Browin Blog - Biesiadowanie na łonie natury - teraz to proste

Biesiadowanie na łonie natury - teraz to proste

2021-04-15

Kiedy wiosna zagości na dobre, trawa się zazieleni, drzewa wypuszczą pierwsze pąki, a niebo przywita nas błękitem — wszystkie te znaki wskażą nam jedno: czas na przygotowywanie posiłków w plenerze! Już teraz zaplanuj swoją lżejszą i zdrowszą dietę bogatą w nowalijki oraz potrawy przygotowywane na łonie natury. Nie masz pomysłów na smakowite i aromatyczne dania? W tym artykule podpowiemy Ci jak je zrobić!

Wędzarnia balkonowa zasilana paliwem żelowym to oszczędność miejsca i gwarancja udanych wędzonych mięs, ryb oraz serów. Przygotować w niej można zarówno dania mięsne, jak i bezmięsne, które cechować będzie idealna złocista barwa oraz lekki aromat dymu uzyskany przy pomocy zrębków. Wędzarnia zbudowana ze stali nierdzewnej będzie Twoją towarzyszką przez wiele sezonów, a dostępność kilku jej rozmiarów pozwoli Ci dostosować ilość przygotowywanych posiłków do liczby osób w rodzinie i grona przyjaciół. Dodatkowym atutem wędzarni jest fakt, iż możesz zabrać ją ze sobą wszędzie — na działkę, nad jezioro, a także na biwak.

Biesiady na łonie natury już niedługo staną się normalnością, a wykorzystać je możesz zarówno do grillowania, jak i do przygotowywania jednogarnkowych posiłków w kociołkach myśliwskich! Gulasze oraz zupy sprawdzą się podczas każdego spotkania na świeżym powietrzu. Ich duża pojemność pozwoli na przygotowanie obiadu dla całej rodziny. Odpowiednia konserwacja zaś sprawi, że garnki nie będą rdzewieć, tylko cieszyć Cię swoją funkcjonalnością przez lata!

Nieważne, jaki sposób przygotowywania jedzenia na świeżym powietrzu wybierzesz - pamiętaj o odpowiednim doprawieniu i zamarynowaniu wszystkich mięs, ryb oraz serów przed ich przyrządzeniem. Pomogą Ci w tym dedykowane peklosole, mieszanki ziół i przypraw, a także nastrzykiwarki, przy użyciu których zagwarantujesz sobie równomierny nastrzyk, czyli soczyste i aromatyczne oraz pełne w smaku potrawy - w całym ich przekroju! Solomierze ułatwią Ci kontrolowanie poziomu zasolenia solanek, a siatki wędliniarskie użyte podczas wędzenia nadadzą serom i wędlinom idealny kształt oraz profesjonalny wygląd!

Mamy nadzieję, że już niedługo dołączysz do grona osób radośnie biesiadujących na świeżym powietrzu, przy stole zastawionym domowym, własnoręcznie przygotowanym jadłem!

...bo domowe jest lepsze!