Browin Blog - Woda destylowana w Twoim domu – do czego służy i jak jej używać?

Woda destylowana w Twoim domu – do czego służy i jak jej używać?

2021-03-04
Pojęcie wody destylowanej zna chyba każdy. Czy jednak wszyscy wiedzą, czym dokładnie jest taka woda i do czego można jej używać? W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam fenomen destylowania wody, opowiemy co się z nią dzieje podczas tego procesu, a także pokażemy cały wachlarz możliwości jej użycia. Jeśli więc chcecie poznać właściwości wody destylowanej i korzyści, jakie zapewnia – koniecznie przeczytajcie ten tekst do końca.

Woda destylowana – czyli co?

Woda destylowana to nic innego, jak zwykła woda poddana procesowi destylacji. Podczas tej operacji woda pozbawiona zostaje soli mineralnych oraz większości innych substancji, które się w niej zazwyczaj znajdują. Co więc zawiera woda destylowana? Nie znajdziecie w niej metali ciężkich, bakterii, chloru czy związków chemicznych. Po oczyszczeniu woda bogata jest tylko w rozpuszczone gazy, m.in. dwutlenek węgla, tlen i azot.
Skoro więc już wiemy, że woda destylowana nie zawiera szkodliwych i zbędnych substancji – pierwsze pytanie, na jakie odpowiemy, brzmi: czy wodę destylowaną można pić? …I tak, i nie. Woda destylowana, po pierwsze, nie smakuje bowiem jak zwykła woda, a po drugie pozbawiona jest cennych dla naszego organizmu minerałów, czyli potasu, magnezu i wapnia. Picie takiej wody nie zaszkodzi nam, jeśli zrobimy to w ramach wyjątku, np. nie mając dostępu do zwykłej, pitnej wody. Picie wody destylowanej na dłuższą metę może – według niektórych – doprowadzić do „wypłukiwania" z organizmu cennych składników, a także do zakwaszenia organizmu, gdyż ma ona większą kwasowość.


Do czego używać wody destylowanej?

Najczęstszym powodem sięgania po wodę pozbawioną zanieczyszczeń i minerałów jest …dbanie o własny samochód. Wody destylowanej używa się bowiem przy akumulatorach i chłodnicach samochodowych. Rozcieńczana z płynem chłodniczym sprawia, że płyn nie zostawia osadów na chłodnicy oraz pompie i nie skraca żywotności tych podzespołów. Woda destylowana zmieszana z płynem do spryskiwaczy pozwala zaś osiągnąć oczekiwaną gęstość płynu, a dzięki temu właściwą temperaturę jego zamarzania. 

Rozcieńczanie wody destylowanej z kosmetykami do mycia karoserii to sposób na brak nieestetycznych zacieków. Warto więc w swoim bagażniku lub domowym warsztacie posiadać nieco tego magicznego płynu! 

Destylowaną wodę wykorzystuje się również w systemach klimatyzacyjnych – zarówno tych biurowych, jak i domowych. Tego typu woda świetnie sprawdza się też jako płyn do nawilżaczy powietrza – po pierwsze nie powoduje zakamienienia urządzenia, po drugie tego typu nawilżanie powietrza jest szczególnie korzystne dla alergików.


Woda destylowana przyda się także w żelazku – podobnie jak w nawilżaczu powietrza nie odłoży się w nim kamień, a co za tym idzie, zmniejszymy szansę na pobrudzenie ubrań w trakcie prasowania. Ten trick stosują wszystkie duże pralnie, dlatego warto przenieść go również do własnego domu! Woda taka doskonale sprawdzi się również w kuchni – w piekarnikach parowych.


We fryzjerstwie (a co za tym idzie, także w wielu domowych łazienkach) woda destylowana używana jest do wszelkiego rodzaju urządzeń do stylizacji, np. szczotek parowych. Nie powoduje zakamienienia pojemnika, dyszy i generatora pary. Skoro już o parze mowa – z wodą, a właściwie parą powstałą z destylowanej cieczy, możecie spotkać się także podczas różnego rodzaju imprez, koncertów i uroczystości rodzinnych – używa się jej bowiem w wytwornicach pary.


Gdzie jeszcze używana jest woda destylowana? Hobbiści oraz zapaleni hodowcy rybek używają wody destylowanej w swoich akwariach jako składnika mieszanki wód o idealnych parametrach. Sprzyja ona jednak nie tylko rybkom, ale również naszym kwiatom – bardzo chętnie jest więc stosowania zarówno w ogrodnictwie, jak i do podlewania kwiatów doniczkowych. Za wodę destylowaną podziękują Wam szczególnie storczyki.


Woda destylowana świetnie sprawdza się również w przemyśle farmaceutycznym, gdzie potrzebna jest woda najwyższej jakości, a także przy produkcji kosmetyków. Jeśli więc lubicie sami wytwarzać domowe kosmetyki i będą one na bazie wody – zdecydowanie warto wybrać do ich produkcji właśnie tę destylowaną. 

Z wodą tego typu spotkacie się również w gabinetach stomatologicznych i laboratoriach, zarówno analitycznych, jak i fotograficznych. Co ciekawe – woda destylowana jest używana także przy produkcji luster, szkła i... niektórych ozdób choinkowych.


Jak widzicie, woda destylowana znajduje naprawdę szerokie zastosowanie i wykorzystać ją można w wielu dziedzinach i działaniach, także w domu. Gdzie kupić wodę destylowaną? Można ją nabyć w dużych marketach, na stacjach benzynowych, w sklepach budowlanych, a także przez Internet. Warto jednak zastanowić się, czy domowa destylacja wody nie byłaby lepszym pomysłem. Posiadając dom, ogród, samochód czy choćby duże akwarium, warto o takiej inwestycji pomyśleć. Szybko się zwróci, a na pewno przyczyni się do zmniejszenia ilości plastiku z butelek po wodzie destylowanej przynoszonej ze sklepów.

Jak samodzielnie zrobić wodę destylowaną? Destylatory są niezwykle łatwe w obsłudze i pozwalają w szybki sposób destylować wodę z kranu – wodę destylowaną możesz więc mieć na wyciągnięcie ręki, o każdej porze, we własnym domu, w takich ilościach, jakich potrzebujesz!

Moduły destylacyjne, dzięki którym zbudujesz własny destylator znajdziesz w naszym sklepie.

...bo domowe jest lepsze!