Browin Blog - Światowy Dzień sernika

Światowy Dzień sernika

2022-07-30
ulubione

Wśród wielu rodzajów zdrowych słodyczy, jakie możemy przygotować w domu, sernik jest zdecydowanie najciekawszą propozycją, która umożliwia wiele kulinarnych eksperymentów. Ze spodem, czy bez sama masa serowa może być wykonana z mnóstwa składników i dodatków. Światowy Dzień Sernika przypada na 30.07, a z tego artykułu dowiesz się, z jakich produktów warto skorzystać, by wykonać ten pyszny deser we własnej kuchni.

Światowy Dzień sernika

Jaki ser do sernika? Przepis na sernik wegański

Głównym składnikiem tego ciasta jest oczywiście masa serowa. Można ją wykonać zarówno ze składników tradycyjnych, pochodzących z krowiego mleka, jak i jego rozmaitych wegańskich odpowiedników. Do sernika najlepiej wykorzystać domowy ser – domowy twaróg lub mascarpone (przepis na mascarpone i wszystkie potrzebne akcesoria do jego wykonania znajdziesz tutaj.

Najpopularniejsze wegańskie serniki zawierają ser z nerkowców, ser z kaszy jaglanej bądź ser na bazie mleka kokosowego. Coraz większą popularność zyskuje także tofurnik zawierający w składzie tofu. Jednakże sernik możesz wykonać nawet z takich składników jak komosa ryżowa, ryż, nasiona słonecznika czy soczewica. Osobiście polecam szczególnie nerkowce i kaszę jaglaną, zwłaszcza jeśli dopiero chcesz rozpocząć przygodę z wegańskimi słodyczami. Oba składniki świetnie komponują się z owocami oraz czekoladą i da się z nich łatwo uzyskać smaczną masę serową.

Wykonanie sera z orzechów jest bardzo proste. W tym celu potrzebujesz:

  • 400 g nerkowców,
  • 400 g gęstej śmietanki kokosowej,
  • 125 ml syropu klonowego (lub mniej, jeśli wolisz mniej słodkie ciasta),
  • 125 ml płynnego oleju kokosowego,
  • sok z 1 cytryny.

Przed przystąpieniem do przygotowywania sernika, namocz orzechy przez ok. 2-3 godziny w przegotowanej wodzie lub ugotuj je we wrzątku przez 20 minut, po czym odlej wodę. Do namoczonych orzechów dodaj olej, syrop klonowy, sok z cytryny, a następnie zmiksuj wszystko w blenderze wysokoobrotowym. Masę wyłóż na spód sernika i pozostaw w lodówce na około 6 godzin. Spód sernika warto wykonać np. z mąki pełnoziarnistej z dodatkiem mąki migdałowej, jeśli jednak wolisz wykonać spód bez pieczenia — wykonaj go z płatków owsianych zmieszanych z rozpuszczoną czekoladą (przygotuj go jednak z wyprzedzeniem, gdyż taki spód również musi stężeć w lodówce przed wyłożeniem na niego masy serowej).

Powyższy podstawowy przepis możesz urozmaicać także innymi nasionami (doskonały będzie także ser z blanszowanych migdałów) lub wymieszać orzechy przed zblendowaniem pół na pół z ugotowaną kaszą jaglaną, aby uzyskać masę serowo-jaglaną. Jeśli lubisz, możesz także do masy dodać ulubiony aromat (np. skórkę z limonki, ekstrakt z wanilii lub inne aromaty do ciasta), a sam wierzch ciasta urozmaicać zdrowymi dodatkami np. dżemem, owocami czy gorzką czekoladą.

Światowy Dzień sernika

Sernik na keto

Dieta ketogeniczna, która zakłada niemalże całkowitą rezygnację ze spożywania węglowodanów (więcej o tej diecie pisałam tutaj) nie musi wiązać się z rezygnacją z jedzenia słodyczy. Ketofani mają do wyboru wiele ciekawych przepisów na ketobatony kokosowe i orzechowe, a także właśnie na serniki. Keto masa serowa zawiera w składzie śmietankę kokosową, olej kokosowy lub olej MCT, orzechy i żółtka, erytrytol lub ksylitol. Dozwolona jest także gorzka czekolada, a jako dodatek niewielkie ilości owoców, takich jak jagody, borówki, wiśnie czy porzeczki.

Światowy Dzień sernika

Czy sernik jest zdrowy?

W przypadku większości słodyczy pytanie o składniki odżywcze jest zbędne. Jednakże w przypadku sernika jak najbardziej ma ono sens, ponieważ właściwie każdy sernik, zarówno wegański, jak i niewegański (zwłaszcza ten słodzony zamiennikami cukru takimi jak erytrytol) ma sporo różnych właściwości odżywczych. Klasyczny sernik z twarogu to oczywiście doskonałe źródło białka. Sernik taki będzie zdrowszy, jeśli zamiast tłustego sera i masła do jego produkcji wykorzystasz chudy ser, olej kokosowy, masło lub zblendowane, namoczone orzechy. Poza białkiem, wartości odżywczych sernikowi dodają także żółtka jaj oraz masło.

Serniki wegańskie są o wiele bogatsze w składniki odżywcze, w zależności od wyboru składnika na masę serową będą dostarczały:

  • głównie białka, jeśli wykonamy sernik z tofu,
  • białka, błonnika, licznych mikroelementów i zdrowego tłuszczu roślinnego, jeśli do masy wykorzystamy orzechy. Przede wszystkim bogate w białko są migdały i surowe pistacje, które doskonale pasują na masę serową,
  • wysokiej jakości węglowodanów, żelaza, błonnika, krzemu, witamin z grupy B, fosforu, cynku, miedzi i manganu, jeśli głównym składnikiem masy serowej będzie kasza jaglana.

Podsumowanie

Dzień sernika można by utytułować dniem zdrowych słodyczy. Niewiele jest propozycji słodkości, które mogą dostarczyć tak niewiele cukru i jednocześnie tak wiele składników odżywczych. Serniki są sycące, te na zimno także przyjemnie chłodzące w letnie upały. To doskonały deser na przyjęcie, jak i zwykłe letnie popołudnie. Serniki wykonane zgodnie ze współczesnymi trendami są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Gorąco zachęcam więc do letnich, serowych eksperymentów.

Światowy Dzień sernika

...bo domowe jest lepsze!