Browin Przepiśnik - Bigos świąteczny w kociołku

Bigos świąteczny w kociołku

Dania

2023-12-01 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 1
ulubione

Święta to cudowny czas, w którym wraz z najbliższymi mamy okazję do spotkań oraz do ucztowania. To okres, w którym spożywamy specjalnie przygotowane na ten czas dania. Jednym z nich jest bigos. To tradycyjne danie kuchni polskiej, którego głównym składnikiem jest kapusta kiszona. W zależności od przepisu można do niej dodać mięso, grzyby, śliwki suszone czy wino.

Domowy bigos u każdego smakuje inaczej, niemniej jednak jest to praktycznie obowiązkowy punkt wśród świątecznych dań. Tradycyjnie bigos kojarzy się z długim procesem gotowania, który spada na barki gospodyni domu. Dlatego też mamy dla Ciebie inną propozycję przygotowania szybkiego bigosu, z możliwością ruszenia się zza świątecznego stołu i spędzenia czasu wspólnie z najbliższymi na świeżym powietrzu.


Świąteczny bigos przygotuj w atrakcyjny i prosty sposób - w kociołku nad paleniskiem. 

W trakcie doglądania dania możesz na przykład prowadzić z rodziną "wojnę" na śnieżki (oczywiście, jeśli pogoda na to pozwoli). Kociołek to świetne naczynie, z którego korzystać możesz cały rok, a Święta Bożego Narodzenia są idealną okazją do wypróbowania takiej opcji. Dlatego, jeśli posiadasz kociołek, polecamy Ci przygotowanie tegorocznego bigosu właśnie w nim. Kociołek poleca się również na prezent świąteczny.


Bigos świąteczny w kociołku


Przepis na bigos z kociołka

Przygotowanie:

Z kapusty kiszonej odciśnij sok. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, możesz przepłukać ją wodą.
Golonkę wytrybuj. Skórę z golonki pozostaw w całości do wyłożenia spodu kociołka, resztę mięsa pokrój w kawałki. Jeśli na skórze zauważysz sierść, należy ją opalić. Kiełbasę pokrój w plasterki wielkości ok. 0,5-1 cm.
Grzyby dokładnie wymyj i namocz w 2 szklankach gorącej wody przez ok. 15-20 minut.
Wnętrze kociołka nasmaruj olejem, następnie jego dno wyłóż skórą z golonki. Kapustę, mięso, kiełbasę, grzyby wraz z wodą, śliwki oraz przyprawy wymieszaj razem w misce i dodaj do kociołka.
Do całości dodaj na początek 1 łyżeczkę pieprzu oraz 1 łyżkę stołową soli. W trakcie gotowania (lub po) warto spróbować, jak bigos smakuje - i doprawić go według uznania pieprzem, solą i cukrem.
Wypełniony wszystkimi składnikami kociołek umieść nad średnim ogniem, nałóż przykrywkę. Po ok. 30 minutach otwórz garnek, całość dobrze wymieszaj i jeśli skóra z golonki z dna garnka jest już mięciutka, wyjmij ją. Skórę po wyjęciu możesz pokroić i dodać do bigosu.
Do gotujących się składników dodaj szklankę wina. Jeśli w trakcie gotowania stwierdzisz, że bigos jest zbyt suchy, możesz dodać do niego 1 lub 2 szklanki wody. Kociołek ponownie zamknij i co ok. 15 minut zaglądaj do środka, mieszając jego zawartość, aby nic się nie przypaliło.
Bigos powinien być już gotowy po ok. 1,5 godzinie.


Bigos świąteczny w kociołku

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

bigos z kociołka

bigos z grzybami

bigos z kiszonej kapusty

kociołek żeliwny