Browin Blog - Dynia - dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?

Dynia - dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?

2019-10-21

...jest bezcennym warzywem, które przypłynęło do Europy w XV wieku na statkach Kolumba. To warzywo o wszechstronnych walorach. Jej wartości odżywcze są nieocenione. Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu. Zawiera ona dużo karotenu - im bardziej intensywny jest zatem kolor miąższu, tym więcej w dyni witamin. O wartości dyni decyduje głównie zawartość cukru, która zależnie od odmiany i stopnia dojrzałości może dochodzić do kilku procent. Dynie zawierają również stosunkowo dużo witamin A, B1, B2, C, PP. W składzie dyni odnajdziemy także wiele składników mineralnych - zwłaszcza fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Warzywo to jest niskokaloryczne i beztłuszczowe. Zawierają pektyny i kwasy organiczne. Dynia wzmacnia także system immunologiczny - poprzez działanie antyutleniające i inaktywujące wolne rodniki, co przeciwdziała zarazem nowotworom i chorobom układu krążenia. Dynia ma również niską zdolność wiązania azotanów z gleby, dlatego doskonale sprawdza się w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, choroby tętnic, otyłość i zaburzenia przemiany materii.

Dynia - dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?

Ogromne właściwości lecznicze mają również tzw. pestki, czyli nasiona dyni. Od niepamiętnych czasów świeże, nieprzesuszone pestki stosowane są przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego. Zapobiegają również miażdżycy. Ponadto znajdują się w nich łatwo strawne białka, witamina E i mikroelementy: selen, magnez, cynk, miedź i mangan. Nasiona dyni stosuje się od bardzo dawna w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego. Z kolei zawartość cynku oraz lecytyny wpływa korzystnie na czynności mózgu.

Dynia - dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?

Obecnie na rynku dostępnych jest dużo gatunków dyni, które przetwarzać można na różne sposoby. Dynie nadają się do przechowywania w zalewie octowej, cukrowej, jako kiszonki w słoikach czy mrożonki, przy czym nie tracą prawie wcale swoich właściwości odżywczych. Z miąższu dyni przygotować można zupy, racuchy, farsze do naleśników, a także ciasta. Pestki idealnie sprawdzą się do sałatek lub wypieków. Niezwykle cenny staje się również olej z dyni, który może być podstawą wielu dressingów. Potrawy i możliwości wykorzystania tego warzywa można by wymieniać bardzo długo. Warto nadmienić, że nawet tradycyjne potrawy z dodatkiem dyni potrafią uzyskać niepowtarzalny i oryginalny smak.​


Szukasz sprawdzonych sposobów na dynię, zainspiruj się naszymi najlepszymi przepisami na dyniowe dania:


Dynia - dlaczego warto mieć ją w swojej kuchni?

... bo domowe jest lepsze!