pixel
Browin Przepiśnik - Łosoś wędzony na zimno

Łosoś wędzony na zimno

Ryby

2021-04-14 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2
ulubione

Wędzenie to jeden ze sposobów zabezpieczających ryby przez psuciem. To jednak przede wszystkim również sposób na nadanie im charakterystycznego smaku i zapachu. 

Ryby można wędzić zarówno na gorąco, jak i na zimno. Te dwie metody różnią się od siebie temperaturą wędzenia i obie mają swoich zwolenników. Niezależnie od tego, którą wybierzesz, warto byś odpowiednio dostosował do wędzenia również rodzaj rybiego mięsa. Do wędzenia najbardziej nadają się bowiem ryby oleiste i tłuste, których przedstawicielem jest m.in. łosoś.

Nasza dzisiejsza propozycja przepisu jest więc związana z tą rybą i jest to nic innego jak pyszny łosoś wędzony na zimno. Wypróbuj koniecznie to niesamowicie pyszne danie. Przygotuj je sam, to nic trudnego!


Jak zrobić łososia wędzonego na zimno?

Przygotowanie:

Łososia wyfiletuj lub zakup już gotowego bez ości. Filet opłucz zimną wodą, osusz ręcznikiem papierowym i wyłóż go na siatkę do ociekania. Siatkę możesz umieścić na podstawce pod skosem w celu ułatwienia odcieku.

Następnie obsyp rybę warstwą soli, tak aby delikatnie była ona widoczna na rybie. Nie obawiaj się zbyt dużej ilości soli, ryba i tak przyjmie odpowiednią jej ilość! 

Osolonego łososia pozostaw na 2 godziny w temperaturze pokojowej, w tym czasie sól częściowo powinna się wchłonąć, a łosoś delikatnie puści wodę. Po tym czasie płat opłukaj z reszty soli zimną wodą i obsusz ręcznikiem papierowym. Następnie umieść go ponownie na siatce i nasmaruj syropem klonowym (ok. 1-2 łyżeczki na jeden płat ok. 1,5 kg). Pozostaw rybę do obsuszenia. W celu przyspieszenia procesu możesz wspomóc się wentylatorem z zimnym powietrzem. Płat musi być suchy w dotyku. Obsuszanie może trwać ok. 3-4h.

Wędzenie na zimno prowadź w temperaturze 10-20°C przez ok. 6-10 godzin w zależności od preferencji. Możesz nawet rozbić proces wędzenia na dwa dni i wydłużyć jego czas.

Ważne, aby w trakcie wędzenia zapewnić dobrą wentylację i przepływ dymu. W tym celu co jakiś czas warto uchylić drzwiczki, aby przewietrzyć wsad. Pamiętaj również o tym, że dym wędzarniczy nie powinien być zbyt gęsty.

Do wędzenia na zimno polecamy generator dymu, który zamontować można do każdej wędzarni. Ewentualnie — zakup całej wędzarni z generatorem.

Na drugi dzień po wędzeniu, kiedy łosoś już "odpocznie", możesz zapakować jego kawałki próżniowo, co dodatkowo wydłuży trwałość ryby i zapobiegnie jej wysuszeniu.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

łosoś wędzony

wędzona ryba

wędzenie na zimno

wędzarnia z dymogeneratorem

zrębki do ryb