pixel
Browin Przepiśnik - Kimchi

Kimchi

Przetwory

2020-09-09 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2
ulubione

Zdrowe kiszonki to przetwory, które możemy robić praktycznie cały rok. Kiszeniu poddawać możemy bowiem nie tylko najbardziej popularne i znane wszystkim ogórki i kapustę.  Fermentować możemy praktycznie wszystkie warzywa a także owoce. Wszystko zależy od naszych upodobań. Dla osób preferujących pikantne smaki ciekawym pomysłem jest kimchi. Koreańska przystawka, w której skład wchodzi kapusta pekińska i inne warzywa kiszone z dodatkiem papryczki chili gochugaru. Kimchi może być również dodawane do zupy ramen.  

Sprawdź nasza propozycję przepisu na kimchi. Zachęcamy również do eksperymentowania i stworzenia własnej receptury. 

Przygotowanie:

Kapustę pekińską pokrój wzdłuż, na 4 części, a następnie w poprzek, na kawałki ok. 4-5 cm. Pokrojoną kapustę umieść w misce, dodaj dwie garście soli i zalej wodą. Kapustę dociśnij talerzykiem i odstaw na kilka godzin, aby puściła soki.​Wymieszaj wodę z mąką ryżową i cukrem. Zagotuj w rondelku i gotuj do uzyskania gęstego kleiku ryżowego. Następnie zdejmij z ognia i odstaw do wystudzenia. W międzyczasie czosnek drobno posiekaj, a imbir zetrzyj na tarce.

Kiedy kleik ostygnie, dodaj do niego czosnek i imbir oraz chili i sos sojowy. Wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną pastą będziesz następnie nacierać warzywa.
Marchewkę i kalarepę pokrój w zapałki, cebulę w pióra, a dymkę na paseczki o długości ok. 5 cm.
Kapustę po namoczeniu wypłukaj, następnie odcedź i bardzo dokładnie odciśnij z wody. Przełóż do miski, dodaj pozostałe warzywa i natrzyj przygotowaną pastą. Warto w tym celu założyć rękawiczki, żeby uniknąć późniejszych problemów z myciem rąk oraz pieczenia spowodowanego chili.
Natarte pastą warzywa przełóż do umytego słoika lub kamionki, ciasno ubijając, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Używając kamionki, dobrze jest docisnąć kiszone warzywa, np. obciążonym talerzykiem czy wyparzonym kamieniem, tak, aby znajdowały się one pod powierzchnią cieczy. Jeżeli używasz słoja do fermentacji, pamiętaj, aby nie ładować warzyw pod samą zakrętkę, lecz zostawić nieco wolnej przestrzeni. Wydzielające się podczas fermentacji gazy będą unosić warzywa do góry. Dobrze jest je docisnąć, aby unosząca się treść nie spowodowała przelania się cieczy przez rurkę fermentacyjną. Rurkę fermentacyjną zalej do połowy wodą.
Kimchi fermentuj od 2 do 5 dni. Warto próbować go po drugim dniu codziennie, sprawdzając, czy smak już Ci odpowiada. W miarę upływu czasu kimchi będzie stawało się coraz kwaśniejsze, a warzywa będą mięknąć.

Gotowe kimchi przełożyć możesz do mniejszych słoików i przechowywać zamknięte w lodówce.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

kiszonki

kamionka

kiszone warzywa

przetwory pikantne

przepis na kimchi

danie wegańskie