Browin Przepiśnik - Ser a'la koryciński

Ser a'la koryciński

Nabiał

2019-01-14 Drukuj
Udostępnij
śr. 5 | ilość ocen: 2
ulubione

Tradycyjny ser koryciński to ser podpuszczkowy, do produkcji którego dawniej wykorzystywano starte żołądki cielęce. Jego korzeni w Polsce należy szukać na Podlasiu. Nazwa pochodzi bowiem od gminy Korycin, w której zgodnie z legendą w czasach potopu szwedzkiego wyrobu tej odmiany sera miejscowych nauczyli Szwajcarzy. Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć przygodę z serowarstwem, to przepis na ser a’la koryciński jest dla Ciebie. Jego przygotowanie nie wymaga dużego doświadczenia, ani długiego czasu oczekiwania. Ser możesz udekorować swoimi ulubionymi przyprawami lub świeżymi ziołami. Przepysznie smakuje w najróżniejszych wersjach smakowych: z pieprzem, pomidorami, chrzanem, oliwkami czy żurawiną. Można go używać do sałatek, makaronu lub jeść bez dodatków. 

Przepis na ser a’la koryciński

Przygotowanie:

Do podgrzanego do 30°C mleka dodaj odpowiednią ilość chlorku wapnia, wcześniej rozpuszczonego w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Wymieszaj i zostaw na 10 minut. Następnie podgrzej mleko do temperatury 37-38°C i dodaj odpowiednią ilość podpuszczki, wcześniej rozpuszczonej w 50 ml wody o temperaturze 37-38°C. Dokładnie wymieszaj. Zatrzymaj mieszanie i odczekaj 50-70 minut w celu wytworzenia zwartego skrzepu. Wytworzony skrzep pokrój w kostkę o boku ok. 1-1,5 cm. Wytworzone ziarno delikatnie wymieszaj i po ok. 5 minutach przełóż łyżką cedzakową do foremki wyłożonej chustą serowarską. Pozostaw ser na 20-24 godziny. Odwracaj go co kilka godzin.


Uwaga:

Ser formuje się pod własnym ciężarem. Nie odciskaj go za pomocą prasy. Ser możesz włożyć do solanki na kilka godzin lub jeść świeży z ziołami. Na słodko też smakuje przepysznie.

Ser a


Smacznego! ...bo domowe jest lepsze!

ser korycinski

ser podpuszczkowy

jak zrobic ser

ser domowy