Browin Blog - Domowe wypieki - dlaczego warto?

Domowe wypieki - dlaczego warto?

2021-04-29

Każdy, kto dba o dietę — swoją i swoich bliskich, chce się zdrowo odżywiać. Najczęstszą drogą do pełnowartościowych posiłków jest więc sprawdzanie etykiet, niekupowanie wysoko przetworzonego jedzenia, duża ilość owoców i warzyw na talerzu, a także stawianie na wysokiej jakości, eko produkty. Co jeszcze możesz zrobić dla swojej odporności, sylwetki i dobrego samopoczucia? Dokonaj zmian także w swoim chlebaku — zmieniając marketowe pieczywo, na pieczywo własnego wypieku, ...bo domowe jest lepsze!

Przeanalizuj skład kupionego w sklepie chleba — zapewniamy, że znajdziesz tam mnóstwo substancji, których wcale nie musi tam być. Jak temu zapobiec? Wypiekaj własne pieczywo! To naprawdę proste, bezproblemowe i szybkie — do wykonania własnego bochenka z gotowego zakwasu z drożdżami potrzeba Ci nie wiele ponad 2 godziny! Zaletą przygotowywania własnego pieczywa jest to, że wiesz, co skrywa ono w środku. Samemu dobierasz rodzaj mąki, drożdże i dodatki. Szukasz przepisu na chleb pszenny? - Proszę bardzo, znajdziesz go tutaj. A może zastanawiasz się jak upiec chleb żytni lub domowy chleb tostowy? Przychodzimy z pomocą! Chcesz wprowadzić do kuchni nieco oryginalności? Upiecz na śniadanie kolorowe bułki! Bez barwników i sztucznych dodatków. Zielone bułeczki uzyskasz, dodając do ciasta szpinak, różowe — dodając soku z buraka! Domowa piekarnia nie stawia przed Tobą ograniczeń, ba — otwiera nowe horyzonty, bo od dzisiaj możesz podróżować bez wychodzenia z kuchni. Norweskie chlebki Settekake (przepis tutaj) idealnie sprawdzą się jako dodatek do gulaszu. Zamiast gotowej tortilli czy pity zrób swoje plaski Tureckie (przepis tutaj). Na śniadanie polecają się angielskie muffiny pieczone na patelni (przepis znajdziesz tutaj), a na biwak, do szkoły lub lunch do pracy polecamy Ci norweskie bułeczki z budyniem i kokosem — Skoleboller! Wieczorny seans filmowy lub weekend spędzony w gronie znajomych możesz natomiast uczcić domową z pizzą, z dodatkami takimi, jakie lubisz! (przepis tutaj)

Jak widzisz domowe wypieki to nie tylko chleby, bułki, bagietki, pity i pizza. To także desery, które są o wiele zdrowsze niż te dostępne w cukierniach. Przede wszystkim — to Ty decydujesz o ilości zawartego w nim cukru. Po drugie owoce we frużelinie, możesz zamienić na dżemy i konfitury z własnej spiżarni. Ekologiczne jajka i mleko — jeśli masz do takich dostęp, także będą o wiele lepszym zamiennikiem, niż te w proszku stosowane na masową skalę. Efekt? Na kawałek ciasta do niedzielnej popołudniowej kawy pozwolić może sobie każdy — nawet na diecie! Również domowe pączki będą lepszym — bardziej zdrowym odpowiednikiem, tych dostępnych w pobliskiej piekarni — mając w swojej kuchni paczkę drożdży, możesz wszystko!

Zdrowie na talerzu to najważniejsza zaleta domowych wypiekom. Dlaczego jeszcze warto wprowadzić tę tradycję do własnej kuchni? Przede wszystkim pieczywo z domowego wypieku, a także słodycze są lepiej przyswajalne i mniej ciężkostrawne, zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Kolejną zaletą jest przedłużona świeżość takich wypieków — możesz więc cieszyć się nimi znacznie dłużej niż tymi marketowymi. Ich przygotowanie jest proste, szybkie i ogranicza Cię tylko fantazja, a świeży zapach chleba, ciasta drożdżowego lub bułeczek o poranku zawsze wprowadza w przyjemny nastrój. Domowa piekarnia jest więc nie tylko sposobem na zdrową żywność na Twoim stole, ale także możliwością wprowadzenia do własnego domu pewnej tradycji, rodzinności i przytulności. W końcu, kto powiedział, że pieczenie musi być tylko Twoim obowiązkiem? Zachęć do tego całą rodzinę! Razem wycinajcie ciastka, razem formujcie okrągłe bułeczki i zaplatajcie chałki — przez żołądek do serca!


Wszystkie nasze przepisy na wypieki znajdziesz w Przepiśniku!

...bo domowe jest lepsze!