"/>
Browin Przepiśnik - Chleb pszenny na zakwasie

Chleb pszenny na zakwasie

Wypieki

2018-12-04 Drukuj przepis
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2

Zakwas do chleba wynaleziono ok. 4000 lat temu. Jest on mieszanką mąki z wodą, która do swojego rozwoju potrzebuje dużo ciepła. Pełni ona funkcję naturalnych drożdży piekarniczych, dzięki którym domowy chleb podczas pieczenia będzie rósł i uzyska znany nam kwaskowaty smak. Do niewątpliwych zalet stosowania zakwasu należy dłuższa świeżość otrzymywanego bochenka, który posiada mocniejszy miąższ. Własnoręcznie wypiekany chleb otacza kuchnię zapachem świeżego pieczywa i gwarantuje niezapomniane posiłki w rodzinnym gronie. Jeśli zastanawiasz się jak upiec własny chleb na zakwasie, który przypominałby ten z piekarni to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Wypiek chleba pszennego na zakwasie krok po kroku

Przygotowanie:

Wyrób ciasto z wyżej wymienionych składników do uzyskania elastycznej, odchodzącej od ścianek naczynia konsystencji. Pozostaw na ok. 1h pod przykryciem w ciepłym miejscu. Następnie ciasto ponownie krótko wyrób, przełóż do formy lub na blachę, na której będziesz wypiekać chleb. Pozostaw je ponownie w ciepłym miejscu do wyrośnięcia – by ciasto podwoiło swoją objętość. Następnie tak przygotowane ciasto piecz w nagrzanym do 200°C piekarniku. Wypiek chleba pszennego na zakwasie trwa ok. 1h.

Do rozgrzewającego się piekarnika możesz wstawić miseczkę z wodą, w celu jego „zaparowania”. Efekt ten służy uzyskaniu chrupiącej, cienkiej skórki i pozwala nie stracić wilgotności miękiszowi.

Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

jak zrobić domowy chleb

chleb w domu

domowe pieczywo

przepis na chleb

zostańwdomu

zostanwdomuNewsletter