Włoskie pieczywa często wypiekane są na mące z pszenicy durum czyli tzw. pszenicy twardej. Mąka lub kasza z niej otrzymana to inaczej semolina. Zawiera ona gluten ale zdarza się, że pozytywnie reagują na nią osoby chore na celiakie, które zazwyczaj nie tolerują pszenicy zwykłej. Semolina w odróżnieniu od swojej bardziej znanej siostry zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B. Ma również mniejszy indeks glikemiczny i obniża poziom glukozy we krwi co stanowi istotną wartość dla osób chorych na cukrzycę. Jak wykorzystać możesz ją we własnym domu? Chociażby do wypieku pieczywa!
Chleb z poniższego przepisu ma wyśmienity smak. Charakteru dodają mu również drożdże winiarskie, które dodać można obok tradycyjnych drożdży piekarskich. Wypróbuj ten przepis koniecznie!
Przepis na włoski chleb z semoliny
Przygotowanie:
Drożdże uwodnij w 200 ml wody 20 min przed przystąpieniem do przygotowania ciasta. Następnie wymieszaj mąkę z uwodnionymi drożdżami oraz pozostała ilością wody i dodaj sól oraz cukier. Wszystkie składnik zagnieć i dobrze wyrób przez ok. 10 minut. Następnie odstaw ciasto w ciepłe miejsce na 2 godziny, do wyrośnięcia. Po tym czasie ponownie, krótko je wyrób, po czym umieść w formie i odstaw na ok. 20 minut.
Chleb wstaw do piekarnika nagrzanego do ok. 50℃ – dopiero wtedy nastaw piekarnik na temperaturę 200℃ (bez termoobiegu, tylko grzałki góra-dół) i piecz ok. 1 h, aż skórka chleba się zarumienienia (pukając w chleb powinno być słychać pusty dźwięk).
Uwaga! Czas pieczenia zależy od piekarnika - najlepiej więc po ok. 40 minutach sprawdzić czy pieczenie przebiega prawidłowo.
Chleb możesz również posmarować po wierzchu wodą, będzie miał wtedy bardziej chrupiącą skórkę.
Polecamy wypiek chlebów w formie rzymskiej, pamiętaj jednak, aby przed jej użyciem bardzo dobrze nasmarować ją masłem i obsypać bułka tartą, aby ciasto nie przywarło.
Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!