Garnki rzymskie — co to jest i jak prawidłowo ich używać?
Garnki rzymskie są naczyniami ceramicznymi, robionymi ze specjalnej glinki - charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na wysokie temperatury. Garnki te są wykonane z naturalnych składników, dzięki czemu są ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Ich unikalna konstrukcja umożliwia równomierne pieczenie potraw, a możliwość namoczenia garnków przed wypiekiem sprawia, że przygotowywane dania pieczone są w atmosferze pary wodnej. Przekłada się to na smak oraz aromat potraw, a także idealną soczystość w przypadku mięs oraz chrupkość przy wypieku pieczywa! Specjalna oferta garnków rzymskich z emaliowanym wnętrzem pozwala zaś na wygodne przygotowywanie dań mających z natury tendencją do przywierania. Zapiekanki, naleśniki i dania jednogarnkowe będą tak idealne, że zawsze zjesz je z apetytem.
Więcej o konserwacji i przygotowaniu garnków rzymskich do pieczenia przeczytasz w naszym wpisie "Jak korzystać z garnków i form rzymskich".
Jak używać garnków rzymskich?
Aby przygotować idealnie soczyste mięso w garnkach rzymskich, należy w pierwszej kolejności namoczyć garnki w wodzie - przez około 20-30 minut, aby naczynie mogło odpowiednio nasiąknąć wodą. Następnie mięso należy włożyć do garnka i przyprawić ulubionymi przyprawami, obłożyć warzywami oraz zalać winem lub bulionem. Kolejny krok to wstawienie garnka do zimnego piekarnika i nastawienie zalecanej temperatury pieczenia. To niezwykle ważne, by pamiętać o rozpoczynaniu pieczenia w jeszcze nierozgrzanym piekarniku. Dzięki temu tworzywo garnka nie jest narażone na pęknięcia, nagrzewa się powoli i angażuje 100% swoich możliwości. Korzystając z tej metody sprawisz, że mięso będzie się gotować w swoim własnym sosie, a jego wewnętrzna temperatura będzie się równomiernie zwiększać, wraz z rozgrzewaniem piekarnika, co pozwoli na uzyskanie perfekcyjnie soczystych i miękkich kawałków. Dzięki parze wodnej Twoje potrawy nigdy nie będą zbyt suche! Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie wielkanocne dania możesz przygotować w tych naczyniach, podpowiadamy: w naszym Przepiśniku znajdziesz sprawdzone przepisy na boczek pieczony, żeberka oraz golonkę , do upieczenia których możesz wykorzystać jedną z naszych nowości w postaci marynat. Wielkanocnym hitem, który z pewnością zachwyci całą Twoją rodzinę i znajomych, będzie rolada schabowa ze szpinakiem i fetą. Przygotuj ją na wielkanocny stół, a wszyscy będą delektować się jej smakiem oraz fantastycznym wyglądem. Mamy również coś dla fanów klasyki, czyli pieczonej szynki, która wprost z garnka rzymskiego może trafić na stół zarówno jako danie obiadowe, jak i dodatek do kanapek.
Beztłuszczowe pieczenie w garnku rzymskim
Garnki rzymskie są idealne zarówno do przygotowania mięs, jak i ryb, warzyw oraz zapiekanek. Dzięki właściwościom izolacyjnym tych naczyń, warzywa i ryby zachowują swoją naturalną wilgoć i aromat, który wydobywany jest w całości jedynie z użytych składników. Aby przygotowywać swoje ulubione potrawy w garnkach rzymskich, wcale nie musisz dodawać do nich oleju! Kolejną zaletą garnków jest więc fakt, iż umożliwiają one przygotowanie zdrowych i odżywczych potraw, co szczególnie docenią osoby stawiające na zdrowy styl życia. Jeśli chcesz więc przygotować na świąteczny stół dania zdrowe, bez dużej ilości tłuszczu - "wyposażenie się" w garnek rzymski będzie idealnym rozwiązaniem. Garnki rzymskie to również ciekawy i niebanalny pomysł na upominek "od zajączka". Jeśli w Twoim domu panuje tradycja obdarowywania się prezentami nie tylko w Boże Narodzenie, ale również z okazji Wielkanocy, to mocno zachęcamy do przyjrzenia się całej ofercie rzymskich garnków - szczególnie w kontekście prezentów dla osób kochających domowe gotowanie.
Pieczenie chleba w glinianym garnku
Choć garnki rzymskie fantastycznie spisują się podczas przygotowywania potraw z ryb, mięs i warzyw, warto mieć na uwadze, że najstarszym sposobem ich wykorzystania stał się wypiek chleba. Tę opcję możesz rozszerzyć o wypiek ciast, np. drożdżówek z owocami i kruszonką. Dla fanów makowca, który wręcz musi pojawić się na wielkanocnym stole, mamy sprawdzony przepis na przygotowanie tego deseru w rzymskiej formie.
Jeśli ma się chęć na pieczywo, garnek rzymski należy wcześniej namoczyć - podobnie jak choćby w przypadku mięs. Pozwoli to naczyniu podczas pieczenia oddać całą zebraną wodę w postaci pary. Ta sprawi, że chleb będzie idealnie miękki w środku i nieziemsko chrupiący z zewnątrz, a dodane do niego przyprawy (np. kminek) lub zioła jeszcze mocniej wydobędą swój aromat. Jeśli interesują Cię domowe wypieki z mąki, koniecznie przeczytaj nasz artykuł "Zrób sobie domową piekarnię!". W naszym Przepiśniku oprócz atrakcyjnych receptur czeka na Ciebie również poradnik: Jak zrobić domowych chleb na święta - jesteśmy przekonani, że z tymi poradami chleb domowego wyrobu zostanie na stałe w Twoim menu.
Pomysły na potrawy z garnka rzymskiego
W garnku rzymskim przygotujesz wspomniane wcześniej boczki, szynki i golonki, a także ryby każdego rodzaju. Dania obiadowe takie jak zapiekanki lub mięsa w towarzystwie warzyw również zachwycą Cię swoim smakiem i aromatem. Nasi eksperci-smakosze przygotowali w naszym Przepiśniku moc ciekawych propozycji, które mogą być zarówno gotowym pomysłem na wielkanocne potrawy, jak i inspiracją dla Twoich własnych pomysłów. Również wielbiciele diety wegańskiej mogą skusić się na wypieki z form rzymskich. Przykładem dania bezmięsnego będzie tutaj nasz przepis na wegański pasztet. Chleb gryczano-ryżowy , chleb bananowy oraz chleb czekoladowy będą ciekawymi pomysłami na urozmaicenie świątecznego menu. Na koniec polecimy Ci też przepis na tradycyjną wielkanocną pieczeń rzymską z jajkiem oraz na ziołowy chlebek do odrywania. Obie te potrawy z powodzeniem wykonasz w garnkach i formach rzymskich, a ich niebanalny wygląd i smak idealnie wpisze się w świąteczne ucztowanie z Twoimi bliskimi!
Podsumowując - Wielkanoc to czas, gdy rodziny gromadzą się przy stole, aby cieszyć się smacznym jedzeniem i razem miło spędzić czas. Dlatego warto wykorzystać garnki rzymskie do przygotowania tradycyjnych dań wielkanocnych, takich jak biała kiełbasa, faszerowane jajka czy też różne specjały z baraniny. Te potrawy nie tylko smakują wyśmienicie, ale też przypominają o tradycji i kulturze polskiej kuchni, a wykonane w nietypowy sposób, przy pomocy narzędzi takich jak garnki i formy rzymskie, wprowadzą dodatkowo nutę nowoczesności i pozwolą odkryć znane smaki w nowych odsłonach!
...bo domowe jest lepsze!