Ocet jabłkowy - naturalny antyoksydant znany już w starożytności - to jeden z tych produktów, których nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Wspiera odporność, układ trawienny, krwionośny i serce. Wpływa pozytywnie nie tylko na nasze wnętrze, ale również wygląd zewnętrzny, pomagając w walce z trądzikiem czy łupieżem. Prosty w przygotowaniu, ekologiczny — bo możemy go przygotować zarówno z całych jabłek, jak i gniazd nasiennych czy skórek, czyli odpadów powstałych przy tworzeniu słodkich wypieków lub przetworów na zimę. Król wśród kwasów spożywczych, którego właściwości, a także sposób spożywania, poznasz czytając nasz artykuł "Ocet jabłkowy - pij i stosuj na zdrowie!"
Przepis na domowy ocet jabłkowy
Przygotowanie:
Jabłka umyj i pokrój w ćwiartki. Nie obieraj ich (usuń jedynie ogonki), gdyż to na skórce znajduje się najwięcej cennych bakterii i drożdży istotnych w procesie fermentacji. To właśnie dlatego ocet jabłkowy możesz przygotować również z samych obierek, pozostałych po wcześniej wykorzystanych owocach. Jabłka przełóż do słoja i zalej przegotowaną, ostudzoną wodą. Dodaj miód (najlepiej wcześniej rozpuszczony w wodzie). Wymieszaj wszystko, w szyjce słoika umieść docisk (dzięki temu jabłka będą znajdować się cały czas pod powierzchnią płynu), a następnie zakręć słój i zamontuj rurkę fermentacyjną. Pozostaw do fermentacji na 2-3 tygodnie, mieszając miksturę przynajmniej raz dziennie. Gdy owoce zbrązowieją, przelej płyn przez sito i pozostaw w ciepłym miejscu na kolejne 3 tygodnie. Gdy płyn zacznie pachnieć octem, będzie to oznaczało, że produkt jest gotowy do spożycia.
Uwaga: W celu uzyskania optymalnego przebiegu procesu zalecamy użycie nietłukącego słoika do kiszenia o poj. 3 L z innowacyjną, bezuszczelkową, szczelną zakrętką (zabezpieczającą nastaw przed gromadzeniem się pleśni i bakterii) oraz rurką fermentacyjną w zestawie. Warto także użyć specjalnego docisku z funkcją sitka (fi 100), który idealnie zabezpieczy wsad.