Browin Przepiśnik - Chlebek turecki - żulik

Chlebek turecki - żulik

Wypieki

2021-06-23 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 1
ulubione

W różnych rejonach Polski spróbować możemy lokalnych potraw i produktów nieznanych w innych miejscach. Często też dany produkt nosi inną nazwę. Przykładem takiego przysmaku jest łódzki żulik, który zyskał sławę zwłaszcza w latach 60-tych. Stało się tak za sprawą "Cukierni Tureckiej", którą w 1948 r. otworzył w Łodzi Mehmet Nuri Fazli Oglu - od lat mieszkający w Polsce piekarz tureckiego pochodzenia. To tam mieszkańcy miasta poznali smak niedużego, pełnego rodzynek, ciemnego chlebka nazywanego przez nich żulikiem. A Ty znasz jego smak? Jeśli tak jak my jesteś miłośnikiem tego tureckiego chlebka, poniżej mamy dla Ciebie przepis na domowego żulika.

Przepis na domowy chlebek turecki - żulik

Przygotowanie:

Mleko lekko podgrzej. Dodaj do niego melasę, cukier, masło i wszystko mieszaj aż do rozpuszczenia się tych składników. Następnie całość wystudź do temperatury pokojowej. Uwodnij drożdże w 50 ml letniej wody. Dodaj mąkę, drożdże, sól, kawę zbożową i dobrze wymieszaj (można łyżką). Na koniec dodaj rodzynki. Odstaw całość w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, na ok. 1,5 godziny. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość. Tak wyrośnięte ciasto przełóż do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostaw pod przykryciem na kolejne 40 minut. Po tym czasie piecz żulika 35-45 minut w temperaturze 190°C, sprawdzając znaną metodą "suchego patyczka", czy chlebek jest już odpowiednio wypieczony.

Chlebek turecki świetnie smakuje z masłem czy dżemem, ale można jeść go również w wersji wytrawnej - np. z żółtym serem.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

przepis na

drożdżowe wypieki

łódzki przysmak

drożdże piekarskie

domowy żulik