Browin Blog - Szynkowar, a żywienie dzieci - zdrowe śniadanie dla dziecka

Szynkowar, a żywienie dzieci - zdrowe śniadanie dla dziecka

2020-03-17

Żywienie dziecka to podstawowy temat spędzający sen z powiek rodziców, niezależnie czy w domu mają dziecko, które zjadłoby konia z kopytami czy niejadka.  Któż z rodziców nie zadaje sobie pytań ile posiłków, jak skomponowanych i co dokładnie powinny jeść nasze dzieci. Pytania te są o tyle ważne, że świadomość wpływu pożywienia na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny a także społeczny dzieci, jest wśród rodziców coraz większa.


Jakie mięso jest najzdrowsze dla dzieci ?

Mięso obok produktów mlecznych jest najlepszym źródłem pełnowartościowego białka, które stanowi główny materiał budulcowy rosnącego organizmu. W jego skład wchodzą:

  • cenne aminokwasy niezbędne do budowy tkanek (kości i mięśni)
  • witamina B12, która zapobiega anemii – nie zawierają jej produkty roślinne
  • żelazo wspomaga produkcję czerwonych krwinek, odporność, prawidłową pracę serca, dotlenienie organizmu, oraz korzystnie wpływa na rozwój mózgu

Białko zwierzęce ma tę zaletę, że jest lepiej przyswajalne niż białko roślinne.

Dietetycy dziecięcy polecają przede wszystkim mięso z drobiu zwłaszcza kurczaka czy indyka. Z racji na niewielką ilość tłuszczu dobrze tolerowane, nawet przez niemowlęta, które borykają się ze skazą białkową, jest także mięso z królika. W żywieniu najmłodszych zaleca się zwłaszcza wysokiej jakości mięso gotowane i mięso pieczone.

Jak często dzieci powinny jeść mięso?

Mięso głównie kojarzone jest jako składnik obiadu,  natomiast z powodzeniem porcję mięsa dziecko spożyć może w ramach śniadania czy kolacji. Pieczywo pełnoziarniste, plasterek wędliny plus kolorowe dodatki warzywne to świetny pomysł na zdrowy posiłek.

Wędliny jednak nie kojarzą nam się najlepiej z racji na szereg niezdrowych konserwantów i wspomagaczy smaku. Czytając skład sklepowych wędlin łatwo zrazić się do zakupu, zwłaszcza jeśli liczba składników jest duża a zawartość samego mięsa w produkcie niewielka. 

Rekomendowane jest spożywanie mięsa przez dzieci 2-3 razy w tygodniu.

Czy istnieją zdrowe wędliny dla dzieci?

Azotany, fosforany i glutaminian sodu to niekoniecznie substancje, które chcielibyśmy serwować na talerzach. Tym bardziej chcielibyśmy ich uniknąć w diecie najmłodszych członków naszej rodziny. Dodatkowo wędliny często mają w składzie białko pszenne, które wyklucza serwowanie ich dzieciom, u których konieczne jest stosowanie diety bezglutenowej. Czy istnieje zatem jakaś alternatywa?

Oczywiście, że tak. Z łatwością możemy wędliny przygotować sami.

W pierwszej kolejności istotne jest pochodzenie mięsa, warto wybierać drób ekologiczny lub zagrodowy. Skoro wiemy już skąd wziąć mięso powstaje pytanie jak je zrobić, żeby finalnie nasze dziecko mogło pałaszować kanapkę ze zdrową wędliną. Sposób jest prostszy niż większości z nas może się wydawać.  Nie wymaga również dużego nakładu pracy.

Wystarczy w swojej kuchni posiadać cudowne urządzenie, jakim jest szynkowar. Jak sama nazwa wskazuje przy jego użyciu możemy przygotować domowe szynki, ale również parzone drobiowe wędliny bez konserwantów, a także obiadowe porcje mięsne.

Szynkowar – dlaczego warto go mieć?

Sposób użycia szynkowaru jest bardzo prosty a uzyskany efekt ucieszy podniebienie nie tylko najmłodszych.

W internecie znaleźć można masę przepisów na użycie szynkowaru. Jednym ze źródeł jest https://browin.pl/przepisnik/mieso-i-wedliny.  Wystarczy zakupić zdrowe mięso, zmielić je lub pokroić, dodać ulubione przyprawy, umieścić w komorze szynkowaru, szczelnie docisnąć przykrywką ze sprężyną i parzyć w kąpieli wodnej przez okres  czasu zależny od użytego rodzaju mięsa.

Dodatkowym atutem tego urządzenia jest fakt, że wędlinę z szynkowaru zrobić można wspólnie z dzieckiem, co jak każdy rodzic wie znacznie uatrakcyjnia proces przygotowań dla obu stron i zwiększa ochotę na próbowanie przez dzieci nowych smaków.  W wędlinach domowych z szynkowaru przemycić możemy ponadto zdrowe, kolorowe, warzywne dodatki takie jak brokuł, marchewka czy dynia, które po pierwsze sprawią, że wędliny wyglądać będą bardziej apetycznie, po drugie wzbogacą dietę dziecka w parzone warzywa, które zachowują więcej wartości odżywczych niż warzywa gotowane.

Wkład pracy jest naprawdę niewielki, później pozostaje uzbroić się w cierpliwość na czas gotowania. Po wystudzeniu wyciągamy z szynkowaru gotową zdrową wędlinę bez konserwantów, którą z powodzeniem możemy przez kilka kolejnych dni serwować dzieciom na kanapki.

Ponieważ jesteśmy tym co jemy warto mieć wpływ na to co podajemy swoim dzieciom, przygotowując wędliny sami, jesteśmy w stanie ustrzec je przed spożywaniem niezdrowych konserwantów oraz zbędnych dodatków do żywności. Dlatego wybór wydaje się prosty. Samodzielne przygotowywanie wędlin to najlepszy sposób na dostarczenie naszym dzieciom zdrowej formy białka tak niezbędnego w ich rozwoju.


...bo domowe jest lepsze!