Browin Blog - Tajemnice Bułek

Tajemnice Bułek

2021-06-01

Chleb na kartach historii ma zapisanych wiele stron. Wiemy, że wypieka się go od 12 tysięcy lat, a pulchność tego wypieku zawdzięczamy Egipcjanom. Jak sprawa się ma, jeśli chodzi o bułki? Istnieje wiele niewiadomych co do ich pochodzenia — ponieważ okrągłe, śniadaniowe wypieki mają wielu swoich fanów, z okazji Dnia Bułki obchodzonego 1 czerwca, postanowiliśmy podzielić się z Wami kilkoma ciekawostkami i faktami na ich temat, a także zebrać dla Was sprawdzone przepisy na te aromatyczne wypieki!

Historia bułki w pigułce...

Najwięcej wiadomo o kajzerkach — pochodzą one z Austrii i znane są od co najmniej 1760 roku. Według niektórych nazwa kajzerki wywodzi się od niemieckiego słowa Kaiser, czyli cesarz. Zarówno kształt, jak i sposób wypieku tej bułki został opracowany przez wiedeńskich piekarzy. Jeśli mowa o innych bułkach wiadomo, ze wypiek tych pierwszych był wynikiem wypieku chleba. Swoja puszystość i strukturę bułki osiągnęły jednak dopiero niecałe 5 tysięcy lat temu. Jak można się wiec domyślać, pierwsze bułeczkowe wypieki nie miały zbyt wiele wspólnego z tymi znanymi nam obecnie!

Ile rodzajów bułek istnieje na świecie?

Tego nie da się policzyć! Tak naprawdę w zależności od zbóż, kraju i sposobu wypieku, w jakim powstają bułki, można wyróżniać setki, jeśli nie tysiące ich odmian.

Jakie są najbardziej znane bułki?

Oprócz wcześniej wspomnianej kajzerki do najbardziej popularnych bułek należy oczywiście symbol francji, czyli bagietka. W odpowiedzi na francuski przysmak Włosi stworzyli ciabattę. Inną popularną bułką jest pełnoziarnista grahamka. Francuzi zasłynęli również słodkimi brioszkami, które za sprawą dużej ilości masła w składzie są niezwykle delikatne i wręcz rozpływają się w ustach. Szafranowe bułeczki, słodkie i popularne w krajach skandynawskich to Lussekatt. Innym znanym, także w Polsce wypiekiem są obwarzanki, które również zaliczane są do bułek.

Kilka ciekawostek o bułkach.

Dlaczego bagietka jest podłużna? Według francuskich legend jej kształt nie jest przypadkowy — stworzona została przez francuskich piekarzy za czasów Napoleona Bonaparte i jej główną zaletą był kształt pozwalający na zmieszczenie się bułki w kieszeni żołnierskiego munduru!

Każdy region Włoch ma swoją ciabattę

Ciabatta to włoska bułka stworzona przez Arnoldo Cavallariego w 1982 roku, która podbiła serca mieszkańców geograficznego buta do tego stopnia, że obecnie każdy region Włoch posiada swoją odmianę tego wypieku!

Krakowskie Obwarzanki zostały wpisane do Unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Fakt ten miał miejsce w 2010 roku. Skąd wzięła się nazwa obwarzanek? Pochodzi ona od sposobu przygotowania tego wypieku, czyli obgotowywania (obwarzania) w wodzie, a następnie osączania i pieczenia do zarumienienia!

Jak rozpoznać czy bułka jest świeża?

Wystarczy jej dotknąć! Świeża bułka jest miękka i ma tendencje do kruszenia. Czerstwe pieczywo jest zaś twarde i wysuszone.

Tradycyjna austriacka kajzerka waży 58 g

I przygotowywana jest z pszennego ciasta. Swoje charakterystyczne bruzdy uzyskuje ona zaś nie przez nacinanie (choć jest to prosty sposób na uzyskanie tej formy bułki), a poprzez pięciokrotne składanie uformowanej na placuszek porcji ciasta!

Ilość nacięć na kajzerce ma znaczenie.

W Polsce kajzerkę z czterema nacięciami kupicie w Krakowie, z pięcioma zaś w Warszawie i to właśnie on jest za sprawą wielkich sieci handlowych najbardziej rozpowszechnionym wzorem w naszym kraju!

Kształt bułki jako symbol miasta

Łódź zasłynęła z pieczywa w kształcie listka koniczyny, Kraków ma swoje obwarzanki, a w Kazimierzu nad Wisłą pieczono bułki w kształcie kogucików!

Bułkowy savoir-vivre

Bułki podawać na stół powinno się w całości — najlepiej w koszyku wyłożonym serwetką lub lnianą ściereczką. Bagietki można na styl francuski przełamać na pół lub pokroić na grube plastry pod dużym skosem! Przed wysychaniem bułek uchronią nas zaś stalowe lub drewniane chlebaki — bułek nie należy przechowywać zaś w plastikowych pudełkach.

Bułka paryska nie jedno ma imię

Czy wiecie, że kupując bułkę paryską, w Łodzi musicie poprosić o "angielkę", w Białymstoku o "batona", w Poznaniu o "kawiorka", a w okolicach Lublina o "parówkę?" Kraków i Górny Śląsk nazywa tę bułkę "wek" lub "weka", w woj. łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim pieczywo to mianuje się jako "bułka wrocławska", a inni zwą ją "bułką kielecką"? Prawdziwe bułeczkowe zamieszanie!

Dość już jednak o teorii pora na degustację, czyli listę przepisów na najpyszniejsze i najsmaczniejsze bułeczki, jakie znamy!

Rozpoczniemy od klasyki, czyli bułek domowych, dla fanów kolorów mamy dwa przepisy — pierwszy na czerwone bułki z buraka oraz drugi na zielone bułeczki szpinakowe. Dla fanów burgerów przygotowaliśmy przepis na bułki do burgerów. Bułki z patelni to angielski przysmak śniadaniowy. Podróżując kulinarnie po świecie, warto również wypróbować przepisu na słodkie budyniowe norweskie bułeczki Skoleboler, a także azjatyckie bułeczki bao przygotowywane na parze. Urozmaiceniem zwykłych bułek będą zaś na pewno bułki ziemniaczane. Na deser zaś nie pozostaje nam nic innego jak słodkie bułeczki ze śliwką. Mamy nadzieję, że wśród tych przepisów znajdziecie swój ulubiony, a jeśli nie ma go na liście — koniecznie podeślijcie nam swój ulubiony przepis wraz ze zdjęciem wypieku — chętnie umieścimy go na swoim blogu!

...bo domowe jest lepsze!