Chcesz wprowadzić do swojej jesieni odrobinę orzeźwienia i ciepła? Domowy cydr to doskonały wybór! Jego wyrazisty smak i delikatne musowanie doskonale komponują się z chłodnymi wieczorami. A jeśli szukasz czegoś mocniejszego niż klasyczny cydr, mamy dla Ciebie przepis na jego mocniejszą wersję.
Zawartość alkoholu w tego rodzaju cydrze dochodzi do 9-10% objętościowych. Napój ten jest bardzo dobry, choć z definicji trochę nie przystaje do nazwy „cydr”, a nie bardzo można go jeszcze nazwać winem. Moszcz do zrobienia mocniejszego cydru (strong) zasilić trzeba dodatkiem cukru w ilości 1 kg/10 l. Do fermentacji poleca się użycie drożdży Ciderini Dry & Strong.
Przepis na cydr mocny
Przygotowanie
Dokładnie umyte jabłka (ze skórką) rozdrobnić na cząstki o średnicy około 1 cm i zalać 1-1,5 litrem wrzątku. Po wystudzeniu dodać Pektoenzym, dokładnie wymieszać i pozostawić na dobę pod przykryciem, okazjonalnie mieszając. Po tym czasie wytłoczyć sok, dodać syrop cukrowy (1,2 kg cukru + 1 l wody), pożywkę i drożdże. Całość fermentować w ciągu około 2 tygodni w temperaturze 18-24⁰C. Po ustaniu burzliwej fermentacji cydr zlać znad osadu i poddać dofermentowaniu w temperaturze około 15⁰C. Po kolejnych 2 tygodniach cydr ponownie zlać znad osadu, rozlać do butelek i przechowywać w chłodnej piwniczce. Po tygodniu leżakowania ten zdrowy napój jest gotowy do degustacji.