Jak zrobić domową, wędzoną, białą kiełbasę?
Przepis na białą kiełbasę z wędzarni
Przygotowanie:
Mięso pokrój na kawałki o wielkości około 5 cm. Umieść je w misce, najlepiej oddzielając od siebie poszczególne rodzaje mięsa, po czym zasyp je solą, dokładnie wymieszaj i pozostaw na noc w lodówce.
Jelita przed użyciem dobrze wypłucz, by pozbyć się konserwującej je soli, a następnie przez 20 minut namaczaj je w wodzie o temperaturze około 30°C. Uwaga! Zbyt wysoka temperatura wody może powodować pękanie jelit.
Po wyjęciu mięsa z lodówki, łopatkę, karczek i boczek zmiel, używając sita z oczkami 10-12 mm. Słoninę zmiel na oczkach ok. 8 mm. Wołowinę natomiast zmiel osobno na najmniejszych możliwych oczkach. Mielenia dokonaj najlepiej dwukrotnie. Po zmieleniu dodaj do wołowiny 200 ml zimnej wody i dokładnie wyrabiaj całość przez około 5 minut, aby wydzielił się biały kleik, który dobrze zwiąże farsz mięsny.
W kolejnym kroku wszystkie porcje mięsa połącz ze sobą, dodaj Specjał Babci Emilii, ewentualnie inne wymienione w składnikach przyprawy. Całość dokładnie wyrób tak by uzyskać konsystencję samą odklejającą się od ręki. Farsz umieść w nadziewarce, naciągnij jelita i delikatnie umieść w nich farsz, tworząc odcinki około 10 – 15 cm.
Surową kiełbasę pozostaw na pół godziny do obsuszenia zawieszając ją w chłodnym, przewiewnym miejscu. W tym czasie przyszykuj wędzarnię, umieszczając w niej zrębki wędzarnicze, które nadadzą kiełbasie odpowiedni aromat i kolor (polecamy w tym celu użycie śliwy lub czereśni). Kiełbasę wędź na ciepło w temperaturze do 55-65°C przez 30-40 minut. Po tym czasie kiełbasy nie studź, tylko przenieś bezpośrednio do parzenia. Woda już w czasie wsadu kiełbasy powinna mieć 75°C – i właśnie tę temperaturę utrzymuj przez 10 do 15 minut. Dla polepszenia smaku wodę możesz delikatnie posolić i dodać liście laurowe, ziele angielskie, majeranek oraz czosnek. Po zakończeniu parzenia kiełbasa jest gotowa do spożycia.