Browin Blog - Przygotowani do robienia wina? Cz. 2

Przygotowani do robienia wina? Cz. 2

2021-08-25

Jak i kiedy zaplanować nastaw?

Znajdą się pewnie fanki i fani spontanicznego działania, jednakowoż w sprawie wina (jeśli ma być udane!) zalecamy uprzednie rozplanowanie działań w czasie. Zaplanowanie całego procesu z wyprzedzeniem uchroni Cię przed niemiłymi niespodziankami, np. niewystarczającą ilością pożywki lub brakiem Klarowinu w chwili, gdy trzeba będzie ich użyć. Przecież nikt z nas nie ma ochoty na poszukiwanie niezbędnych składników późnym wieczorem… Nie każdy ma znajomych winiarzy, którzy przyjdą z pomocą o każdej porze dnia i nocy. Wydawać by się mogło, że takie problemy napotkają jedynie nowicjusze. Pamiętaj jednak, że nawet doświadczony twórca win domowych po prostu nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Ponadto wyliczanie odpowiednich proporcji, spisywanie potrzebnych składników i kolejności wykonywanych zadań bywa nużące i zawiłe bez względu na staż. Na ten problem mamy świetne rozwiązanie, a jest nim narzędzie, które zdecydowanie przyspieszy i ułatwi planowanie winnych przygód. To Kalkulator winiarski. Wiesz już z jakich owoców będziesz robić wino? Dzięki naszemu kalkulatorowi już nie musisz się martwić wyliczaniem proporcji. Wystarczy, że wybierzesz owoce, ich wagę, rodzaj wina i jego moc, a nasz kalkulator poda składniki, ich ilości, przepis oraz wskaże potrzebne produkty. Jedyne co Ci pozostanie, to zrobić zakupy i zabrać się do roboty. Czy kreowanie recepty na wino było kiedyś prostsze? Pamiętaj jednak, że wyniki podane przez kalkulator to trafne wskazówki, ale nie gwarancja sukcesu. Zawartość cukru w owocach jest inna każdego roku. ​

Od niedawna mamy kolejne narzędzie, które z pewnością pomoże zarówno początkującym, jak i profesjonalistom. Jest to aplikacja Wino domowe. Wystarczy ją zainstalować na telefonie i gotowe. Ma ona wiele funkcji, a jedną z nich jest planowanie nastawu. Teraz już nie musisz pamiętać, kiedy proces robienia wina został rozpoczęty. Może to było dwa dni temu, a może cztery? Wszystko tak szybko się dzieje, że pewne rzeczy trudno zapamiętać – teraz nie musisz się tym martwić, bo aplikacja chętnie pomoże. W naszej aplikacji możesz wszystko zapisać: wszystkie składniki, datę nastawienia, cały proces krok po kroku itd. Aplikacja będzie przypominać Ci o kolejnych etapach pracy, wysyłając powiadomienia. Możesz nawet zaplanować nastaw miesiąc wcześniej, a dostaniesz przypomnienie w odpowiednim czasie.


Przygotowani do robienia wina? Cz. 2

Gdzie szukać gotowych przepisów na wino?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z winiarstwem, warto skorzystać z gotowego przepisu. Przepisy na wszelkie trunki i napoje znajdziesz w naszym Przepiśniku, np. na domowe wino aroniowe albo na wino malinowe z suszu (dobre propozycje na start). Przepisy na wino mogą także posłużyć zaawansowanym winiarzom, chociażby jako inspiracja. Po latach przygotowywania trunków zdobywa się ogromne doświadczenie, ale z czasem zaczyna brakować pomysłów. Dlatego każdego zachęcamy do sprawdzenia naszych przepisów w celu odkrycia nowych smaków. Przepisy te, a także udostępnione przez naszych Klientów, możesz zobaczyć również we wspomnianej wcześniej aplikacji Wino domowe. Przeglądając przepisy, możesz dodawać je do ulubionych, aby o nich nie zapomnieć, albo od razu kopiować je do siebie i planować nastawy.


Przygotowani do robienia wina? Cz. 2

Wino domowe – to się da zrobić, trzeba tylko chcieć!

Jak zdążyłeś się już zapewne zorientować, samodzielne wyprodukowanie wina wcale nie musi być takie trudne. Mogłoby się wydawać, że potrzeba do tego ogromnej wiedzy, doświadczenia i niebywałej skrupulatności. Tak wcale nie musi być! Z pomocą, jaką oferuje BROWIN, robienie wina w domu to sama przyjemność, nawet dla zagubionych nowicjuszy. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania, zawsze możesz się do nas zgłosić, a my chętnie pomożemy. Zatem nie zwlekaj, przygotuj się na szczyt sezonu już dziś i wkrótce zajmij się tworzeniem swojego pierwszego lub kolejnego wina – owocowego lub gronowego. A może, jeśli masz miejsce i nieco entuzjazmu, pomyśl także o własnej, choćby malutkiej, przydomowej winniczce… Coraz więcej odmian winorośli świetnie sobie radzi w naszych warunkach klimatycznych.


Powodzenia – i na zakończenie toast wzniesiony oczywiście domowym winem: Twoje zdrowie, Szanowny Czytelniku – niech winiarskie hobby przyniesie Ci wiele satysfakcji i powodów do dumy!


...bo domowe jest lepsze!