Ten przepis to idealna propozycja dla wielbicieli mocno chmielonych piw. Dodatek najbardziej aromatycznego, amerykańskiego chmielu Citra nadaje piwu intensywny aromat tropikalnych owoców, a z kolei chmiel Mosaic wnosi charakterystyczną goryczkę. Te dwa dodatki to świetny pomysł na urozmaicenie smaku piw przygotowanych na bazie brewkitów. Sprawdź koniecznie. Piwo warto nastawić jeszcze w tym roku, aby pełnią jego smaku móc cieszyć się wiosną, kiedy to na całego rusza sezon grillowy.
Święta coraz bliżej, zatem przypominamy, że zestaw piwowarski będzie nietuzinkowym, praktycznym prezentem świątecznym dla najbliższych i przyjaciół.
Przygotowanie:
Wskazówka: Sprzęty używane do przygotowania piwa dokładnie umyj i wypłucz, np.: w roztworze pirosiarczynu potasu.
Wyjmij drożdże spod wieczka koncentratu. Zamknięte puszki koncentratu i ekstraktu włóż na 10 minut do naczynia z gorącą wodą, aby upłynnić ich zawartość.
Do dużego garnka wlej 4-5 L gorącej wody, dodaj zawartość puszek i dokładnie wymieszaj, by dodatki te dobrze się rozpuściły. Całość doprowadź do wrzenia i przeprowadź chmielenie na gorąco (czas: 60 minut). W tym celu:
- na początku gotowania do płynu dodaj woreczek do chmielenia z 30 g chmielu Mosaic;
- w 40 minucie dodaj woreczek z 15 g chmielu Citra;
- w 50 minucie uzupełnij woreczek z chmielem Citra o kolejne 15 g chmielu;
Po upływie wskazanego czasu wyjmij woreczki z chmielami i szybko wystudź brzeczkę.
Wskazówka: Polecamy użyć chłodnicy zanurzeniowej.
Drożdże dodaj do szklanki z wodą o temp. 25-28°C. Pozostaw je na 20-30 minut do uwodnienia.
Do naczynia fermentacyjnego (pojemnika lub balonu) wlej wystudzoną brzeczkę i uzupełnij letnią wodą do max. 20 L. Całość dokładnie wymieszaj.
Gdy temperatura roztworu mieści się w granicach 21-27°C, wlej uprzednio przygotowane drożdże piwowarskie i ponownie całość zamieszaj – przez kilka minut, aby dobrze napowietrzyć brzeczkę.
Naczynie fermentacyjne zamknij i zamontuj rurkę fermentacyjną wypełnioną do połowy wodą. Polecamy zmierzyć zawartość ekstraktu w stopniach Blg.
Po 3-4 dniach fermentacji do nastawu dodaj wyparzony woreczek z kolejną porcją 15 g chmielu Citra – nastąpi chmielenie na zimno. Woreczek z chmielem wyjmij po fermentacji. Po wypłukaniu możesz go użyć przy kolejnym warzeniu.
Piwo fermentuj przez około 7-10 dni, aż osiągnie 0-2 Blg (zawartość cukru sprawdzaj za pomocą cukromierza). Jeśli wskazania cukromierza będą na wspomnianym wyżej poziomie, piwo możesz zlać do butelek. W tym celu do każdej 0,5 L butelki dodaj około 4 g cukru lub glukozy. Butelki zakapsluj lub zakręć i odstaw do nagazowania na około 3-4 tygodnie.
Piwo będzie najlepsze po 3-4 miesiącach.
Polecamy próbować co jakiś czas po buteleczce, odkrywając, kiedy smak stanie się dla nas najlepszy 😊
Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!