Browin Blog - Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

2023-03-16
ulubione

Wielkanoc to czas, gdy wiele osób decyduje się na przygotowanie wyjątkowych dań dla swoich bliskich. Jednym z popularnych sposobów na przygotowanie mięs i ryb jest ich marynowanie. Jest to proces, który polega na zanurzeniu produktów w zalewie z różnych składników, dzięki czemu nabierają one intensywnych smaków i aromatów. W tym artykule omówimy, jak marynować mięsa (boczek, żeberka i golonkę) oraz ryby - w kontekście domowego gotowania na Wielkanoc, z wykorzystaniem naszych wysokiej jakości mieszanek ziół i przypraw.

Jak przygotować mięsa i ryby na Wielkanoc?

Chcesz przygotować tradycyjne dania mięsne, takie jak boczek, żeberka czy golonka, a także ryby - i zaserwować je na Wielkanocny stół? Mamy na to sposób! Wykorzystując jedną z naszych marynat, nie tylko wzmocnisz smak i aromat swoich ulubionych potraw, ale także zwiększysz ich trwałość. Nie będziesz się już zadręczać myślą, że świąteczne pyszności szybko stracą swoje walory i trafią do kosza.

Nasza marka lubi proste, ale wysokiej jakości rozwiązania, dlatego w ofercie Browinu możecie znaleźć aż 4 marynaty - jedną dedykowaną do ryb, drugą do żeberek, następną do boczku, a kolejną do golonki. Ich użycie jest dziecinnie proste, a efekty zachwycą wszystkich Twoich bliskich! Dodatkowo większość naszych produktów cechuje czysty skład, czyli brak cukru, glutaminianu sodu i nitrytu, co pozwoli Ci na przygotowanie smacznych i aromatycznych, a co najważniejsze - zdrowych posiłków!

Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

Jak zamarynować boczek?

Boczek to produkt mięsny, który często gości na polskich stołach podczas świątecznych posiłków. Aby uzyskać jego najlepszy smak, warto go wcześniej zamarynować. Marynata do boczku to idealnie dobrana mieszanka ziół i przypraw, które podkreślą smak tego mięsnego specjału. W jej skład wchodzi niejodowana sól, granulowany czosnek, słodka wędzona papryka, pieprz czarny oraz majeranek.

Najprostsze przygotowanie boczku do pieczenia, to natarcie go oliwą oraz wtarcie w niego marynaty. 1 opakowanie wystarczy na ok. 1 kg boczku! Zalewę z przyprawami możesz wykonać również na bazie mieszanki octu i wody. Boczek powinien być marynowany przez co najmniej 12-24 godziny, a najlepiej na kilka dni przed przygotowaniem dania. Efekt marynowania możesz wzmocnić poprzez umieszczenie mięsa w woreczkach próżniowych.

Jeśli myślisz o przygotowaniu boczku dojrzewającego, połącz działanie Marynaty z odpowiednią ilością kultur bakterii z naszej oferty. Przygotowując do wędzenia mięso, nie zapomnij o wcześniejszym nastrzyknięciu go saletrą, która również dostępna jest w naszym sklepie. My polecamy przepis na boczek pieczony - recepturę zdradzamy w naszym Przepiśniku.

Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

Żeberka - w czym je zamarynować?

Żeberka to kolejny popularny produkt mięsny, który idealnie nadaje się na Wielkanocne stoły. Aby uzyskać najlepszy smak żeberek, warto je poddać działaniu marynaty. Proponowaną mieszanką z naszej oferty jest w tym przypadku Marynata do żeberek, w której składzie znajdują się odpowiednie proporcje niejodowanej soli, czosnku granulowanego, papryki słodkiej wędzonej, pieprzu czarnego, papryki ostrej chili, oregano i majeranku. 1 opakowanie wystarcza na 1 kg żeberek i podobnie jak w przypadku Marynaty do boczku, najprościej jest zamarynować mięso nacierając je oliwą i zawartością opakowania Marynaty. Marynując na mokro, możesz skorzystać z przygotowania zalewy na bazie octu winnego, miodu i czosnku.

Żeberka powinny być marynowane przez co najmniej 12 godzin, a najlepiej na 24 godziny przed przygotowaniem. Marynuj w lodówce, pod przykryciem. Polecamy przepis naszych ekspertów na pieczone żeberka, które z pewnością zasmakują Twoim bliskim. Recepturę znajdziesz na naszym Przepiśniku.

Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

Marynowanie golonki - krok po kroku!

Wielkanocna golonka to danie, które doceni w Wielkanoc niejeden fan wybornych mięs. Jej przygotowanie również można rozpocząć od marynowania na sucho lub na mokro z dodatkiem octu i wody. Skład naszej Marynaty do golonki to: sól niejodowana, przyprawy (czosnek granulowany, pieprz czarny, kmin rzymski, ziele angielskie, papryka słodka wędzona, papryka ostra chili), majeranek. Jedno opakowanie wystarczy na zamarynowanie aż 2 kg golonki. Minimalny czas jej marynowania wynosi 12 godzin, zalecamy jednak, by marynowanie trwało przez całą dobę - i by odbywało się w warunkach chłodniczych.

Jeden z naszych przepisów na pyszną pieczoną golonkę znajdziesz w Przepiśniku.

Zamarynuj ulubione dania na Wielkanoc!

Marynowanie ryb na wielkanocny stół

Jeśli chodzi o ryby, to wiele osób decyduje się na marynowanie śledzi czy łososia. Skład naszej Marynaty do ryb jest jednak uniwersalny i z powodzeniem zamarynujesz w niej każdy ulubiony gatunek ryb. To, o czym warto pamiętać przygotowując swoją rybę jako "postne" wielkanocne danie to fakt, iż marynata do ryb, jako jedyna z oferowanych przez nas mieszanek, zawiera cukier. Oprócz niego w składzie tej Marynaty znajduje się sól oraz mieszanka ziół i przypraw (pieprz cayenne, papryka słodka, pieprz czarny, gorczyca biała, tymianek, imbir oraz liść laurowy).

Przygotowanie zalewy do marynowania ryb zależy od preferencji smakowych - my zalecamy rozpuścić Marynatę w wodzie. Możesz jednak dodać do niej również nieco oleju, octu lub musztardy, dzięki czemu wzmocnisz efekty smakowe. Marynowanie ryb może być nieco krótsze niż mięs i wynosić ok. 10 godzin. Pamiętaj jednak, by zamarynowaną rybę włożyć na ten czas do lodówki lub innego chłodnego miejsca, którego temperatura nie będzie przekraczać 8°C.

Karp w garnku rzymskim to jedna z tych potraw, które tradycyjnie kojarzą się z zupełnie innymi świętami :) - ale danie to może być także oryginalną propozycją na uzupełnienie wielkanocnego menu. Warto spróbować, a ze zdobyciem karpia nie powinno być problemu. Przepis znajdziesz w naszym Przepiśniku. 

Co zrobić z zamarynowanym mięsem?

Po marynowaniu mięso lub rybę możesz przygotować na dowolnie wybrany przez siebie sposób. Możesz je piec, grillować lub smażyć na patelni, wędzić bądź też przygotować do procesu dojrzewania. Takie dania będą miały intensywny smak i aromat, który z pewnością zachwyci Twoich gości podczas świątecznych przyjęć. Spraw, by ta Wielkanoc była prawdziwie smaczna, a Twoi goście nie odeszli od stołu głodni. 

Dlaczego warto marynować potrawy?

Podsumowując: marynowanie mięsa i ryb jest doskonałym sposobem na przygotowanie smacznych i aromatycznych dań na Wielkanoc. Warto wykorzystać różne mieszanki ziół i przypraw, aby podkreślić smak mięs lub ryb w zależności od ich rodzaju, ale także dodać do marynat odrobinę octu i oliwy, aby potrawa stała się bardziej soczysta. Marynowanie korzystnie wpływa zarówno na intensywność smaku i aromatu dań, jak też na ich trwałość. Jeśli więc chcesz cieszyć się ulubionymi smakami jeszcze kilka dni po Świętach, marynuj i przechowuj domowe wyroby dłużej!

...bo domowe jest lepsze!