Browin Blog - Kwiecień i maj w ogrodzie

Kwiecień i maj w ogrodzie

2021-04-22

Intensywność prac ogrodowych zwiększa się wraz z nadejściem wiosny. O czym należy pamiętać jeszcze teraz, w kwietniu, a także myśląc o zbliżającym się maju? Jak przygotować rośliny w naszych przydomowych ogrodach na nadchodzące miesiące i co zrobić, by móc się cieszyć piękną i zadbaną zielenią aż do później jesieni? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w tym artykule - nie tylko wskażemy Wam, jak powinien wyglądać idealny harmonogram profesjonalnego ogrodnika, ale także zdradzimy, jakie narzędzia sprawią, że praca w ogrodzie przyniesie prawdziwie satysfakcjonujące efekty.

Kwiecień to czas, gdy w ogrodzie zaczynają się budzić do życia kolorowe kwiaty. Kwitną już pierwsze rośliny cebulowe — inne powoli zaczynają budzić się z zimowego snu. Wszystkie potrzebują jednak odpowiedniej opieki, dlatego też wraz z nadejściem wiosny nie możemy zapominać o ich nawożeniu, przycinaniu i przesadzaniu. Podczas prac ogrodowych mających na celu zadbanie o rośliny, nie należy zapominać o dbaniu o siebie — radzimy więc uzbroić się w rękawice ogrodowe, ochraniacze na kolana oraz w piankowe maty - i dzielnie, z motyką w dłoni, ruszyć na podbój ogrodu, by mógł wyglądać perfekcyjnie!

Jeśli temperatura w nocy utrzymuje się w granicach 1-2 stopni i nie są zapowiadane większe przymrozki, kwiecień to odpowiednia pora na zdjęcie z bylin, drzew i krzewów zimowych okryć (oczywiście, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej). Nasze trawniki i ogródki w tym okresie również potrzebują opieki. Wygrabiamy resztki zeschłych liści i gałązek, a glebę spulchniamy oraz nawozimy — szczególnie tam, gdzie z nadejściem cieplejszych dni chcemy sadzić i siać rośliny ozdobne i użytkowe. To także właściwy moment na pozbycie się pierwszych chwastów. By móc cieszyć się piękną zieloną murawą trawnika, należy również pamiętać o wyrównaniu kretowisk i zagłębień — przydadzą się tutaj szczególnie grabki, motyki i łopatki. By ochoczo kopiące myszy i krety nie zniweczyły naszych starań — warto również w ogrodach zamontować specjalne żywołapki, dzięki którym oczyścimy swój teren z niechcianych lokatorów, jednocześnie nie robiąc im krzywdy. Do odstraszania kretów i myszy przydadzą się również odstraszacze dźwiękowe. Jeśli zaś ogrodowi grozi inwazja ślimaków, warto również pomyśleć o ekologicznej pułapce. Wiosną na oczyszczonych, wyrównanych i przygotowanych odpowiednio terenach można także rozpocząć sianie trawników, co z kolei ułatwi siewnik. Uwaga! Pierwsze koszenie należy wykonać dopiero wtedy, gdy zielone źdźbła traw osiągną ok. 10 cm wysokości. Po pierwszym ścięciu przychodzi również pora na pierwsze nawożenie. Wraz z majem należy regularnie (co najmniej raz w tygodniu) kosić trawniki, gdyż jest to czas najintensywniejszego ich wzrostu. To także moment na kolejne nawożenie, usuwanie chwastów i ochronę trawników przed rozkopaniem przez szkodniki.

Jeśli w ogrodzie posiadamy byliny kwitnące latem i jesienią — wiosna to również czas na ich rozmnażanie poprzez odpowiedni podział. W ogródkach swoje pierwsze kolorowe płatki mogą prezentować rośliny tolerujące niewielkie przymrozki. Jeśli więc marzysz już o pięknie prezentujących się rabatkach, polecamy zasadzenie szczególnie niezapominajek, bratków, stokrotek i złocieni, a także lewkonii i lwich paszczy. Rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimowały w ogrodach (np. mieczyki) również można od połowy kwietnia przesadzać do gruntu. Z kolei te, które przetrwały zimę w ogrodach — szafrany, tulipany, narcyze i hiacynty - należy przygotować do rozwoju i wzrostu poprzez usunięcie pozostałości kwiatostanów (uwaga - nigdy nie należy usuwać z tych roślin łodyg i liści!). Wiosna to również czas na zrobienie sadzonek z roślin, które zimowaliśmy w pomieszczeniach. Chodzi tutaj szczególnie o pelargonie, fuksje i oleandry. Podczas tego procesu przydadzą się: keramzyt — tworzący warstwę drenażową w doniczkach oraz małe doniczki papierowe - idealne do rozpoczęcia hodowania małych zaszczepek i rozsadów roślin. Uwaga! Doniczek z sadzonkami nie należy jednak wystawiać od razu na tarasy i balkony. Powinny one bowiem jeszcze 2-3 tygodnie ukorzeniać się w ciepłych pomieszczeniach, gdzie temperatury oscylują wokół 18 stopni. Do rozsady oraz ochrony roślin przed przymrozkami sprawdzą się szczególnie miniszklarnie oraz klosze ochronne, tworzące skuteczną barierę chroniącą sadzonki przed pogodowymi niespodziankami. Wraz z nadejściem maja cieszące nasze oko rośliny cebulowate przekwitają, należy więc pamiętać o ich ścięciu i niedopuszczeniu do zawiązania się owoców. Do zeschnięcia pozostawiamy jedynie łodygi i liście tych roślin.

Na szczególną uwagę zasługują także krzewy i drzewa. Jeśli jesteśmy posiadaczami róż, właśnie teraz powinniśmy przeprowadzić pierwsze ich cięcia. Z krzewów należy również usunąć najstarsze, suche i słabe, a także uszkodzone przez mrozy i choroby pędy, które pozostawione, mogą z czasem negatywnie wpłynąć na ogólną kondycję rośliny. Krzewy dobrze jest również nawozić — specjalnymi preparatami lub przygotowanym domowym kompostem (o tym, jak go stworzyć, możecie przeczytać we wpisie Domowy Kompostownik). W celu kontroli jakości gleby, jej kwasowości, stopnia nawożenia oraz temperatury, szczególnie przydatne będą profesjonalne termometry glebowe, Tester podłoża 2w1 oraz pH-metry. Jeśli nosimy się z zamiarem sadzenia nowych drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, również najlepiej jest dokonać tego do końca kwietnia. Drzewa i krzewy, które zostały zakupione już z korzeniami skrytymi w bryle ziemi, można sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, pamiętając o tym, by po posadzeniu rośliny te obficie podlać. Drzewa liściaste mogą w tym okresie zostać przycięte, na iglaki czas natomiast nałożyć maty lub siatki cieniujące. Kwiecień to także ostatni czas na przycinanie krzewów i drzew owocowych! Uwaga - miejsca cięcia należy od razu zabezpieczyć, by uniemożliwić inwazję chorób grożących roślinom w takich sytuacjach. Druga połowa kwietnia to nie tylko moment kwitnienia kwiatów cebulowych i pierwszych roślin zwiastujących wiosnę, ale także moment, gdy możemy cieszyć się kwiatami, np. magnolii. Do wsparcia, rozwoju i kontrolowania kształtu drzewek oraz krzewów, a także pnączy, świetnie sprawdzą się metalowe pergole w różnych kształtach - dzięki nim Twoje rośliny nabiorą z czasem profesjonalnego, eleganckiego wyglądu. W maju nadchodzi również czas na sadzenie roślin ozdobnych: drzew, krzewów, pnączy i bylin uprawianych w pojemnikach. Swój czas w maju mają także żywopłoty, które należy mocno przyciąć, by się zagęściły. Przydadzą się do tego sekatory, które powinny być czyste i dobrze naostrzone. W tym czasie warto również ostrożnie wyłamać palcami przekwitłe kwiaty różaneczników. Jeśli w kwietniu nie zostały przycięte po przekwitaniu forsycje, wierzby i migdałki, również należy się tym jak najszybciej zająć. W miniszklarniach z półkami świetnie odnajdą się także wszystkie rośliny, na których szybszym wzroście najbardziej nam zależy. Szklarnia ochroni je przed negatywnym wpływem zmian temperatur oraz zimnymi wiatrami.

Kwiecień to także pierwszy siew. Jeśli nie ma mrozów, właśnie teraz należy siać rośliny jednoroczne: pachnący groszek, nagietki, aksamitki, astry, a także koper, rumianek, majeranek, kolendrę i kminek. W ogródkach można również wysiać swoją pietruszkę, szczypiorek, miętę, lubczyk oraz szałwię. Posadzone na rabatach byliny i wysiane zioła oraz rośliny przyprawowe należy również regularnie podlewać, zwłaszcza jeśli maj zaszczyca nas słońcem i jest sucho. W celu określenia poziomu wilgotności gleby sprawdzą się szczególnie testery podłoża 2w1. W maju przychodzi również czas na sianie kwitnących roślin takich jak nagietki, nasturcje, maciejka czy słoneczniki. Po 15 maja, czyli tzw. zimnej Zośce i zimnych ogrodnikach (więcej o tym zjawisku przeczytacie w artykule Zimna Zośka), bez obaw można rozpocząć również sadzenie cebulowych bylin niezimujących w gruncie, a do skrzynek balkonowych i donic na tarasach możemy sadzić kwiaty sezonowe, w tym: pelargonie, aksamitki, begonie, fuksje i niecierpki. Maj to także czas regularnego usuwaniu chwastów z rabat i miejsc pod krzewami. W ogrodach z roślinami użytkowymi po Zimnej Zośce można również sadzić pomidorki, papryki, ogórki, bazylię, kukurydzę, dynie, cukinie i kabaczki. Zbieramy też wtedy pierwsze plony warzyw: szparagi, szczypiorek, rzodkiewki, sałaty, koper i szpinak.

Maj to szczególnie istotny moment w rozwoju wszystkich roślin, dlatego niezwykle ważne jest, byśmy regularnie pielili grządki z warzywami i ziołami, przeglądali krzewy i drzewka owocowe pod kątem szkodników i ewentualnych chorób, a także podwiązywali i podpierali wyrośnięte pędy, np. jeżyn i malin. Przy szczególnie wysoko rosnących roślinach czy pnączach świetnie sprawdzą się podpory i obejmy, ułatwiające ujarzmienie pędów. Pnącza na balkonach i tarasach można również mocować do specjalnych siatek dedykowanych do pnączy. Nad zapanowaniem nad kształtem roślin pomogą nam także klipsy do ich spinania oraz drut ogrodniczy. Drzewa owocowe należy w tym czasie zasilać kompostem, a gatunki kwasolubne ściółkować korą sosnową.

...bo zielone jest piękne!