Browin Blog - 4 skuteczne płyny dezynfekujące które możesz zrobić w domu!

4 skuteczne płyny dezynfekujące które możesz zrobić w domu!

2020-03-16

Dbanie o higienę osobistą, a także przestrzeni, w której pracujemy, jemy i spędzamy czas wolny, zawsze było bardzo ważne. W okresie zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem warto więc jeszcze większą uwagę przykuć do dezynfekcji dłoni, stołów, klamek i urządzeń elektronicznych, z którymi stykamy się na co dzień. Co robić, kiedy w aptekach i sklepach brakuje środków o działaniu odkażającym? Na pewno nie panikować, bo istnieje wiele domowych sposobów na samodzielne zrobienie takich preparatów. Aby domowej roboty środek był skuteczny, należy pamiętać o odpowiednim stężeniu alkoholu, który wykorzystujemy. Pamiętać trzeba również o tym, że podane poniżej receptury pozwolą nam na stworzenie środka nadający się JEDYNIE DO UŻYTKU ZEWNĘTRZNEGO — należy więc korzystać z niego bardzo ostrożnie, chroniąc oczy i przechowując go z dala od dzieci.


DOMOWY PŁYN DEZYNFEKUJĄCY NA BAZIE ALKOHOLU

Składniki na ok. 400 ml:

- 17 ml wody utlenionej- 6 ml gliceryny
- 330 ml 95% alkoholu etylowego lub spirytusu rektyfikowanego
- 36 ml wody
- szklana butelka z dozownikiem lub buteleczka z atomizerem

Przygotowanie:

Alkohol etylowy wlej do butelki, a następnie dodaj do niej wodę utlenioną. Glicerynę zmieszaj z wodą i również dodaj do butelki. Całość szczelnie zamknij i odstaw na 72 godziny. Po tym czasie woda utleniona wyeliminuje większość drobnoustrojów i płyn gotowy jest do użycia.

ŻEL ANTYBAKTERYJNY DO RĄK Z WODĄ DESTYLOWANĄ

Składniki:

- 1 łyżka 95% alkoholu etylowego lub spirytusu rektyfikowanego
- 1/4 szklanki żelu aloesowego
- 10 kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego (można dodać również inne lub kilka rodzajów olejków)
- woda destylowana

Przygotowanie:

Żel aloesowy wymieszaj z alkoholem i gliceryną, a następnie dodaj wybrane przez siebie olejki i wodę destylowaną. Całość wymieszaj i przelej do buteleczki z pompką. Żel można przechowywać tak nawet przez 3 miesiące. Przed każdym użyciem wstrząsnąć.

PROSTY PŁYN ODKAŻAJĄCY DO RĄK NA BAZIE ALKOHOLU

Składniki: 

- 300 ml 95% alkoholu etylowego lub spirytusu rektyfikowanego
- 20 kropli olejku lawendowego
- 30 kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie:

wszystkie składniki zmieszaj ze sobą i przechowuj w buteleczce z atomizerem. Zawartość olejków z naturalnymi wyciągami z roślin oraz alkohol sprawiają, że płyn ten ma silne właściwości dezynfekujące, które pomogą nam ograniczyć ilość drobnoustrojów na dłoniach.

DOMOWY PŁYN DO DEZYNFEKCJI NA BAZIE OCTU

Składniki:

- 250 ml octu
- 25 ml wody utlenionej
- 200 ml wody

Przygotowanie: 

Mieszanka na bazie octu z dodatkiem wody i wody utlenionej sprawdzi się idealnie do czyszczenia blatów i podłóg we wnętrzach mieszkań i domów. Tak przygotowaną substancją należy namoczyć ściereczkę, a następnie przemyć nią znajdujące się wokół nas przestrzenie.

...bo domowe jest lepsze!