# JEDEN GARNEK RZYMSKI – JEDEN RODZAJ POTRAW
Decydując się na garnek rzymski, najlepiej przeznaczyć go do przygotowywania jednego typu potraw. Jeśli w formie ma być wypiekane pieczywo – raczej nie powinno się go stosować do przygotowywania dań mięsnych. Oczywiście istnieje taka możliwość – o czym za chwilę opowiemy, jednak już na starcie przestrzegamy przed tym, bowiem garnki rzymskie uwielbiają chłonąć zapachy ostrych i bardzo aromatycznych przypraw oraz dodatków takich jak czosnek czy cebula. Chleb przygotowany po gulaszu może więc przeniknąć zapachami z garnka… Jeśli to nie jest problemem, nic nie stoi na przeszkodzie, by używać garnka rzymskiego do różnych dań. My zalecamy jednak posiadanie w swojej kuchni dwóch osobnych form.
# CO ZROBIĆ Z GARNKIEM ZARAZ PO WYJĘCIU Z OPAKOWANIA?
To pytanie nasi Klienci zadają nam chyba najczęściej. Korzystanie z garnka jest możliwe po wcześniejszym namoczeniu. Zaraz po odpakowaniu formy rzymskiej należy namoczyć ją więc w wodzie na ok. 30 minut, a następnie delikatnie wytrzeć szmatką. Jeśli woda podczas tego procesu się przebarwi, trzeba ją wymienić na świeżą i ponownie namoczyć garnek.
# CO ZROBIĆ Z GARNKIEM RZYMSKIM PRZED PIECZENIEM CHLEBA?
Ten proces zależy od rodzaju przygotowywanego chleba. Chleby mocno uwodnione (ok. 400 ml wody na 500 g mąki) nie wymagają wcześniejszego namoczenia garnka. Przygotowując jednak chleby mniej uwodnione, zalecamy wcześniejsze namoczenie garnka. Proces ten skutkował będzie powstaniem atmosfery z parą wodną, która korzystnie wpłynie na wyrastanie i strukturę pieczywa. Jeśli chleb będzie pieczony pod przykryciem, warto pod koniec pieczenia zdjąć pokrywę i delikatnie przypiec wierzch chleba tak, by powstała chrupiąca skórka. Niezwykle ważne jest również porządne nasmarowanie garnka masłem i obsypanie go bułką tartą, otrębami lub mąką. Dzięki temu zapobiegnie się przywieraniu chleba i łatwej będzie go wyjąć z formy. Uwaga! Garnek namoczony w wodzie należy wytrzeć z wody, a dopiero potem nasmarować tłuszczem i obsypać!
# CO ZROBIĆ Z GARNKIEM RZYMSKIM PO UPIECZENIU CHLEBA?
Po każdym użyciu garnek należy namoczyć, a kiedy „odmięknie" – wytrzeć gąbką lub szmatką. Uwaga! Czyszcząc garnki rzymskie nie należy używać żadnych detergentów, gdyż wnikają one w glinkę!
# JAK PRZYGOTOWAĆ GARNEK PRZED PIECZENIEM MIĘSA?
Dokładnie tak samo, jak przed przygotowaniem chleba. Po namoczeniu można go nasmarować tłuszczem i obsypać mąką lub otrębami. Jeśli jednak chce się przygotować danie beztłuszczowe, po namoczeniu garnka w wodzie (ok. 30 minut) należy włożyć do niego mięso i zamknąć pokrywę garnka. Powstała wewnątrz para wodna wpłynie pozytywnie na jakość i soczystość przygotowywanej potrawy. Uwaga! Jeśli mięso wymaga dłuższego pieczenia, należy kontrolować ilość wody w garnku i w razie potrzeby podlać mięso jej dodatkową porcją.
# CO ZROBIĆ Z GARNKIEM PO PIECZENIU MIĘSA?
Po pieczeniu mięsa, podobnie jak po upieczeniu chleba, należy garnek namoczyć, a następnie wyczyścić gąbką lub szmatką bez użycia detergentów i płynów!
# CO ZROBIĆ, JEŚLI ZAISTNIEJE KONIECZNOŚĆ UPIECZENIA CHLEBA I MIĘSA W TYM SAMYM GARNKU RZYMSKIM?
Tak jak wspominaliśmy – nie zalecamy tego typu zabiegu. Warzywa i mięso, które pozostawiają trwały, intensywny aromat spowodują, że garnek przejdzie tymi zapachami. Nie polecamy pieczenia chleba po wcześniejszym przygotowaniu w tej samej formie brokułów, kalafiora lub ryb! Jeśli jednak decyzja o przygotowaniu mięsa zapadła, lepiej przygotować w nim mięsa zwyczajne, bez sosów i warzyw. Na garnek rzymski nie wpływają mocno marchewki czy ziemniaki – po tych potrawach chleb również wyjdzie smakowity. Należy jednak pamiętać, aby po przygotowaniu warzyw czy mięs garnek namoczyć i umyć „bez chemii”, nawet kilkukrotnie – do tzw. skutku, aż zapach wcześniej przygotowywanej potrawy będzie niemal niewyczuwalny!
...bo domowe jest lepsze!