki przechowywać w suchym, chłodnym miejscu – dzięki temu dłużej zachowają pełnię swoich właściwości.

...bo domowe jest lepsze!