Browin Blog - Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

2024-01-03
ulubione

Produkcja oraz przetwórstwo mięsa jest jednym z najbardziej chłonnych energetycznie gałęzi przemysłu. Czasy, w których większość osób pozyskiwała mięso z przydomowych gospodarstw i niewielkich hodowli od sąsiadów minęły, prawdopodobnie bezpowrotnie. Mięso oraz wędliny dostępne w sklepach od lat tracą na jakości. Niskie, atrakcyjne ceny wędlin na sklepowych półkach zazwyczaj wynikają z niskiej klasy mięsa, a także oznaczają obecność szeregu dodatków polepszających smak i wygląd oferowanego produktu. Rosnące drastycznie koszty surowców, nawozów i pasz przyczyniają się jednocześnie do ogromnego wzrostu kosztów pozyskania mięsa, szczególnie tego wysokiej jakości. Jak zatem zadbać o swój comiesięczny budżet, optymalizując spożycie mięsa i wędlin? Zapraszam do lektury.

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Zapobieganie marnowaniu żywności

Wędliny sklepowe ze względu na znaczną ilość dodatków najczęściej szybko tracą świeżość, walory smakowe i zapachowe. Niestety często słyszy się, że zakupiona w sklepie szynka po 2-3 dniach nadaje się już tylko do wyrzucenia. Dodatkowo kupując ją produkujemy spore ilości śmieci niepodlegających recyklingowi (tłuste opakowania foliowe i papierowe po wędlinach). Sama produkcja wędlin zużywa także mnóstwo wody i energii. Przemysłowy wyrób mięsa w istotnym stopniu obciąża środowisko. Alternatywą jest przygotowanie szynki domowej roboty, a także innych domowych wędlin pieczonych lub parzonych. Przygotowując wędliny własnoręcznie, nie skazujemy się bowiem na spożywanie mięsa pełnego zbędnych i negatywnie wpływających na zdrowie dodatków. Domowe wędliny pozostaną także dłużej świeże. 

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Sprzęt do wyrobu wędlin domowych 

Wykonywanie wyrobów mięsnych nie wymaga dużych nakładów związanych z zakupem sprzętu. Domowa kiełbasa w słoiku, pasztetowa lub pasztet to propozycje dla tych osób, które nie chcą inwestować na początek żadnych środków, a dysponują w domu słoikami, formami do pieczenia oraz blenderem lub maszynką do mielenia (przykładowy przepis znajdziesz tutaj). Jest to najprostszy sposób, aby zacząć przygotowywać domowe specjały.

Nieco więcej sprzętu wymaga kiełbasa domowa. Niewątpliwie warto się nauczyć przygotowywać domowe parówki dla dzieci, które będą jakości nieporównywalnie lepszej od tej, jaką prezentują te sklepowe. Do wyrobu własnych parówek będziesz potrzebować - poza maszynką do mielenia - także nadziewarkę. Jeśli chcesz wykonywać szynki domowej roboty, przyda Ci się z kolei: nastrzykiwarka, aplikator do siatek wędliniarskich i same siatki wędliniarskie

Domowe wędliny bez wędzenia to propozycja dla osób, które nie mają możliwości przeprowadzenia procesu wędzenia swoich wyrobów oraz nie mogą sobie pozwolić na wędzonki ze względu na stan zdrowia. Jeśli marzy Ci się domowa kiełbasa wędzona, a masz miejsce koło domu czy działkę, wystarczy uzupełnić domowy sprzęt o najprostszą wędzarnię ogrodową. Jeśli mieszkasz w bloku, wędzić możesz nawet na balkonie wykorzystując wędzarnię balkonową (oczywiście o ile nie zakłóci to komfortu sąsiadów). Z powodzeniem uwędzisz w niej ryby, sery, a także nieduże kawałki mięs. 

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

Szynka z szynkowaru

Jeśli chcesz cieszyć się parzonymi wyrobami, warto kupić szynkowar, w którym przygotujesz zarówno dania do spożycia na ciepło, jak i na zimno. Szynka domowa w nim przygotowana będzie o wiele zdrowsza niż sklepowa, a także dłużej świeża. Warto skorzystać z pakowania próżniowego, aby dodatkowo wydłużyć termin jej przydatności do spożycia. Sklepowe produkty zawierające podroby często mają mnóstwo wypełniaczy i dodatków, które sprawiają, że takie wyroby nie są zbyt zdrowe. W szynkowarze można przygotować dania zarówno mięsne, jak i wegańskie. Polecam serdecznie wypróbować:

Wszystkie te propozycje będą dobrym urozmaiceniem kanapek i poza pełnowartościowym białkiem dostarczą mnóstwa mikroelementów i witamin. Dobrej jakości pieczone mięso kosztuje ok. 40-50 zł za kilogram. Wykonując 1 kilogram wędliny z szynkowaru ponosisz właściwie tylko koszty mięsa (ok 20-30 zł za kilogram, w zależności od wybranego przepisu), a zioła i dodatki to koszt ok. 5 zł na cały szynkowar. Używając peklosoli zwiększysz trwałość swojego wyrobu, a do kosztów jego wykonania dołożysz dosłownie kilkanaście groszy. Decydując się na domowe wyroby wiesz co jesz i nie przepłacasz, a swoje dania serwujesz tak jak lubisz, wybierając odpowiednie dodatki, np. w postaci oliwek, suszonych pomidorów, aromatycznych ziół i przypraw.

Produkty zero waste

Wykonując domową kiełbasę, wędliny z szynkowara, pasztet czy słoikówkę, możesz użyć tego, co akurat masz w domu. Warto testować mieszanki mięsno-warzywne. Do mielonych domowych wyrobów możesz dodać także ugotowaną, zmieloną soczewicę, mielone nasiona (dowolnie wybrane, choć niektóre, jak np. mielony len, nadają potrawom dobrą strukturę i warto je dosypywać właściwie zawsze), a także ugotowane i zblendowane warzywa, takie jak batat, burak, marchew czy por. Dzięki temu Twoje wyroby staną się jeszcze bardziej zero waste, a Ty zużyjesz mniej mięsa i sprawisz, że Twoja dieta będzie zdrowsza oraz bardziej ekologiczna.

Nie daj się inflacji - zrób sobie wędlinę

...bo domowe jest lepsze!