Browin Przepiśnik - Ciderini jabłkowo - gruszkowe

Ciderini jabłkowo - gruszkowe

Trunki i napoje

2019-01-15 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 1
ulubione

Cydrownikiem możesz zostać bez posiadania ogromnego zaplecza i kosztownego sprzętu ponieważ cydr nie jest wymagającym trunkiem. Fermentacja cydru zachodzi bardzo szybko, a jego dojrzewanie trwa niezwykle krótko. Ten niskoprocentowy napój nie potrzebuje warzenia ani wielomiesięcznego klarowania dlatego idealnie sprawdzi się jako pierwszy trunek dla osób niecierpliwych.

Przepis na cydr jabłkowo - gruszkowy

Przygotowanie:

Jabłka wykorzystywane do produkcji cydru powinny być soczyste, słodkie, dojrzałe, o odpowiedniej kwasowości i zawartości garbników. Sekretem cydru jest jego szczególny smak i aromat, który powstaje ze skórek i pestek owoców - nie obieraj zatem jabłek i nie pozbawiaj ich nasion.

Owoce pokrój na ćwiartki lub zmiksuj na miazgę. Przenieś całość do pojemnika  fermentacyjnego (możesz zalać 0,5 l gorącej wody, aby zapobiec ciemnieniu jabłek), dodaj pektoenzym (naturalny środek pomagający wyizolować sok), a także drożdże i pożywkę. Pojemnik szczelnie zamknij, zamontuj rurkę fermentacyjną z wodą i pozostaw na dwie doby.  Po tym czasie odciśnij sok z miazgi. Dodaj resztę składników oraz syrop cukrowy (cukier rozpuszczony w ciepłej wodzie) i pozostaw do dalszej  fermentacji na 2 tygodnie, aż stężenie cukru w nastawie będzie wynosiło ok. 4 Blg. Po osiągnięciu odpowiedniego stężenia cukru, delikatnie zlej cydr do butelek.

Jeśli stężenie cukru przy rozlewie wynosi poniżej 3 Blg, do butelek możesz dodać 5 g cukru na 1 litr. Jeśli chcesz uzyskać cydr słodszy możesz dodać cukier niefermentowalny np. ksylitol. Tak zabutelkowany cydr przechowuj w temperaturze pokojowej przez 2-3 dni, następnie przenieś butelki do chłodnego pomieszczenia lub przechowuj je w lodówce. 

Smacznego! ..bo domowe jest lepsze!

ciderini

cydr

ciderini jabłokowo-gruszkowe

z jabłek