Browin Blog - Czereśnie - cenny surowiec

Czereśnie - cenny surowiec

2021-07-15
ulubione

Czereśnie — ich nazwa pochodzi od starożytnego miasta Cerasus, leżącego na terenach obecnej Turcji. To właśnie tam pozyskano pierwsze okazy tej dającej pyszne owoce rośliny. Oprócz wyjątkowego smaku, czereśnie mają również inne zalety - wywierają pozytywny wpływ na naszą dietę, oczyszczają i odkwaszają organizm. Jedząc je regularnie, zapewnić można sobie również jędrną i sprężystą skórę. Czereśnie mają dużo jodu, potasu, magnezu i błonnika pokarmowego, dzięki czemu powszechnie uważane są za zdrowsze od wiśni. Czereśnie zawierają też witaminy A, C i z grupy B, a także flawonoidy. Polecane są osobom chorującym na dnę moczanową — zmniejszają bowiem ilość kwasu moczowego we krwi, a także korzystnie działają przy leczeniu chorób stawów i tarczycy. 

Jako owoce oczyszczające z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii są świetnym dodatkiem do każdej diety. Czereśnie neutralizują również działanie wolnych rodników. Jedząc je należy pamiętać, by nie popijać ich wodą, gdyż może to doprowadzić do biegunki. Czereśni nie powinno się również jeść tuż przed posiłkami — zwłaszcza mięsnymi, gdyż utrudniają one strawienie takiego posiłku. Owoce czereśni są jednak idealne jako przekąska między posiłkami. Są zdrowe, nietuczące i w surowej wersji sycą na długo. Unikać powinny ich osoby z chorobami wrzodowymi i wrażliwym przewodem pokarmowym — w przypadku takich dolegliwości czereśnie lepiej jeść lekko gotowane.

W surowej postaci czereśnie stanowią świetny sezonowy deser, ale są także doskonałym surowcem na kompoty, konfitury, dżemy i galaretki. Zrobić z nich można również pyszne wina i nalewki, np: wino z czereśni, lub wino półsłodkie czereśniowo-wiśniowe, na które przepisy znajdziecie w naszym Przepiśniku 

Czereśnie są również świetnym dodatkiem do lodów, sałatek i owsianek. Fantastycznie komponują się z rybami. 

W 100 g owoców znajduje się ok. 63 kcal. Cieszyć możemy się nimi od końca maja do końca lipca. Wtedy są one najsmaczniejsze, najsłodsze i jest ich najwięcej. 

Czereśnie zazwyczaj kojarzone z głębokim odcieniem czerwieni, ale występują także w kolorze żółtym i niemal czarnym. Mało kto wie, że w Polsce znajduje się czereśnia o wysokości 22 metrów. Obwód drzewa wynosi zaś około 356 cm! Pokaźny okaz! Drzewa czereśni są również długowieczne i żyją od 80 do nawet 100 lat! Z jednego drzewa uzyskać można w sezonie nawet do 300 kg owoców! Przepadają za nimi nie tylko ludzie — czereśnia w Polsce nazywana jest też ptasią wiśnią, gdyż jej owoce uwielbiają szpaki, wróble i inne ptaki. 

Jeśli więc chcesz się cieszyć aromatycznymi, słodkimi przetworami i trunkami z czereśni — radzimy Ci jak najszybciej zaopatrzyć się w to, co potrzebne do ich wyrobu! Słoiki, Frukta-Żel, drożdże do wina i inne produkty już czekają, a Ty zimą docenisz smaki lata zamknięte w szkle!

Jak wybrać idealne czereśnie?

Wybierając owoce zarówno na deser, jak i do przetworów, skoncentruj się na ich wyglądzie. Czereśnie nie powinny być uszkodzone i przebarwione. Uważaj! Jeden zepsuty owoc może sprawić, że cała partia szybko zgnije! Przy wyborze owoców należy również zwracać uwagę, czy są one dojrzałe — takie też powinny być zrywane z drzew, gdyż po zerwaniu czereśnie nie dojrzewają. Bardzo ważne jest też odpowiednie przechowywanie czereśni — niemyte można przechowywać w lodówce przez tydzień. Można je także zamrażać — po usunięciu ogonków i rozłożeniu owoców na folii aluminiowej. W zamrożonej formie owoce poleżą maksymalnie 10 miesięcy. Masz plamę z soku z czereśni? Nic strasznego! Usuniesz ją sokiem z cytryny i ciepłą wodą.

Przepis na dżem z czereśni

  • 1 kg czereśni​
  • szczypta cynamonu
  • szczypta kardamonu
  • szczypta soli
  • 1 op. Frukta-Żelu,

Przygotowanie:

Czereśnie umyj, usuń ich ogonki i wydryluj. Wrzuć do garnka z odrobiną wody i duś na małym ogniu. Dodaj sól, kardamon i cynamon. Duś przez około 30 minut na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając i nie pozwalając owocom przywrzeć do dna garnka. Przygotowany dżem zagęść Frukta-Żelem według instrukcji na opakowaniu. Gotuj chwilę. Napełnij słoiki gorącymi czereśniami i po zkręceniu poddaj pasteryzacji. Uwaga! Jeśli chcesz uzyskać dżem o słodszym smaku, możesz dodać podczas gotowania owoców odrobinę cukru - według swoich preferencji.


Czereśnie - cenny surowiec

...bo domowe jest lepsze!